Záhadný otvor v Sojuzu? Rusové museli do volného kosmu, pořídili unikátní VIDEO

Ruští kosmonauti Oleg Kononěnko a Sergej Prokopjev během téměř osmihodinové pracovní směny vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) našli a prozkoumali záhadný otvor v plášti ruské lodě Sojuz MS-09. Pořídili jeho fotografie a videa a odebrali vzorky, které mají analyzovat ruští experti na Zemi, informovala dnes agentura DPA.

Přidejte svůj názor 1 komentář

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)
doporučujeme

Dvojice kosmonautů se během výstupu do volného kosmického prostoru na otvor podívala zvnějšku. Kononěnko, který na ISS dorazil teprve minulý týden, nejdřív musel s pomocí nářadí proříznout izolaci a ochranný štít. Kosmonauti pak pořídili snímky a odebrali vzorky.

Komplikovaná a fyzicky náročná směna trvala téměř osm hodin, tedy zhruba o hodinu a půl déle, než bylo plánováno. Podle serveru Newsru.com jim chybělo jen 28 minut do nového rekordu v délce pobytu ruského kosmonauta v otevřeném vesmíru. I tak ale nestihli všechny úkoly, konkrétně pokrýt místo, kde na plášti pracovali, dodatečným izolačním a ochranným materiálem a upevnit jej svorkami, píše list Kommersant. Řídící středisko na Zemi se ale rozhodlo do této práce nepouštět.

Kosmonauti také nestihli odebrat kontejnery se vzorky pro dva experimenty. Tento úkol ale nebyl prioritou, měl být splněn jen v případě, že by na něj zbyl čas, dodal Kommersant.

Sojuzem MS-09 by se měli 20. prosince vrátit na Zemi Prokopjev, americká astronautka Serena Auňónová Chancellorová a německý astronaut Evropské kosmické agentury (ESA) Alexander Gerst.

Původně se uvažovalo o tom, že otvor v plášti lodě mohl způsobit náraz mikrometeoritu. Později šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin řekl, že za problémem je technická chyba způsobená lidskou rukou. Dodal, že šlo o poškození zvnitřku lodi, které mohlo být i úmyslné.

Na ruských sociálních sítích se v této souvislosti objevily spekulace, že otvor možná vyvrtali američtí členové posádky orbitálního komplexu, aby si vynutili dřívější návrat na Zemi jednoho z nich kvůli nemoci. To však Rogozin odmítl.

Poznatky z obhlídky záhadné trhliny podle serveru Newsru.com naznačují, že nemohla být vyvrtána zevnitř: přinejmenším kosmonauti na materiálu ochranného štítu a izolace, který museli odřezat, nezaznamenali žádné stopy po vrtáku. Odebrané vzorky, které se na Zemi vrátí 20. prosince, prozkoumají podle Rogozina vyšetřovatelé. V současnosti se podle serveru zkoumají hypotézy o poškození pláště lodi jak zevnitř, tak zvenčí, v obou případech není vyloučen ani zlý úmysl, ani chyba při vrtání.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Návrat nadzvukových letounů? Už za pár let budou křižovat oblohu nástupci…

21.04.2019 17:47 Aktualizováno Byly doby, kdy se zdálo, že jsou možnosti letecké dopravy neomezené. Boeing 747 "Jumbo Jet" ovládl…

Kosmická loď Crew Dragon má potíže. Při zážehu motorů nastala anomálie,…

21.04.2019 16:32 Aktualizováno Při sobotním statickém testu motorů nové vesmírné lodi Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX…

Špatné používání mobilních telefonů může dočasně poškodit zrak

20.04.2019 17:33 Aktualizováno Pokud například večer v posteli dlouho používáte telefon, může to mít neblahé účinky na váš zrak.…

Vesmírný kamion Cygnus dorazil k ISS, zachytilo ho robotické rameno

19.04.2019 14:12 Aktualizováno K Mezinárodní vesmírné stanici dnes úspěšně dorazila bezpilotní nákladní loď Cygnus společnosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama