Jak silné jsou severokorejské zbraně? Svět neví, čeho se vlastně bojí

Severní Korea by měla pracovat na postupném odzbrojování země, nezávislí pozorovatelé ale hovoří o opaku. Problém představují nejen zbraně, o kterých svět ví, ale i ty, o nichž netuší. Přesto tamní režim občas uvolní nějaké zprávy, často v naději, že vyděsí okolní svět.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Série protiamerických propagandistických plakátů proti USA

To dokázala například vodíková bomb, jejíž test vyděsil celý svět. Je to zatím nejsofistikovanější zbraň, kterou režim představil. Test spustil zuřivou reakci USA, Japonska, Číny i sousedních Jihokorejců. Ti v odpovědi otestovali balistickou raketu.

Při odpálení na velké západní město by zemřely tisíce lidí. Podle zastánce jaderného odzbrojení z OSN Johna Hallama je nedávný test dokázal, že Pchjongjang je schopný smrtícího útoku.

Vodíkové bomby jsou považované za mnohem více smrtící a ničivé v porovnání se standardní nukleární zbraní. Atomová bomba generuje energii nukleárním štěpením. Vodíková, nebo také termonukleární bomba je mnohem silnější a využívá fúze.

Podle NukeMap Alexe Wellerstaina by v případě shození takové bomby například na australské Sydney způsobilo 65 000 obětí a dalších 120 000 zraněných. Podle Johna Hallama je bomba v každém případě silnější než ty, které byly shozeny na konci druhé světové války na japonská města Hirošima a Nagasaki. 

Vodíková bomba je pětkrát až šestkrát silnější, než jakékoliv předchozí severokorejské testy. Není to ale jediná zbraň, která svět vyděsila. Testování podléhají také taktické zbraně, o nichž svět netuší, co jsou zač.

Analytik soulského výzkumného centra Asan Institute for Policy Studies Šin Pom-čchul soudí, že KLDR může testovat rakety, děla, drony či jiné moderní konvenční zbraňové systémy.

Jihokorejský vojenský expert Jang Uk uvedl, že "taktická zbraň" v severokorejském kontextu znamená "zbraň určená k útoku na Jižní Koreu, včetně tamních amerických vojenských základen". 

Co vše obsahuje severokorejský arzenál zůstává přísně utajeno, navzdory potřebě režimu pochlubit se světu a zároveň jej vystrašit. O tom svědčí například loňská přehlídka, která se obešla bez mezikontinentálních balistických raket. K vidění byly pouze střely krátkého doletu.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec letecké dopravy? Kvůli globálnímu oteplování se letadla neodlepí od…

19.02.2019 22:30 Aktualizováno Největším problémem globálního oteplování je v posledních letech nárůst extrémně horkých dní. Ty se…

Roskosmos plánuje komerční lety do vesmíru, zájemci poletí po Gagarinově…

19.02.2019 15:43 Ruská kosmická agentura Roskosmos plánuje pro platící zákazníky pořádat vesmírné lety po trase,…

Život v KLDR výrazně poznamenali Češi: Potkáte tu české tramvaje i…

19.02.2019 14:59 Severní Korea je jedna z nejuzavřenějších zemích světa. Do země, která desítky let žije v tvrdé…

Izrael hodlá dobýt Měsíc. V pátek odstartuje sonda, která vstoupí do…

19.02.2019 10:20 Aktualizováno Izrael doufá, že se stane čtvrtou zemí na světě, jejíž automatická sonda úspěšně přistála na Měsíci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama