Slunce už známe, co dál? Vědci spočítali, kdy člověk poprvé doletí k jiné hvězdě

Cestování za hranice naší sluneční soustavy odjakživa fascinovalo jak vědce tak, spisovatele. V současnosti takové vize nejsou příliš realistické, ale vzhledem k bleskovému postupu vývoje nových technologií je třeba zachovat optimismus. Kdy se první člověk podívá za hranice naší soustavy?

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Vesmír, ilustrační foto
doporučujeme

Tisíc let. To je minimální doba, jak dlouho by s využitím současných metod trvala cesta k nejbližší jiné hvězdě - Proximě Centauri. Nedávno však vědci zjistili, že tuto hvězdu obíhá potencionálně obyvatelná planeta a od té doby jsou možností mezihvězdného cestování ještě nadšenější, než kdy dříve.

„Je to vzrušující,“ tvrdí Guillem Anglada-Escude, vedoucí týmu, který novou planetu objevil. „Teď víme, že tam planeta je a můžeme být kreativní. Začneme hledat různá řešení. Prvním krokem je poslat mezihvězdné sondy,“ uvedl Anglada-Escude.

I přes veškerou snahu špičkových vědců se však vzdálenost 4.2 světelných let, která nás od nejbližší hvězdy dělí, zdá být nepřekonatelná. Nedá se odhadnout ani za jak dlouho na něco takového dojde. Nejvíce odhadů se přiklání k možnosti, že k něčemu takovému dojde po roce 2100.

„Lidé začnou pořádně zkoumat Mars někdy v letech 2025-2030. Logickým odhadem tedy je, že až koncem století dosáhneme oběžných drah Neptunu a Pluta. Další cíle mohou přijít až poté,“ je přesvědčený jeden ze čtenářů časopisu Futurism Charles Hornbostel.

Nadšenci si nenechají pokazit zábavu a jsou přesvědčení, že pokud lidstvo zabere, Proxima Centaury 2100 je naprosto reálným cílem. Někteří experti jsou však spíše skeptiky a k podobně entusiastickým nápadům přistupují jen velmi opatrně.

„Je hodně nápadů, o kterých si ze začátku řeknete, že by klidně mohly fungovat, ale trochu je prozkoumáte a zjistíte, že prostě nefungují,“ uhasil naděje výzkumník z US Air Force Research Lab Marcus Young. Ten už v roce 2008 veřejně vyhlásil, že se mu nepodařilo najít žádné funkční prostředky k mezihvězdnému cestování. 

Young přesto trvá na tom, že by lidstvo výzkum vzdávat nemělo. Existuje mnoho nápadů, od fúzních raket až po solární plachty. Pracuje se i na materiálech, které by měly vydržet tak rychlé cestování prostorem a nevyhnutelné nárazy drobných částic z vesmíru.

Loading...
Témata: vesmir | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drsný test NASA: Nádrž marsovské rakety SLS byla záměrně zničena +VIDEO

10.12.2019 16:47 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) záměrně při tlakové zkoušce zničil obří nádrž…

Trh s nositelnou elektronikou zažívá boom, na dračku jdou chytrá sluchátka

10.12.2019 07:48 Světový trh s takzvanou nositelnou elektronikou, jako jsou například chytré hodinky, fitness…

Vánoční nadílka v kosmu: Loď Progress přistála u ISS, veze 2,5 tuny zásob

09.12.2019 14:04 Ruská nákladní loď Progress MS-13 s 2,5 tunami zásob a dalšího nákladu dnes úspěšně přistála na…

Loď Dragon dopravila na ISS myši, červy a robota

08.12.2019 17:39 Vesmírná loď Dragon společnosti SpaceX dnes dopravila na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) skoro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama