Kosmické plavidlo poháněné parou? Američtí vědci vytvořili funkční prototyp +VIDEO

V USA vznikl prototyp vesmírné lodi poháněné parou. Teoreticky by mohla „skákat“ z jednoho objektu na druhý a v podstatě tak do nekonečna provádět výzkum. Lidé se však na ní nesvezou. Není o mnoho větší, než mikrovlnná trouba.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

vesmir
doporučujeme

Výzkumníci z University of Central Florida ve spolupráci se soukromou společností Honeybee Robotics zhotovili funkční prototyp, který je poháněn párou. Podle představy autorů by po přistání na vesmírný objekt začala loď „těžit“ vodu, kterou by následně proměnila v páru. S její pomocí by se nakonec dostala na další objekt a vše by se opakovalo.

Přestože se nápad může zdát trochu bláznivý, vědci provedli řadu výpočtů a modelů, nakonec svůj prototyp 31. prosince také vyzkoušeli. Projekt dostal název „Jeden svět nestačí“ (WINE).

„Je to úžasné,“ řekl podle vědeckého serveru Phys.org Phil Metzger, který se na projektu podílel. „WINE úspěšně vytěžil půdu, vytvořil z ní pohonnou látku a s její pomocí odstartoval. Tuto technologii bychom potenciálně mohli využít k „přeskakování“ na Měsíc, Ceres, Europu, Titat, Pluto, póly Merkuru nebo asteroidy – kamkoliv, kde je voda a dostatečně nízká gravitace,“ dodal.

WINE dokáže z minerálů, v nichž je obsažena voda, tekutinu „vytěžit“ a proměnit ji v páru. Tu pak využije při startu. Teoreticky tedy může fungovat donekonečna. Velikost zařízení je jen o něco málo větší, než typická mikrovlnná trouba. Aby měl WINE zajištěnu potřebnou energii k těžbě a výrobě páry, je vybaven solárními panely. Vědci výzkumem a vývojem strávili tři roky.

„Pokaždé, když vyšleme vesmírné plavidlo k cíli, ztrácíme obrovské množství investovaného času a peněz,“ říká Metzger. „WINE byl navržený tak, aby mu nikdy palivo nedošlo, což udělá průzkum vesmíru levnějším. Také nám to ušetří čas, protože nebudeme muset čekat, až se plavidlo dostane ze země do vesmíru.“

Projekt byl součástí programu, na němž se podílí i NASA. „Byla to spolupráce NASA, akademiků a průmyslu. A byl to úžasný úspěch,“ říká Kris Zacny, viceprezident společnosti Honeybee Robotics. „Podobné lodě mají potenciál změnit budoucnost prozkoumávání vesmíru,“ dodal.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumf americké armády? Orca XLUUV může způsobit revoluci v námořnictvu

25.03.2019 16:51 Aktualizováno Podle amerického serveru National Interest učinilo několik klíčových kroků ve svém vývoji velkých…

Původ otvoru v lodi Sojuz zůstává záhadou, není vyloučen ani zákeřný úmysl

25.03.2019 14:29 Dosavadní vyšetřování neobjasnilo původ záhadného otvoru v plášti kosmické lodi Sojuz MS-09, v…

Astronauti vystoupili z ISS do volného kosmu, čeká je náročný úkol

22.03.2019 14:52 Američtí astronauti Anne McClainová a Nick Hague dnes vystoupili z Mezinárodní vesmírné stanice …

Firma Apple uvedla na trh nový iPad Air, můžete začít objednávat

18.03.2019 16:12 Americká společnost Apple dnes uvedla na trh nový iPad Air s úhlopříčkou 10,5 palce (26,67…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama