Íránská raketa selhala, nedokázala vynést družici na oběžnou dráhu

Írán se dnes pokusil vyslat do vesmíru družici, kvůli potížím nosné rakety se ji ale nepodařilo umístit na oběžnou dráhu. Agentura AP uvedla, že raketa zřejmě spadla do Indického oceánu. Prezident Hasan Rúhání minulý týden ohlásil, že Írán má v plánu v nejbližší době vypustit dva satelity s pomocí raket domácí výroby. Spojené státy a další kritici Íránu to označili za porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN, protože Írán využije balistickou technologii. Podle izraelského premiéra Írán o družici lže a dnešní start byl součástí jeho programu mezikontinentálních raket.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Země

"Dnes ráno se podařil start rakety Basír se satelitem Pajám. Bohužel ale satelit nebyl umístněn na oběžnou dráhu," řekl íránský ministr pro telekomunikaci Mohammed Džavád Azarí Džahromí. Raketa podle něj v posledním stadiu letu nedosáhla potřebné rychlosti.

Ministr neobjasnil příčinu potíží, ale řekl, že íránští vědci budou na vývoji dál pracovat. Podle státní televize měla družice obíhat Zemi na dráze vzdálené asi 600 kilometrů. S komentářem "poselství hrdosti, sebedůvěry a vůle íránské mládeže světu" televize odvysílala záběry na raketu, jak mizí ve tmě, avšak nikoli moment jejího selhání.

zdroj: YouTube

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že Írán svůj vesmírný program zneužívá ke krytí vývoje balistických raket. Tento "nevinný satelit" byl ve skutečnosti prvním stádiem pokusu vystřelit mezikontinentální balistickou raketu, kterou Írán vyvíjí v rozporu s mezinárodními dohodami, řekl premiér.

Raketa odstartovala z vesmírného střediska imáma Chomejního v severní provincii Semnán. Toto středisko spadá pod ministerstvo obrany. Agentura AP napsala, že vzhledem k vzdušnému koridoru střediska je nejpravděpodobnější, že raketa spadla do Indického oceánu.

Druhý satelit, který Íránci chtěli vypustit, se jmenuje Dústí. Agentura AP píše, že není jasné, do jaké míry dnešní neúspěch ovlivní vyslání druhého satelitu. Džahromí řekl, že se Írán pokusí dostat i tuto družici na oběžnou dráhu, termín ale neupřesnil.

Íránci většinou časují přehlídku své technologie na únor, na nějž připadá výročí islámské revoluce. Letos uplyne od tohoto historického milníku 40. let.

Za úmysl vypustit satelity kritizovala Írán kromě USA také Francie. Podle obou zemí tím Teherán porušuje podmínky rezoluce z roku 2015, která vyzývá Írán, aby osm let nevyvíjel balistické rakety schopné nést jaderné hlavice. Íránci poslali do vesmíru svůj první vědecký a telekomunikační satelit domácí výroby v roce 2009, kdy si Írán připomenul 30. výročí islámské revoluce.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průlom v boji s otroctvím? Prostřednictvím satelitů lze nalézt až třetinu…

23.02.2019 15:52 Otrokářství bývá globálně odsuzováno. Přesto k němu stále dochází. Ačkoliv se otrokáři snaží držet…

NASA dala firmě SpaceX konečný souhlas k testu nové kosmické lodě Crew…

23.02.2019 07:31 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dal společnosti SpaceX konečný souhlas k tomu,…

Příprava na válku? Čínská armáda překvapila celý svět

22.02.2019 22:11 Aktualizováno Pokud by teď došlo ke konfliktu většího rozsahu, americké námořnictvo by to čínské podle všeho bez…

Samsung Galaxy S10: Co nabízí trojice nedávno představených novinek?

22.02.2019 17:30 Před pár dny představil Samsung dlouho očekávaný model Galaxy S10, který je oslavou deseti let této…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama