Všichni nás kritizovali, nikdo tomu nevěřil. První astronauti na světě po 50 letech promluvili

V rámci urychlení vědeckých procesů se NASA rozhodla o vánočních svátcích rozšířit hranice lidské zkušenosti a za pomoci programu Apollo 8 nalézt nové poznatky o oběžné dráze Měsíce. Televize BBC nedávno publikovala rozhovor s bývalými členy posádky. Ti vzpomínali na dobu před 50 lety, kdy se Apollo 8 zapsalo do historie kosmonautiky.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

Dne 21. prosince 1968, v 7:50 ráno, hlavní členové posádky Frank Borman, Jim Lovell a Bill Anders odstartovali program Apollo 8 a opustili Zemi. Jednalo se o první pilotovaný let s využitím rakety Saturn. Vrátili se dne 27. prosince s úspěchem, že poprvé v dějinách lidstva vstoupili na oběžnou dráhu Měsíce.

V televizi BBC byl publikován rozhovor s bývalými astronauty a ostatními výzkumníky, kteří se podíleli na přistání na oběhovou dráhu Měsíce. Apollo 8 ani nebylo původně považováno za vědecký výzkum, ale jako součást boje studené války. Frank Borman, jeden ze členů posádky, tvrdil, že se jednalo o povinnost dokončit přistání Měsíce před koncem desetiletí, které tehdejší prezident Kennedy.

"Všichni v agentuře věděli, že je to mimořádně riskantní poslání a svalila se spousta kritiky o tom, že jsme v ohrožení života. Jednou z nich byla od astronoma Sir Bernarda Lovella ze Spojených států,“ vzpomínal Teasel Muir-Harmony, kurátor letů Apollo.

Tehdy nikdo nevěřil, že by mohla mise povést. Členové posádky při rozhovoru s BBC přiznali, že nepočítali s prvotními ambiciózními výsledky. Program Apollo 8 se spíše jevil jako jedna z prvních zkoušek přistání na oběžné dráze Země.

I přesto veškeré pochyby bylo přistání na oběžnou dráhu Měsíce úspěšné. Mise Apollo 8 byla důležitým dědictvím pro návaznost projektu NASA. Program Apollo 11, který proběhl o půl roku později, dokázal využit poznatky z prvotního programu a zapsat se do světových dějin tím, že poprvé vstoupili dva astronauti na Měsíc.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firma Apple uvedla na trh nový iPad Air, můžete začít objednávat

18.03.2019 16:12 Americká společnost Apple dnes uvedla na trh nový iPad Air s úhlopříčkou 10,5 palce (26,67…

Toyota na Měsíci? Automobilka vyvíjí lunární vozidlo s dojezdem 10 tisíc…

18.03.2019 10:45 Japonská kosmická agentura JAXA a automobilka Toyota společně vyvíjí průzkumné vozidlo na povrch…

Boeing ví, kde je chyba. Letadla 737 MAX opraví za týden

17.03.2019 22:07 Aktualizováno Společnost Boeing plánuje dodat novou verzi softwaru pro svá letadla 737 MAX během jednoho týdne až…

Rusko-americká posádka Sojuzu přistála u ISS, její mise potrvá 204 dní

15.03.2019 10:00 Po přibližně šestihodinovém letu dnes u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) úspěšně přistála ruská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama