Všichni nás kritizovali, nikdo tomu nevěřil. První astronauti na světě po 50 letech promluvili

V rámci urychlení vědeckých procesů se NASA rozhodla o vánočních svátcích rozšířit hranice lidské zkušenosti a za pomoci programu Apollo 8 nalézt nové poznatky o oběžné dráze Měsíce. Televize BBC nedávno publikovala rozhovor s bývalými členy posádky. Ti vzpomínali na dobu před 50 lety, kdy se Apollo 8 zapsalo do historie kosmonautiky.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo
doporučujeme

Dne 21. prosince 1968, v 7:50 ráno, hlavní členové posádky Frank Borman, Jim Lovell a Bill Anders odstartovali program Apollo 8 a opustili Zemi. Jednalo se o první pilotovaný let s využitím rakety Saturn. Vrátili se dne 27. prosince s úspěchem, že poprvé v dějinách lidstva vstoupili na oběžnou dráhu Měsíce.

V televizi BBC byl publikován rozhovor s bývalými astronauty a ostatními výzkumníky, kteří se podíleli na přistání na oběhovou dráhu Měsíce. Apollo 8 ani nebylo původně považováno za vědecký výzkum, ale jako součást boje studené války. Frank Borman, jeden ze členů posádky, tvrdil, že se jednalo o povinnost dokončit přistání Měsíce před koncem desetiletí, které tehdejší prezident Kennedy.

"Všichni v agentuře věděli, že je to mimořádně riskantní poslání a svalila se spousta kritiky o tom, že jsme v ohrožení života. Jednou z nich byla od astronoma Sir Bernarda Lovella ze Spojených států,“ vzpomínal Teasel Muir-Harmony, kurátor letů Apollo.

Tehdy nikdo nevěřil, že by mohla mise povést. Členové posádky při rozhovoru s BBC přiznali, že nepočítali s prvotními ambiciózními výsledky. Program Apollo 8 se spíše jevil jako jedna z prvních zkoušek přistání na oběžné dráze Země.

I přesto veškeré pochyby bylo přistání na oběžnou dráhu Měsíce úspěšné. Mise Apollo 8 byla důležitým dědictvím pro návaznost projektu NASA. Program Apollo 11, který proběhl o půl roku později, dokázal využit poznatky z prvotního programu a zapsat se do světových dějin tím, že poprvé vstoupili dva astronauti na Měsíc.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výjimečná událost na ISS: Do otevřeného kosmu se vydal první ženský tým

18.10.2019 16:18 Poprvé v historii Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) pracoval dnes vně orbitálního komplexu pouze…

Velkolepý návrat na Měsíc? K americkému programu se chce přidat Japonsko

17.10.2019 10:07 Japonsko se připojí k americkému plánu návratu astronautů na Měsíc, Američanům nabídne technickou…

Boeing míří do vesmíru. Loď pro NASA čeká zkušební let

14.10.2019 18:19 První letový test nové kosmické lodi CST-100 Starliner, kterou připravuje společnost Boeing pro…

Na ISS pokračuje výměna baterií, kosmonauti museli opět do volného vesmíru

11.10.2019 15:31 Američtí astronauti Andrew Morgan a Christina Kochová zahájili dnes odpoledne další pracovní směnu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama