Jak silné jsou severokorejské zbraně? Svět neví, čeho se vlastně bojí

Severní Korea by měla pracovat na postupném odzbrojování země, nezávislí pozorovatelé ale hovoří o opaku. Problém představují nejen zbraně, o kterých svět ví, ale i ty, o nichž netuší. Přesto tamní režim občas uvolní nějaké zprávy, často v naději, že vyděsí okolní svět.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Série protiamerických propagandistických plakátů proti USA
doporučujeme

To dokázala například vodíková bomb, jejíž test vyděsil celý svět. Je to zatím nejsofistikovanější zbraň, kterou režim představil. Test spustil zuřivou reakci USA, Japonska, Číny i sousedních Jihokorejců. Ti v odpovědi otestovali balistickou raketu.

Při odpálení na velké západní město by zemřely tisíce lidí. Podle zastánce jaderného odzbrojení z OSN Johna Hallama je nedávný test dokázal, že Pchjongjang je schopný smrtícího útoku.

Vodíkové bomby jsou považované za mnohem více smrtící a ničivé v porovnání se standardní nukleární zbraní. Atomová bomba generuje energii nukleárním štěpením. Vodíková, nebo také termonukleární bomba je mnohem silnější a využívá fúze.

Podle NukeMap Alexe Wellerstaina by v případě shození takové bomby například na australské Sydney způsobilo 65 000 obětí a dalších 120 000 zraněných. Podle Johna Hallama je bomba v každém případě silnější než ty, které byly shozeny na konci druhé světové války na japonská města Hirošima a Nagasaki. 

Vodíková bomba je pětkrát až šestkrát silnější, než jakékoliv předchozí severokorejské testy. Není to ale jediná zbraň, která svět vyděsila. Testování podléhají také taktické zbraně, o nichž svět netuší, co jsou zač.

Analytik soulského výzkumného centra Asan Institute for Policy Studies Šin Pom-čchul soudí, že KLDR může testovat rakety, děla, drony či jiné moderní konvenční zbraňové systémy.

Jihokorejský vojenský expert Jang Uk uvedl, že "taktická zbraň" v severokorejském kontextu znamená "zbraň určená k útoku na Jižní Koreu, včetně tamních amerických vojenských základen". 

Co vše obsahuje severokorejský arzenál zůstává přísně utajeno, navzdory potřebě režimu pochlubit se světu a zároveň jej vystrašit. O tom svědčí například loňská přehlídka, která se obešla bez mezikontinentálních balistických raket. K vidění byly pouze střely krátkého doletu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vesmírný kamion Cygnus dorazil k ISS, zachytilo ho robotické rameno

19.04.2019 14:12 Aktualizováno K Mezinárodní vesmírné stanici dnes úspěšně dorazila bezpilotní nákladní loď Cygnus společnosti…

Samsung si utrhl ostudu. Ohebný smartphone Galaxy Fold má vážné potíže

18.04.2019 12:30 Aktualizováno Jihokorejská společnost Samsung Electronics obdržela informace o závadě displejů u vzorků svého…

K ISS míří vesmírný kamion Cygnus, veze 3,5 tuny nákladu +VIDEO

18.04.2019 07:30 Z kosmodromu na americkém ostrově Wallops odstartovala ve středu večer SELČ nosná raketa Antares s…

Astronautka Kochová se stane rekordmankou

17.04.2019 17:35 Americká astronautka Christina Kochová si prodlouží pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama