Sonda New Horizons pravděpodobně prolétá kolem planetky Ultima Thule

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) čeká na signál ze sondy New Horizons, která měla dnes po půl sedmé ráno SEČ proletět kolem planetky Ultima Thule. Jde o nejvzdálenější objekt sluneční soustavy, k němuž se dostala sonda vyslaná ze Země. Aparát planetku, vzdálenou od Země 6,6 miliardy kilometru, vyfotografuje a signál z něj byl měl doletět k Zemi v 16:28 SEČ, uvádí stanice BBC.

Přidejte svůj názor

Sonda New Horizons
doporučujeme

"Do toho, New Horizons! Zatím nikdy vědecký aparát nezkoumal nic tak vzdáleného," zvolal v 06:33 SEČ, tedy ve chvíli, kdy měla sonda začít snímkovat, vědecký ředitel laboratoře aplikované fyziky Johnse Hopkinse Alan Stern.

Předtím přiznal, že nebude zastírat, že existuje určité riziko a že tým očekává "jako na jehlách, jak to dopadne". New Horizons míjí planetku o průměru asi 30 kilometrů ve vzdálenosti 3500 kilometrů od jejího povrchu. Riziko spočívá v tom, že by aparát mohl při průletu narazit do kousků ledu nebo kamení. Při jeho rychlosti 14 kilometrů za vteřinu by se mohly přístroje poškodit už při srážce s částicemi o velikosti zrnka rýže.

NASA vysílá na své stránce www.nasa.gov/nasalive simulaci přeletu sondy doprovázenou skladbou, již pro tuto příležitost zkomponoval kytarista skupiny Queen Brian May, který má doktorát z astrofyziky.

První signál ze sondy by měl k Zemi dorazit v 15:45 SEČ a na 17:30 SEČ je ohlášena tisková konference. Ve středu pak má NASA na briefingu ohlásit vědecké poznatky o Ultima Thule.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Špatné používání mobilních telefonů může dočasně poškodit zrak

20.04.2019 17:33 Aktualizováno Pokud například večer v posteli dlouho používáte telefon, může to mít neblahé účinky na váš zrak.…

Vesmírný kamion Cygnus dorazil k ISS, zachytilo ho robotické rameno

19.04.2019 14:12 Aktualizováno K Mezinárodní vesmírné stanici dnes úspěšně dorazila bezpilotní nákladní loď Cygnus společnosti…

Samsung si utrhl ostudu. Ohebný smartphone Galaxy Fold má vážné potíže

18.04.2019 12:30 Aktualizováno Jihokorejská společnost Samsung Electronics obdržela informace o závadě displejů u vzorků svého…

K ISS míří vesmírný kamion Cygnus, veze 3,5 tuny nákladu +VIDEO

18.04.2019 07:30 Z kosmodromu na americkém ostrově Wallops odstartovala ve středu večer SELČ nosná raketa Antares s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama