Smrt z nebes. Prohlédněte si legendární stroj AC-130 v akci

Letadlo AC-130 je speciálně upravený a těžce vyzbrojený stroj určený k palebné podpoře. Na své palubě má vůbec největší kanón, který se ve vzduchu používá. Bojiště může zasypat deseti výbušnými granáty za minutu. Letadlo se osvědčilo již za Vietnamské války.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Lockheed AC-130

Na videu, které zveřejnila americká armáda, je vidět vidět, jak vojáci nakládají do letadla munici. Záběry z pilotní kabiny pak ukazují tankování v průběhu letu. V poslední části již vojáci ručně obsluhují 105 milimetrovou houfnici, kterou ostřelují cvičné cíle.

Letouny palebné podpory většinou krouží okolo svých cílů ve vysoké letové hladině, aby se vyhnuly nepřátelské palbě. Hlavní zbraňové systémy jsou totiž umístěny na levém trupu letadla, proto je nutné létat v kruhu. Zároveň to však posádce umožňuje zaměřit veškerou palbu na nepřítele v jeden okamžik.

Letoun AC-130 v akci (4:29) | zdroj: YouTube

Za války v Zálivu v roce 1991 byl jeden ze strojů sestřelen ruční protiletadlovou střelou, od té doby proto operují letadla ve výšce 3,6 kilometrů nebo i výše, kam většina ručních systémů nedostřelí.

Většina bojových letadel je vybavena automatickými kanóny ráže 20 až 30 milimetrů, informuje web Popular Mechanics. I nechvalně proslulý stroj A-10 Warthog a jeho smrtící rychlopalný kanón se ráží nemohou pevnosti AC-130 rovnat.

Kromě houfnice se na palubě stroje nachází spousta dalších zbraní. Například několik automatických 30 milimetrových kanónů GAU-23/A. V poslední době bývají stroje vybaveny i bombami nebo raketami, jako jsou třeba proti-tankové střely Hellfire.

Letadlo je dále vybaveno velkým množstvím technických zařízení, která mají zajistit jeho ochranu. Tu tvoří varovné senzory, které upozorní posádku na ozáření letounu radiolokátorem nebo laserovým paprskem. K dispozici má posádka také aktivní rušičky a zařízení pro vypouštění klamných cílů.

Vstupte do diskuze (19)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firma Apple uvedla na trh nový iPad Air, můžete začít objednávat

18.03.2019 16:12 Americká společnost Apple dnes uvedla na trh nový iPad Air s úhlopříčkou 10,5 palce (26,67…

Toyota na Měsíci? Automobilka vyvíjí lunární vozidlo s dojezdem 10 tisíc…

18.03.2019 10:45 Japonská kosmická agentura JAXA a automobilka Toyota společně vyvíjí průzkumné vozidlo na povrch…

Boeing ví, kde je chyba. Letadla 737 MAX opraví za týden

17.03.2019 22:07 Aktualizováno Společnost Boeing plánuje dodat novou verzi softwaru pro svá letadla 737 MAX během jednoho týdne až…

Rusko-americká posádka Sojuzu přistála u ISS, její mise potrvá 204 dní

15.03.2019 10:00 Po přibližně šestihodinovém letu dnes u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) úspěšně přistála ruská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama