NASA ztratila za Marsem kontakt se dvěma satelity

Dvojice spojovacích minisatelitů Mars Cube One (MarCO) americké vesmírné agentury NASA po úspěšném testu při doprovodu sondy InSight během její cesty k Marsu a zdařilého přistání pokračovaly v letu a už se odmlčely. Informovala o tom Laboratoř tryskových pohonů (JPL) NASA, která přístroje vyrobila.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Satelity WALL-E a EVE

Satelity MarCO-A a MarCO-B, přezdívané WALL-E a EVE, odstartovaly společně s InSight loni 5. května. Po vynesení do vesmíru raketou Atlas V se oddělily a na samostatných drahách sondu doprovázely. Úspěšně při tom zažehly a využívaly vlastní motory a komunikovaly se Zemí. Díky nim vědci dostali první informace o všech fázích přistání InSight téměř v reálném čase - jen s osmiminutovým zpožděním pro cestu radiových signálů na Zemi.

"Tato mise (MarCO) vždy byla o posouvání hranic miniaturizované techniky a sledování toho, jak daleko se s ní můžeme dostávat," uvedl šéfinženýr projektu MarCO Andy Klesh z pasadenské JPL. "Položili jsme základní kámen. Budoucí CubeSaty (minisatelity) mohou jít ještě dál," dodal.

Klesh už 28. listopadu po úspěšném přistání InSight na Marsu vyjádřil s misí spokojenost, protože "WALL-E a EVE fungovaly tak, jak jsme to od nich očekávali". "Byly vynikajícím testem toho, jak mohou minisatelity sloužit při budoucích misích jako doprovod a inženýrům posílat do několika minut údaje o přistání," řekl.

Aparáty MarCO nebyly vybaveny vědeckými přístroji, nicméně vědci je využili k získání dalších informací o marsovské atmosféře díky signálům vysílaným skrz ni. Interference atmosféry rudé planety totiž signál změní a experti na Zemi podle toho mohou určit některé její vlastnosti. MarCO-B měl navíc fotoaparáty, díky nimž pořídil snímky Marsu při přibližování i po průletu při oddalování.

WALL-E se podle JPL naposledy ozval 29. prosince, EVE 4. ledna. Na základě propočtů letové dráhy je WALL-E nyní přes 1,6 milionu kilometrů za Marsem a EVE kolem 3,2 milionu kilometrů.

Témata: NASA | satelit | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské samopaly jsou ve světě legendou, doma je mají za šrot

16.02.2019 12:02 Je nepochybné, že ruské zbrojovky dokáží vyrobit jedny z nejlepších zbraní na světě. Kulomety PKM,…

Slunce už známe, co dál? Vědci spočítali, kdy člověk poprvé doletí k jiné…

14.02.2019 16:59 Cestování za hranice naší sluneční soustavy odjakživa fascinovalo jak vědce tak, spisovatele. V…

Jak bojovat s demencí? Robot MARIO dokáže zázraky

10.02.2019 09:42 Zmírnit osamělost osob trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich…

Američané se brzy vrátí na Měsíc a zůstanou déle, oznámil šéf NASA

09.02.2019 11:59 Američtí astronauti během příštích deseti let znovu přistanou na Měsíci, tentokrát ale budou jejich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama