Jak silné jsou severokorejské zbraně? Svět neví, čeho se vlastně bojí

Severní Korea by měla pracovat na postupném odzbrojování země, nezávislí pozorovatelé ale hovoří o opaku. Problém představují nejen zbraně, o kterých svět ví, ale i ty, o nichž netuší. Přesto tamní režim občas uvolní nějaké zprávy, často v naději, že vyděsí okolní svět.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Série protiamerických propagandistických plakátů proti USA
doporučujeme

To dokázala například vodíková bomb, jejíž test vyděsil celý svět. Je to zatím nejsofistikovanější zbraň, kterou režim představil. Test spustil zuřivou reakci USA, Japonska, Číny i sousedních Jihokorejců. Ti v odpovědi otestovali balistickou raketu.

Při odpálení na velké západní město by zemřely tisíce lidí. Podle zastánce jaderného odzbrojení z OSN Johna Hallama je nedávný test dokázal, že Pchjongjang je schopný smrtícího útoku.

Vodíkové bomby jsou považované za mnohem více smrtící a ničivé v porovnání se standardní nukleární zbraní. Atomová bomba generuje energii nukleárním štěpením. Vodíková, nebo také termonukleární bomba je mnohem silnější a využívá fúze.

Podle NukeMap Alexe Wellerstaina by v případě shození takové bomby například na australské Sydney způsobilo 65 000 obětí a dalších 120 000 zraněných. Podle Johna Hallama je bomba v každém případě silnější než ty, které byly shozeny na konci druhé světové války na japonská města Hirošima a Nagasaki. 

Vodíková bomba je pětkrát až šestkrát silnější, než jakékoliv předchozí severokorejské testy. Není to ale jediná zbraň, která svět vyděsila. Testování podléhají také taktické zbraně, o nichž svět netuší, co jsou zač.

Analytik soulského výzkumného centra Asan Institute for Policy Studies Šin Pom-čchul soudí, že KLDR může testovat rakety, děla, drony či jiné moderní konvenční zbraňové systémy.

Jihokorejský vojenský expert Jang Uk uvedl, že "taktická zbraň" v severokorejském kontextu znamená "zbraň určená k útoku na Jižní Koreu, včetně tamních amerických vojenských základen". 

Co vše obsahuje severokorejský arzenál zůstává přísně utajeno, navzdory potřebě režimu pochlubit se světu a zároveň jej vystrašit. O tom svědčí například loňská přehlídka, která se obešla bez mezikontinentálních balistických raket. K vidění byly pouze střely krátkého doletu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sonda Hajabusa 2 odlétá od asteroidu Ryugu, návrat na Zemi lze sledovat…

13.11.2019 10:13 Japonská sonda Hajabusa 2 po roce a půl odlétá od asteroidu Ryugu a vrací se zpět na Zemi, kam do…

Američané obdrželi měsíce staré SMSky. Nikdo neví, co se stalo

08.11.2019 10:48 Mnoho Američanů ve čtvrtek překvapila vlna záhadných textových zpráv, které objevili ve svých…

Umělá inteligence ovlivní veškeré oblasti života? Podle vědce zvládne i…

07.11.2019 08:30 Netušené možnosti využití přisuzují vědci umělé inteligenci, která podle nich v příštích letech…

Boeing má za sebou úspěšný test systému lodi Starliner

04.11.2019 16:50 Společnost Boeing dnes zřejmě zdárně vyzkoušela záchranný systém své kosmické lodi CST-100…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama