Čína pošle na Měsíc další sondu, vyzvedne vzorky z jeho odvrácené strany

Čína hodlá ke konci letošního roku poslat pro vzorky z povrchu přivrácené strany Měsíce sondu Čchang-e 5. Na dnešní tiskové konferenci věnované úspěchům své země při výzkumu přirozeného satelitu Země to podle agentury Reuters řekl Wu Jen-chua, náměstek šéfa Čínského národního vesmírného úřadu (CNSA).

Přidejte svůj názor 4 komentáře

vesmir

Čínská sonda Čchang-e 4, pojmenovaná podle měsíční bohyně z čínské mytologie, přistála 3. ledna na odvrácené straně Měsíce. Číně se to podařilo jako první zemi, všechna dosavadní přistání ať už přístrojů nebo lidí se uskutečnila na přivrácené straně.

Čchang-e 4 navíc s sebou měla robotické vozítko Nefritový králík 2, které už dvanáct hodin po přistání vyjelo ven a poslalo na Zem vůbec první zblízka pořízené snímky povrchu odvrácené strany Měsíce.

Úkoly mise Čchang-e 4 zahrnují astronomická pozorování, průzkum lunárního terénu a nerostů a mimo jiné i měření neutronové radiace.

Pokud jde o misi Čchang-e 5, zaměřenou na odebrání vzorků z přivrácené strany Měsíce a jejich dopravení na Zemi, Wu Jen-chua uvedl, že bude realizována koncem roku. Další čínská sonda má podle něj už napřesrok zamířit k Marsu.

Mise Čchang-e 5 by měla položit základy pro vyslání dalších sond na lunární jižní pól, řekl rovněž Wu. A jestliže se program Čchang-e 5 podaří zdárně naplnit, bylo by pak možné dopravit vzorky i z odvrácené strany Měsíce.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firma Apple uvedla na trh nový iPad Air, můžete začít objednávat

18.03.2019 16:12 Americká společnost Apple dnes uvedla na trh nový iPad Air s úhlopříčkou 10,5 palce (26,67…

Toyota na Měsíci? Automobilka vyvíjí lunární vozidlo s dojezdem 10 tisíc…

18.03.2019 10:45 Japonská kosmická agentura JAXA a automobilka Toyota společně vyvíjí průzkumné vozidlo na povrch…

Boeing ví, kde je chyba. Letadla 737 MAX opraví za týden

17.03.2019 22:07 Aktualizováno Společnost Boeing plánuje dodat novou verzi softwaru pro svá letadla 737 MAX během jednoho týdne až…

Rusko-americká posádka Sojuzu přistála u ISS, její mise potrvá 204 dní

15.03.2019 10:00 Po přibližně šestihodinovém letu dnes u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) úspěšně přistála ruská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama