Ruské eso v rukávu? Armáda testuje jeden z nejmodernějších bojových tanků na světě

Ruské ministerstvo obrany letos dokončuje státní zkoušky svého tanku T-14, který byl vytvořen na platformě Armata. V současnosti se jedná o jeden z nejmodernějších bojových tanků na světě. Dokončení se odhaduje za dva roky.

Přidejte svůj názor 89 komentářů

Tank T-14 Armata
doporučujeme

V letošním roce se zahájí státní testování nového bojového tanku T-14 postaveného na univerzální pásové platformě Armata. Zprávu oznámilo informační oddělení ruského ministerstva obrany již 30. prosince loňského roku. „Bojové vozidlo v roce 2019 začne procházet státními zkouškami ve vědeckých a výzkumných institucích ministerstva obrany, " uvedlo ruské ministerstvo.

Ruský tank T-14 na platformě Armata byl poprvé představen veřejnosti před čtyřmi lety, v Den vítězství na Rudém náměstí dne 9. května 2015. Jedná se o jediný poválečný tank třetí generace na světě, který byl vyvinut pro pozemní boje.

Tank má několik technických vymožeností, které zajišťují dokonalou ochranu. Hlavním zbraňovým systémem tanku je kanon A82 o ráži 125 milimetrů s hladkým vývrtem. Nabíjení děla je plně automatizované, v případě technického problému je možná alternativa ručního nabíjení.

Nové bojové vozidlo také obsahuje plně dálkově ovládané vybavení, bezpilotní věž a nízko položenou izolovanou kapsli, která je určena až pro tříčlennou posádku. Oddělený prostor má tak zvýšit šanci posádky na přežití v případě zničení tanku.

Podle ruské agentury Interfax, ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu s ruským výrobcem Uralvagonzavod (UVZ) pro výrobu 132 tanků T-14 a T-15 těžkých pěchotních bojových vozidel založené na platformě Armata.

První zkušební tanky T-14 Armata budou údajně operativně nasazeny s prvním gardovým tankovým regimentem v Moskvě, který je součástí ruské Západní vojenské čtvrti. Předpokládaný konec sérií výrobních zkoušek se odhaduje do roku 2021.

Loading...
Vstupte do diskuze (89)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K ISS odstartoval Sojuz, veze novou posádku

20.07.2019 19:29 Z kazašského kosmodromu Bajkonur dnes odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) ruská…

Čína přišla o vesmírnou stanici. Nebeský palác řízeně zanikl v atmosféře

19.07.2019 17:12 Čínská vesmírná stanice Tchien-kung 2 (Nebeský palác 2) dnes po tříleté vesmírné misi kontrolovaně…

NASA zveřejnila dosud utajované video. Ukazuje, co astronauti dělali na…

18.07.2019 22:13 Aktualizováno Před padesáti lety posádka Apollo 11 odletěla do vesmíru, aby přistála na Měsíci. Ku příležitosti…

Populární aplikace z vás udělá starce. A taktéž vám prý ukradne data

18.07.2019 15:54 Ruská aplikace FaceApp, která umožňuje prozkoumat to, jak by uživatel vypadal v minulosti či v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama