Raketa Falcon 9 s "myšonauty" odstartovala k ISS, veze vánoční zásoby

Z amerického kosmodromu na mysu Canaveral dnes úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX se zásobami pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Raketa Falcon 9 |
doporučujeme

První stupeň rakety, který měl po odpojení přistát zpět na pevnině, dosedl do Atlantiku. Zakladatel SpaceX Elon Musk na twitteru napsal, že to způsobily problémy s hydraulickou pumpou stabilizačních křidélek a že stupeň se zdá být nepoškozen.

Nákladní loď Dragon, kterou Falcon 9 vynesl na oběžnou dráhu kolem Země, má na palubě 2,5 tuny zásob, náhradních dílů a vědeckých experimentů.

zdroj: YouTube

Na palubě je mimo jiné 40 myší a 36.000 červů k výzkumu stárnutí a svalů. S orbitálním komplexem se Dragon spojí v sobotu. Dragon posádce ISS veze také vánočního krocana, brusinkovou omáčku a sladkosti ke zpestření štědrovečerní večeře a svátků.

Start nákladní lodi k ISS byl původně plánován na úterý, kvůli problémům s potravou pro myši byl ale přeložen na dnešek. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) totiž v pondělí zjistil, že krmení pro myšonauty, jak o hlodavcích píše agentura AP, napadla plíseň. Krmení bylo proto vyměněno za nové.

Na ISS nyní pobývá šestičlenná posádka, kterou tvoří Rusové Sergej Prokopjev a Oleg Kononěnko, Američanky Serena Auňónová Chancellorová a Anne McClainová, Němec Alexander Gerst a Kanaďan David Saint-Jacques. Prokopjev, Auňónová Chancellorová a Gerst se zpět na Zemi vrátí 20. prosince.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Návrat nadzvukových letounů? Už za pár let budou křižovat oblohu nástupci…

21.04.2019 17:47 Aktualizováno Byly doby, kdy se zdálo, že jsou možnosti letecké dopravy neomezené. Boeing 747 "Jumbo Jet" ovládl…

Kosmická loď Crew Dragon má potíže. Při zážehu motorů nastala anomálie,…

21.04.2019 16:32 Aktualizováno Při sobotním statickém testu motorů nové vesmírné lodi Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX…

Špatné používání mobilních telefonů může dočasně poškodit zrak

20.04.2019 17:33 Aktualizováno Pokud například večer v posteli dlouho používáte telefon, může to mít neblahé účinky na váš zrak.…

Vesmírný kamion Cygnus dorazil k ISS, zachytilo ho robotické rameno

19.04.2019 14:12 Aktualizováno K Mezinárodní vesmírné stanici dnes úspěšně dorazila bezpilotní nákladní loď Cygnus společnosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama