Čína pošle na Měsíc další sondu, vyzvedne vzorky z jeho odvrácené strany

Čína hodlá ke konci letošního roku poslat pro vzorky z povrchu přivrácené strany Měsíce sondu Čchang-e 5. Na dnešní tiskové konferenci věnované úspěchům své země při výzkumu přirozeného satelitu Země to podle agentury Reuters řekl Wu Jen-chua, náměstek šéfa Čínského národního vesmírného úřadu (CNSA).

Přidejte svůj názor 4 komentáře

vesmir

Čínská sonda Čchang-e 4, pojmenovaná podle měsíční bohyně z čínské mytologie, přistála 3. ledna na odvrácené straně Měsíce. Číně se to podařilo jako první zemi, všechna dosavadní přistání ať už přístrojů nebo lidí se uskutečnila na přivrácené straně.

Čchang-e 4 navíc s sebou měla robotické vozítko Nefritový králík 2, které už dvanáct hodin po přistání vyjelo ven a poslalo na Zem vůbec první zblízka pořízené snímky povrchu odvrácené strany Měsíce.

Úkoly mise Čchang-e 4 zahrnují astronomická pozorování, průzkum lunárního terénu a nerostů a mimo jiné i měření neutronové radiace.

Pokud jde o misi Čchang-e 5, zaměřenou na odebrání vzorků z přivrácené strany Měsíce a jejich dopravení na Zemi, Wu Jen-chua uvedl, že bude realizována koncem roku. Další čínská sonda má podle něj už napřesrok zamířit k Marsu.

Mise Čchang-e 5 by měla položit základy pro vyslání dalších sond na lunární jižní pól, řekl rovněž Wu. A jestliže se program Čchang-e 5 podaří zdárně naplnit, bylo by pak možné dopravit vzorky i z odvrácené strany Měsíce.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šestkrát horší než Titanic. Potopení nacistického giganta je největší…

19.01.2019 12:24 Když se řekne námořní katastrofa, vybavíme si Titanic. Historie ale zná daleko tragičtější nehody.…

Nová ruská zbraň děsí. Může oslepit celý svět

19.01.2019 11:13 Americká rozvědka minulý měsíc zaznamenala úspěšný test nové ruské protidružicové obrany, uvedla…

Ruský šrot ve vesmíru? Základní stavební kámen ISS je v kritickém stavu

18.01.2019 15:59 Část zařízení ruského modulu Zarja, který byl v roce 1998 základním stavebním kamenem Mezinárodní…

Smrt z nebes. Prohlédněte si legendární stroj AC-130 v akci

18.01.2019 09:52 Aktualizováno Letadlo AC-130 je speciálně upravený a těžce vyzbrojený stroj určený k palebné podpoře. Na své…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama