NASA je zkostnatělá, Muskova kolonie na Marsu je nesmysl. Anders z Apolla 8 nešetří kritikou

Sám patřil k průkopníkům dobývání kosmu, pro nynější programy amerických miliardářů i NASA moc pochopení nemá. Národnímu úřadu pro letectví a kosmonautiku vyčítá někdejší astronaut William Anders již ukončené lety raketoplánů, ale i připravovanou misi na rudou planetu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto.

Na den přesně před 50 lety přistál William Anders se svými kolegy Frankem Bormanem a Jimem Lovellem na hladinu Tichého oceánu ve velitelském modulu Apolla 8. Právě dokončili přelomový let, při němž se jako první astronauti vydali mimo oběžnou dráhu planety Země a položili základ budoucím letům na Měsíc. Na něm stanula posádka Apolla 11 už o sedm měsíců později.

„Dnes by se NASA na Měsíc nedostala. Jsou tak zkostnatělí,“ říká dnes 85letý Anders a dodává: „NASA se změnila v profesní agenturu, spoustu z jejích center zajímá jen to, aby nějak fungovala. Nezajímá je nic jiného, než aby její zaměstnanci dostali zaplaceno a aby byli znovuzvoleni jejich kongresmani.“

„Myslím si, že program raketoplánů byla velká chyba. Nepřispěly vlastně ničím jiným než spektakulárními starty, ale nikdy nedodržely to, co slibovaly,“ argumentuje člen posádky slavného Apolla. Vesmírná stanice podle něj existuje jen kvůli raketoplánům. „Program pilotovaných letů řídila NASA opravdu špatně od chvíle, co jsme přistáli na Měsíci,“ popisuje Anders.

Po roce 2020 plánuje NASA pilotovanou misi na Mars, ani tenhle záměr se však legendárnímu astronautovi nelíbí. Mise s lidskou posádkou je dle jeho názoru nesmyslně drahá, Anders navíc nevěří v podporu veřejnosti. „Kde je ta motivace? Co nás tlačí na Mars? Myslím si, že veřejnost to navíc moc nezajímá."

„Myslím, že celý ten povyk kolem Marsu je nesmysl. Musk a Bezos mluví o zakládání kolonií na Marsu, to je prostě nesmysl,“ souhlasí s Andersem jeho kolega z Apolla 8 Frank Borman, jinak se však drží stranou. „Nejsem vůči NASA tak kritický jako Bill. Věřím, že potřebujeme pořádný průzkum Sluneční soustavy a pilotované mise k tomu prostě patří.“

Borman tak poukazuje na probíhající průzkum blízkého okolí Země, na který se NASA začala soustředit po ukončení mise Apollo. I k němu je Anders velice kritický, úřad pro letectví a kosmonautiku chválí snad jen za výzkum pomocí automatizovaných sond, jako je InSight, která nedávno přistála na Marsu.

„Myslím, že NASA může být ráda za to, co má. Nejsem tam zrovna nejoblíbenější chlápek, protože říkám, co si doopravdy myslím. Ale je to můj názor,“ konstatuje závěrem William Anders.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firma Apple uvedla na trh nový iPad Air, můžete začít objednávat

18.03.2019 16:12 Americká společnost Apple dnes uvedla na trh nový iPad Air s úhlopříčkou 10,5 palce (26,67…

Toyota na Měsíci? Automobilka vyvíjí lunární vozidlo s dojezdem 10 tisíc…

18.03.2019 10:45 Japonská kosmická agentura JAXA a automobilka Toyota společně vyvíjí průzkumné vozidlo na povrch…

Boeing ví, kde je chyba. Letadla 737 MAX opraví za týden

17.03.2019 22:07 Aktualizováno Společnost Boeing plánuje dodat novou verzi softwaru pro svá letadla 737 MAX během jednoho týdne až…

Rusko-americká posádka Sojuzu přistála u ISS, její mise potrvá 204 dní

15.03.2019 10:00 Po přibližně šestihodinovém letu dnes u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) úspěšně přistála ruská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama