Nejlepší zbraň pro osobní sebeobranu? Taktické pero může zachraňovat životy

Navzdory tomu, že je Česká republika jednou z nejbezpečnějších zemí světa a žádné bezprostřední nebezpečí nám nehrozí, trpí stále více Čechů pocitem ohrožení. Svědčí o tom i strmý nárůst žadatelů o zbrojní průkaz. Každá zbraň se ale díky pojmu "nepřiměřená obrana" může lehce obrátit proti tomu, kdo ji vlastní. Která zbraň je proto pro sebeobranu nejlepší? Podle mnohých expertů taktické pero.

Nenápadná zbraň, která může zachránit život
doporučujeme

Prostředků určených k sebeobraně najdeme na trhu nespočet. Patří mezi ně vyjma střelných zbraní například paralyzéry, obušky, boxery, pepřové spreje, nože a mnoho dalších.

Určit tu nejlepší z nich je prakticky nemožné, každá má své specifické použití a hodí se v různých situacích. Většina z nich vás ale může dostat do vězení nebo s ní můžete při nesprávném použití útočníka dokonce připravit o život. V tu chvíli vstoupí do hry právní pojem klasifikovaný jako nepřiměřená obrana, který zjednodušeně říká, že sebeobrana by měla odpovídat síle útoku útočníka.

V praxi to znamená, že pokud vám někdo na ulici začne nadávat a vy na něj vytáhnete pistoli, vězení bude hrozit vám, a ne jemu. Stejně tak pokud na vás někdo zaútočí pěstmi a vy použijete například pepřový sprej, víceméně jste z obliga, pokud mu ale obuškem zlámete ruce nebo páteř a útočníka upoutáte na vozíček, opět vám hrozí nemalé problémy včetně trestu odnětí svobody.

img-responsive

Taktické pero je ve skutečnosti opravdu pero | foto: INCORP images

V mnoha případech se může stát, že obránce ani nezamýšlí použít nepřiměřenou sílu. Typickém příkladem může být sebeobrana nožem, který se v rukou nezkušeného člověka bez znalostí základů sebeobrany s touto zbraní mění v loterii. Můžete útočníka pořezat na ruce a on uteče, nebo jej v zápalu boje omylem bodnete do srdce, plíce či břicha, a pak nastává boj o přežití. I v tomto případě s negativními právními následky pro vás.

Především v zahraničí existuje řada portálů, které se zabývají prostředky pro osobní sebeobranu. Nutno podotknout, že v mnoha zemích světa je zakázáno nosit u sebe nůž, nebo je limitována délka jeho čepele, a proto tato možnost kolikrát nepřipadá v úvahu. Stejně nebezpečné jsou ale i ostatní zbraně.

Jednou z nejdoporučovanějších je proto relativně mírumilovný pepřový sprej, který je ale většinou jen na jedno použití a je zapotřebí se s ním trefit útočníkovi do obličeje. Jeho použití je v závislosti na typu spreje rovněž nevhodné v případě, že stojíte proti větru. Naopak jde ale o poměrně šikovný prostředek proti útočícím psům.

img-responsive

Taktická pera mohou vypadat jakkoliv | foto: Reprofoto YouTube

Velmi oblíbeným a mnoha odborníky doporučovaným prostředkem je rovněž takzvané taktické pero. Na první pohled totiž nejde o zbraň, ale o obyčejné psací pero. A jako takové skutečně funguje, obsahuje totiž klasickou náplň a lze s ním bez problému psát.

Jeho výhoda spočívá v kombinaci se zbraní zvanou kubotan. Ten by se dal jednoduše popsat jako malá tyčka z tvrdého plastu nebo hliníku, případně jiné slitiny. Zbraň pochází z Japonska a prakticky není vidět, dokáže ale paralyzovat mnohem silnějšího protivníka, než jste vy, a zachránit vám život.

Taktické pero si z kubotanu vzalo to nejlepší a jeho největší výhoda spočívá ve tvaru a materiálu, ze kterého je vyrobeno. Tvrzený letecký hliník, který se na výrobu per používá nejčastěji, je relativně lehký, avšak pevný a tvrdý materiál. To dělá z taktického pera zbraň, kterou používají policisté, vojáci i členové bezpečnostních služeb na celém světě.

Jak bojovat s taktickým perem? (3:07) | zdroj: YouTube

Na trhu existuje nepřeberné množství těchto per a díky jejich nesmírné popularitě každým rokem přibývají další. Jejich cena se pohybuje od zhruba 500 korun až po několik tisíc, v základu ale mají všechna jedno společné. Jejich tvar je uzpůsoben tak, aby jej mohl člověk v případě nutnosti uchopit do ruky jako kolík a bránit se s ním útočníkovi, či jej lehce zranit a odehnat. 

Většina per má zaoblený hrot, najdeme ale i útočné hroty nebo ostré korunky, které slouží k tomu, aby pachateli utrhly malý kus kůže nebo tkáně a následně umožnily policii identifikaci DNA. Pera se navíc dají použít k rozbíjení oken, což může být praktické například při autonehodě. V poslední době se také vyrábí pera, která je možno rozšiřovat o různé doplňky, podobně jako švýcarské nože.

Není rovněž bez zajímavosti, že taktické pero je jedinou zbraní, se kterou vás pustí na palubu letadla. Internetové diskuze majitelů těchto per dokonce hovoří o tom, že s perem nemá problém ani ochranka na letištích ve Spojených státech, kde jinak platí velmi přísná bezpečnostní opatření. 

img-responsive

Je jich nepřeberné množství | foto: Reprofoto YouTube

Díky tomu, že náplně v perech jsou vyměnitelné a dají se sehnat v každém druhém obchodě, bude pero nejčastěji sloužit jako obyčejný psací prostředek, který možná nebudete nikdy potřebovat využít jinak. Podle mnoha expertů na sebeobranu jde ale o mnohem lepší zbraň pro pocit jistoty, než velký obušek, ostrý nůž nebo riziková palná zbraň.

V případě incidentu totiž do hry vstupuje adrenalin, díky kterému se mohou lidé pod tlakem uchýlit k činům, které by za normálních okolností neudělali. A ačkoliv právní řád pamatuje na to, že potřeba sebeobrany je zakořeněna v každém z nás a nelze ji podceňovat, vinu nepřiměřené sebeobrany to nijak nesnižuje. Proto nejsou vždy ty nejznámější a nejsmrtelnější zbraně, jako právě nože a pistole, tím nejlepším prostředkem, jak se v případě incidentu bránit. 

Proti útoku teroristů sice taktické pero nebo pepřový sprej život nikomu nezachrání, v našich podmínkách je ale pravděpodobnější, že vytažení pistole nebo nože dostane do vězení spíše vás, než útočníka. Zejména ve chvíli, kdy na efektivní sebeobranu mohou sloužit i méně agresivní prostředky. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vodafone nabídne studentům neomezená data za 599 Kč

18.09.2020 14:34 Mobilní operátoři se předhánějí v nabídkách neomezených dat pro studenty. Po O2 přišel s novou…

Za pády boeingů může utajování a nedostatečný dohled, píše se ve zprávě…

16.09.2020 16:28 Za havárie letadel Boeing 737 MAX může utajování a nedostatečný dohled. Vyplývá to z dnes…

Na Dnech NATO se představí bombardér B-52, poletí i nad Prahou

16.09.2020 15:35 Na akci Dny NATO v sobotu nad Českem proletí americký strategický bombardér B-52 či pětice…

Firma Apple představila nové chytré hodinky a tablety iPad

15.09.2020 21:11 Americká technologická společnost Apple dnes předvedla nové verze svých chytrých hodinek Apple…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama