Hřebíková bomba: Oblíbená zbraň teroristů, které nelze utéct

Teroristé po celém světě používají k útoku mnoho zbraní. Jednou z těch nejoblíbenějších je takzvaná hřebíková bomba. Co to ale vlastně je a proč je tento druh bomby tak smrtící?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Výbuch bomby
doporučujeme

Jak poukazuje Business Insider, složky hřebíkové bomby nejsou tak důležité jako koncept této zbraně – tedy rozstřel šrapnelu nebo jiných fragmentů, které jsou po detonaci bomby velkou rychlostí rozptýleny do okolí. Právě tyto kovové předměty jsou ve většině případů více smrtelné než samotný výbuch.

Taková zařízení se používají po celá desetiletí s cílem způsobit maximální ztráty spolu s nahrubo vyrobenými domácími výbušninami, protože vojenská munice je přísně střežená a často nedostupná pro teroristy, říká Jimmie Oxley, výzkumný pracovník na University of Rhode Island, který se zabývá výbušninami.

„Samotná výbušnina se pohybuje rychlostí v rozmezí od 1 do 8 nebo 9 kilometrů za sekundu,“ říká Oxley, tedy 3,5 až 32 tisíc kilometrů za hodinu. „To je rychlost, kterou střela letí přes materiál. Fragmenty se ale nepohybují zdaleka tak rychle.“

Oxley, který nedávno studoval výbuchy trubkových bomb na žádost amerických orgánů činných v trestním řízení, tvrdí, že síla výbuchu může zrychlit kusy kovu až na rychlost 3200 kilometrů za hodinu – jsou tedy rychlejší než je průměrná rychlost vypálené kulky.

„Můžete být velmi daleko od výbuchu, abyste byli v bezpečí před tlakovou vlnou, ale fragmenty jsou mnohem nebezpečnější - dostanou se dál a jsou méně předvídatelné,“ varuje. „Pointa je, že těmto věcem prostě nemůžete utéct,“ říká Oxley.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Astronauti vystoupili z ISS do volného kosmu, čeká je náročný úkol

22.03.2019 14:52 Američtí astronauti Anne McClainová a Nick Hague dnes vystoupili z Mezinárodní vesmírné stanice …

Firma Apple uvedla na trh nový iPad Air, můžete začít objednávat

18.03.2019 16:12 Americká společnost Apple dnes uvedla na trh nový iPad Air s úhlopříčkou 10,5 palce (26,67…

Toyota na Měsíci? Automobilka vyvíjí lunární vozidlo s dojezdem 10 tisíc…

18.03.2019 10:45 Japonská kosmická agentura JAXA a automobilka Toyota společně vyvíjí průzkumné vozidlo na povrch…

Boeing ví, kde je chyba. Letadla 737 MAX opraví za týden

17.03.2019 22:07 Aktualizováno Společnost Boeing plánuje dodat novou verzi softwaru pro svá letadla 737 MAX během jednoho týdne až…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama