Raketa Falcon 9 vynesla na oběžnou dráhu satelit nové generace

Z raketové střelnice na mysu Canaveral na Floridě dnes odstartovala nosná raketa Falcon 9 společnosti SpaceX, která vynesla na oběžnou dráhu první navigační satelit nové generace systému GPS americké armády. Aparát za půl miliardy dolarů (přes 11 miliard Kč) se do vesmíru dostal na pátý pokus. Předchozí čtyři plánované starty byly odvolány kvůli technickým komplikacím nebo špatnému počasí.

Přidejte svůj názor

Raketa Falcon 9 |

Dnešní start je pro majitele společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska velkým vítězstvím, protože se mu poprvé podařilo získat zakázku v lukrativní oblasti vojenských družic, uvedla agentura Reuters. Musk o podobné zakázky usiloval několik let, porazit konkurenty ze společností Lockheed Martin a Boeing se mu podařilo až nyní.

Satelit GPS III, který je podle expertů nejvýkonnější ze všech navigačních družic, má na oběžné dráze pracovat 15 let. Je údajně třikrát přesnější než dosavadní systémy a osmkrát odolnější proti rušení.

GPS III je prvním z dvaatřiceti aparátů, které pro Pentagon vyrábí společnost Lockheed v rámci kontraktu za 12,6 miliardy dolarů (téměř 285 miliard Kč). Další ze série satelitů má startovat v polovině příštího roku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec letecké dopravy? Kvůli globálnímu oteplování se letadla neodlepí od…

19.02.2019 22:30 Aktualizováno Největším problémem globálního oteplování je v posledních letech nárůst extrémně horkých dní. Ty se…

Roskosmos plánuje komerční lety do vesmíru, zájemci poletí po Gagarinově…

19.02.2019 15:43 Ruská kosmická agentura Roskosmos plánuje pro platící zákazníky pořádat vesmírné lety po trase,…

Život v KLDR výrazně poznamenali Češi: Potkáte tu české tramvaje i…

19.02.2019 14:59 Severní Korea je jedna z nejuzavřenějších zemích světa. Do země, která desítky let žije v tvrdé…

Izrael hodlá dobýt Měsíc. V pátek odstartuje sonda, která vstoupí do…

19.02.2019 10:20 Aktualizováno Izrael doufá, že se stane čtvrtou zemí na světě, jejíž automatická sonda úspěšně přistála na Měsíci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama