Smrt z nebes. Prohlédněte si legendární stroj AC-130 v akci

Letadlo AC-130 je speciálně upravený a těžce vyzbrojený stroj určený k palebné podpoře. Na své palubě má vůbec největší kanón, který se ve vzduchu používá. Bojiště může zasypat deseti výbušnými granáty za minutu. Letadlo se osvědčilo již za Vietnamské války.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Lockheed AC-130
doporučujeme

Na videu, které zveřejnila americká armáda, je vidět vidět, jak vojáci nakládají do letadla munici. Záběry z pilotní kabiny pak ukazují tankování v průběhu letu. V poslední části již vojáci ručně obsluhují 105 milimetrovou houfnici, kterou ostřelují cvičné cíle.

Letouny palebné podpory většinou krouží okolo svých cílů ve vysoké letové hladině, aby se vyhnuly nepřátelské palbě. Hlavní zbraňové systémy jsou totiž umístěny na levém trupu letadla, proto je nutné létat v kruhu. Zároveň to však posádce umožňuje zaměřit veškerou palbu na nepřítele v jeden okamžik.

Letoun AC-130 v akci (4:29) | zdroj: YouTube

Za války v Zálivu v roce 1991 byl jeden ze strojů sestřelen ruční protiletadlovou střelou, od té doby proto operují letadla ve výšce 3,6 kilometrů nebo i výše, kam většina ručních systémů nedostřelí.

Většina bojových letadel je vybavena automatickými kanóny ráže 20 až 30 milimetrů, informuje web Popular Mechanics. I nechvalně proslulý stroj A-10 Warthog a jeho smrtící rychlopalný kanón se ráží nemohou pevnosti AC-130 rovnat.

Kromě houfnice se na palubě stroje nachází spousta dalších zbraní. Například několik automatických 30 milimetrových kanónů GAU-23/A. V poslední době bývají stroje vybaveny i bombami nebo raketami, jako jsou třeba proti-tankové střely Hellfire.

Letadlo je dále vybaveno velkým množstvím technických zařízení, která mají zajistit jeho ochranu. Tu tvoří varovné senzory, které upozorní posádku na ozáření letounu radiolokátorem nebo laserovým paprskem. K dispozici má posádka také aktivní rušičky a zařízení pro vypouštění klamných cílů.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejsilnější raketa potřetí odstartovala do vesmíru, nese 24 satelitů

25.06.2019 11:11 Aktualizováno Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě dnes odstartovala raketa soukromé americké společnosti…

Telefonát z Marsu. Na rudou planetu poletí v sondě 11 zvuků, jeden je z…

21.06.2019 08:57 Mezinárodní porota vybrala 11 zvuků, které na palubě sondy ExoMars odletí na Mars. Je mezi nimi i…

Nezastavitelná zbraň Američanů? Neviditelná loď má být smrtící

20.06.2019 13:59 Američtí vojenští výzkumníci připravují novou bitevní loď. Jednou z jejich specifik bude schopnost…

Airbus na aerosalonu představil nový model A321neo

17.06.2019 22:10 Americký výrobce letecké techniky Boeing hned první den aerosalonu u Paříže zaznamenal další…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama