Co ukrývá asteroid Bennu? Sonda OSIRIS-REx ohlásila nečekaný objev

Americká sonda OSIRIS-REx, která na začátku tohoto měsíce po více než dvouleté cestě vesmírem dorazila k planetce Bennu, ohlásila stopy vody. Na webu to oznámil Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Přidejte svůj názor

Sonda Osiris-Rex

Zjištění sonda učinila spektrometrovým měřením během fáze přibližování se k asteroidu. Přístroje ukázaly, že na Bennu jsou přítomny molekuly obsahující atomy kyslíku a vodíku v podobě hydroxylů, což jsou skupiny jednoho atomu vodíku s jedním atomem kyslíku.

Vědci se domnívají, že tyto hydroxylové skupiny jsou přítomny ve vodonosných jílových minerálech, což znamená, že Bennu kdysi byla v kontaktu s vodou. Planetka je sama o sobě příliš malá, aby mohla hostit vodu, takže odborníci předpokládají, že voda byla na mateřském tělese, ze kterého Bennu pochází.

"Přítomnost hydratovaných minerálů na asteroidu potvrzuje, že Bennu, pozůstatek raného formování sluneční soustavy, je pro OSIRIS-REx vynikajícím vzorkem," prohlásila Amy Simonová, která pracuje v týmu obsluhující spektrometr OVIRIS. OVIRIS, který pracuje ve viditelném a infračerveném spektru, je jedním ze tří spektrometrů na palubě sondy.

Aparát je také vybaven kamerovými systémy, laserovým výškoměrem a mechanismem pro odběr vzorků z povrchu. Odběr vzorků bude vrcholem mise, kdy se sonda v červenci 2020 k planetce těsně přiblíží a pomocí sběrné hubice se asi na pět sekund přisaje k povrchu. Odebraný materiál OSIRIS-REx dopraví zpět na Zemi, přistání je plánováno na září 2023.

Vědci mají o materiál z Bennu velký zájem, neboť jim umožní zjistit, jaké chemické látky a horniny planetka obsahuje. Podobná vesmírná tělesa v dávné minulosti totiž s sebou při dopadu na Zemi přinesla organický materiál, který je nutný pro vznik života.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slunce už známe, co dál? Vědci spočítali, kdy člověk poprvé doletí k jiné…

14.02.2019 16:59 Cestování za hranice naší sluneční soustavy odjakživa fascinovalo jak vědce tak, spisovatele. V…

Jak bojovat s demencí? Robot MARIO dokáže zázraky

10.02.2019 09:42 Zmírnit osamělost osob trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich…

Američané se brzy vrátí na Měsíc a zůstanou déle, oznámil šéf NASA

09.02.2019 11:59 Američtí astronauti během příštích deseti let znovu přistanou na Měsíci, tentokrát ale budou jejich…

NASA ztratila za Marsem kontakt se dvěma satelity

08.02.2019 21:46 Dvojice spojovacích minisatelitů Mars Cube One (MarCO) americké vesmírné agentury NASA po úspěšném…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama