Íránská raketa selhala, nedokázala vynést družici na oběžnou dráhu

Írán se dnes pokusil vyslat do vesmíru družici, kvůli potížím nosné rakety se ji ale nepodařilo umístit na oběžnou dráhu. Agentura AP uvedla, že raketa zřejmě spadla do Indického oceánu. Prezident Hasan Rúhání minulý týden ohlásil, že Írán má v plánu v nejbližší době vypustit dva satelity s pomocí raket domácí výroby. Spojené státy a další kritici Íránu to označili za porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN, protože Írán využije balistickou technologii. Podle izraelského premiéra Írán o družici lže a dnešní start byl součástí jeho programu mezikontinentálních raket.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Země
doporučujeme

"Dnes ráno se podařil start rakety Basír se satelitem Pajám. Bohužel ale satelit nebyl umístněn na oběžnou dráhu," řekl íránský ministr pro telekomunikaci Mohammed Džavád Azarí Džahromí. Raketa podle něj v posledním stadiu letu nedosáhla potřebné rychlosti.

Ministr neobjasnil příčinu potíží, ale řekl, že íránští vědci budou na vývoji dál pracovat. Podle státní televize měla družice obíhat Zemi na dráze vzdálené asi 600 kilometrů. S komentářem "poselství hrdosti, sebedůvěry a vůle íránské mládeže světu" televize odvysílala záběry na raketu, jak mizí ve tmě, avšak nikoli moment jejího selhání.

zdroj: YouTube

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že Írán svůj vesmírný program zneužívá ke krytí vývoje balistických raket. Tento "nevinný satelit" byl ve skutečnosti prvním stádiem pokusu vystřelit mezikontinentální balistickou raketu, kterou Írán vyvíjí v rozporu s mezinárodními dohodami, řekl premiér.

Raketa odstartovala z vesmírného střediska imáma Chomejního v severní provincii Semnán. Toto středisko spadá pod ministerstvo obrany. Agentura AP napsala, že vzhledem k vzdušnému koridoru střediska je nejpravděpodobnější, že raketa spadla do Indického oceánu.

Druhý satelit, který Íránci chtěli vypustit, se jmenuje Dústí. Agentura AP píše, že není jasné, do jaké míry dnešní neúspěch ovlivní vyslání druhého satelitu. Džahromí řekl, že se Írán pokusí dostat i tuto družici na oběžnou dráhu, termín ale neupřesnil.

Íránci většinou časují přehlídku své technologie na únor, na nějž připadá výročí islámské revoluce. Letos uplyne od tohoto historického milníku 40. let.

Za úmysl vypustit satelity kritizovala Írán kromě USA také Francie. Podle obou zemí tím Teherán porušuje podmínky rezoluce z roku 2015, která vyzývá Írán, aby osm let nevyvíjel balistické rakety schopné nést jaderné hlavice. Íránci poslali do vesmíru svůj první vědecký a telekomunikační satelit domácí výroby v roce 2009, kdy si Írán připomenul 30. výročí islámské revoluce.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šimpanz se naučil ovládat chytrý telefon. VIDEO obletělo internet, trochu…

26.04.2019 07:54 Videa zvířat předvádějících neobvyklé kousky jsou na sociálních sítích oddechovou stálicí, v…

loading...

Japonská sonda udělala na asteroidu umělý kráter

25.04.2019 18:16 Japonská sonda Hajabusa 2 na počátku měsíce úspěšně vytvořila na asteroidu Ryugu umělý kráter.…

Ocelové rakve: Seznamte se s nejhoršími ponorkami, které kdy existovaly

25.04.2019 11:07 Aktualizováno Triumfální úterní představení nové ruské ponorky dokládá důležitost těchto podmořských plavidel pro…

Stávající televizní formát končí. Česko vypne DVB-T vysílání

24.04.2019 20:06 Vypínání sítí pro digitální televizní vysílání DVB-T začne na konci letošního listopadu. Jako první…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama