Ruské eso v rukávu? Armáda testuje jeden z nejmodernějších bojových tanků na světě

Ruské ministerstvo obrany letos dokončuje státní zkoušky svého tanku T-14, který byl vytvořen na platformě Armata. V současnosti se jedná o jeden z nejmodernějších bojových tanků na světě. Dokončení se odhaduje za dva roky.

Přidejte svůj názor 89 komentářů

Tank T-14 Armata

V letošním roce se zahájí státní testování nového bojového tanku T-14 postaveného na univerzální pásové platformě Armata. Zprávu oznámilo informační oddělení ruského ministerstva obrany již 30. prosince loňského roku. „Bojové vozidlo v roce 2019 začne procházet státními zkouškami ve vědeckých a výzkumných institucích ministerstva obrany, " uvedlo ruské ministerstvo.

Ruský tank T-14 na platformě Armata byl poprvé představen veřejnosti před čtyřmi lety, v Den vítězství na Rudém náměstí dne 9. května 2015. Jedná se o jediný poválečný tank třetí generace na světě, který byl vyvinut pro pozemní boje.

Tank má několik technických vymožeností, které zajišťují dokonalou ochranu. Hlavním zbraňovým systémem tanku je kanon A82 o ráži 125 milimetrů s hladkým vývrtem. Nabíjení děla je plně automatizované, v případě technického problému je možná alternativa ručního nabíjení.

Nové bojové vozidlo také obsahuje plně dálkově ovládané vybavení, bezpilotní věž a nízko položenou izolovanou kapsli, která je určena až pro tříčlennou posádku. Oddělený prostor má tak zvýšit šanci posádky na přežití v případě zničení tanku.

Podle ruské agentury Interfax, ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu s ruským výrobcem Uralvagonzavod (UVZ) pro výrobu 132 tanků T-14 a T-15 těžkých pěchotních bojových vozidel založené na platformě Armata.

První zkušební tanky T-14 Armata budou údajně operativně nasazeny s prvním gardovým tankovým regimentem v Moskvě, který je součástí ruské Západní vojenské čtvrti. Předpokládaný konec sérií výrobních zkoušek se odhaduje do roku 2021.

Vstupte do diskuze (89)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firma Apple uvedla na trh nový iPad Air, můžete začít objednávat

18.03.2019 16:12 Americká společnost Apple dnes uvedla na trh nový iPad Air s úhlopříčkou 10,5 palce (26,67…

Toyota na Měsíci? Automobilka vyvíjí lunární vozidlo s dojezdem 10 tisíc…

18.03.2019 10:45 Japonská kosmická agentura JAXA a automobilka Toyota společně vyvíjí průzkumné vozidlo na povrch…

Boeing ví, kde je chyba. Letadla 737 MAX opraví za týden

17.03.2019 22:07 Aktualizováno Společnost Boeing plánuje dodat novou verzi softwaru pro svá letadla 737 MAX během jednoho týdne až…

Rusko-americká posádka Sojuzu přistála u ISS, její mise potrvá 204 dní

15.03.2019 10:00 Po přibližně šestihodinovém letu dnes u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) úspěšně přistála ruská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama