NASA je zkostnatělá, Muskova kolonie na Marsu je nesmysl. Anders z Apolla 8 nešetří kritikou

Sám patřil k průkopníkům dobývání kosmu, pro nynější programy amerických miliardářů i NASA moc pochopení nemá. Národnímu úřadu pro letectví a kosmonautiku vyčítá někdejší astronaut William Anders již ukončené lety raketoplánů, ale i připravovanou misi na rudou planetu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto.
doporučujeme

Na den přesně před 50 lety přistál William Anders se svými kolegy Frankem Bormanem a Jimem Lovellem na hladinu Tichého oceánu ve velitelském modulu Apolla 8. Právě dokončili přelomový let, při němž se jako první astronauti vydali mimo oběžnou dráhu planety Země a položili základ budoucím letům na Měsíc. Na něm stanula posádka Apolla 11 už o sedm měsíců později.

„Dnes by se NASA na Měsíc nedostala. Jsou tak zkostnatělí,“ říká dnes 85letý Anders a dodává: „NASA se změnila v profesní agenturu, spoustu z jejích center zajímá jen to, aby nějak fungovala. Nezajímá je nic jiného, než aby její zaměstnanci dostali zaplaceno a aby byli znovuzvoleni jejich kongresmani.“

„Myslím si, že program raketoplánů byla velká chyba. Nepřispěly vlastně ničím jiným než spektakulárními starty, ale nikdy nedodržely to, co slibovaly,“ argumentuje člen posádky slavného Apolla. Vesmírná stanice podle něj existuje jen kvůli raketoplánům. „Program pilotovaných letů řídila NASA opravdu špatně od chvíle, co jsme přistáli na Měsíci,“ popisuje Anders.

Po roce 2020 plánuje NASA pilotovanou misi na Mars, ani tenhle záměr se však legendárnímu astronautovi nelíbí. Mise s lidskou posádkou je dle jeho názoru nesmyslně drahá, Anders navíc nevěří v podporu veřejnosti. „Kde je ta motivace? Co nás tlačí na Mars? Myslím si, že veřejnost to navíc moc nezajímá."

„Myslím, že celý ten povyk kolem Marsu je nesmysl. Musk a Bezos mluví o zakládání kolonií na Marsu, to je prostě nesmysl,“ souhlasí s Andersem jeho kolega z Apolla 8 Frank Borman, jinak se však drží stranou. „Nejsem vůči NASA tak kritický jako Bill. Věřím, že potřebujeme pořádný průzkum Sluneční soustavy a pilotované mise k tomu prostě patří.“

Borman tak poukazuje na probíhající průzkum blízkého okolí Země, na který se NASA začala soustředit po ukončení mise Apollo. I k němu je Anders velice kritický, úřad pro letectví a kosmonautiku chválí snad jen za výzkum pomocí automatizovaných sond, jako je InSight, která nedávno přistála na Marsu.

„Myslím, že NASA může být ráda za to, co má. Nejsem tam zrovna nejoblíbenější chlápek, protože říkám, co si doopravdy myslím. Ale je to můj názor,“ konstatuje závěrem William Anders.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci: Emise CO2 mohou díky koronaviru klesnout nejvíce od války

03.04.2020 14:43 Emise kysličníku uhličitého mohou klesnout nejvíce od druhé světové války, neboť současná pandemie…

Tank T-34: Cesta legendárního obrněnce do výroby nebyla jednoduchá

29.03.2020 06:40 Sovětský střední tank T-34 se stal jedním ze symbolů druhé světové války, jen málokterý jiný…

Mise na Mars navzdory epidemii. S vozítkem NASA odletí téměř 11 milionů…

27.03.2020 16:02 Pokud nynější pandemie způsobená koronavirem SARS-CoV-2 nezaviní odklad, zamíří letos v létě na…

Digitální nástroje pomáhají v boji proti pandemii COVID-19, ukazuje analýza

27.03.2020 12:00 Krize kolem pandemie nemoci COVID-19, kterou šíří koronavirus SARS-CoV-2, ukazuje velký potenciál…

Související:

Právě se děje

Další zprávy