Konec letecké dopravy? Kvůli globálnímu oteplování se letadla neodlepí od země

Největším problémem globálního oteplování je v posledních letech nárůst extrémně horkých dní. Ty se ale neprojevují jen v zemědělství, nýbrž i v dopravě. Teplota vzduchu a úbytek jeho molekul totiž mohou postupem času znemožnit vzlétnutí letadla.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Letadla, ilustrační foto
doporučujeme

Americké aerolinky musely během loňských letních dní zrušit desítky regionálních letů. Důvodem byla extrémní horka dosahující téměř 49 stupňů Celsia. Vlny horka mohou v budoucnu zpozdit desítky letů, případně je zcela zrušit. Třetí možností je, že letadla budou muset "zhubnout" - nesměla by létat plně obsazená a naložená. 

Podle deníku The Washington Post se extrémně horké dny označují v leteckém žargonu jako "dny omezené váhy", protože když je horko, plně naložené letadlo má problém odlepit se od země. Letadlo se své váhy může zbavit třemi způsoby - méně paliva, nákladu nebo pasažérů. 

Podle jedné studie kolumbijské univerzity z roku 2015 bude v roce 2050 čtyřikrát více takových "dnů omezené váhy" na nejvytíženějších amerických letištích, než dnes. V důsledku to bude znamenat, že desítky pasažérů možná uváznou i se svými zavazadly na letištních terminálech. 

Pro to, aby letadlo vzlétlo, musí dosáhnout určité minimální rychlosti. V horkých dnech a se stoupající výškou tato minimální rychlost vzrůstá. "Vysoká výška a vysoká teplota znamená méně molekul vzduchu," upřesňuje Radley Horton, vědecký expert na klima. Pomoct by mohly také delší ranveje, které by umožnily pilotům dosáhnout vyšší rychlosti pro vzlétnutí. 

Pokud však bude opravdu velké horko, aerolinky si musí vybrat - buď zruší let a počkají, až se ochladí, nebo se zbaví zbytečné zátěže. To je mimo jiné důvod, proč jsou některé lety z oblasti Blízkého Východu a Střední Ameriky běžně rušeny nebo posouvány do pozdních večerních hodin. 

"Do budoucna bude přibývat letadel, která nebudou schopna vzlétnout," míní Paul Williams, profesor meteorologie na Univerzitě Reading.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie vyšle sondu na Měsíc až v září? Startovací okno se dnes uzavře

16.07.2019 07:48 Indie vyšle svou sondu Čandrájan-2 (Měsíční loď 2) na Měsíc možná až v září. Příhodné startovací…

Navigační systém Galileo postihl výpadek. Příčina nejasná, zasedá tým pro…

15.07.2019 16:19 Aktualizováno Satelitní navigační systém Galileo se stále potýká s technickými problémy, které jej postihly o…

Technický zádrhel. Pompézní start indické sondy k Měsíci se odkládá

15.07.2019 07:19 Indie odložila vyslání své druhé sondy k Měsíci, plánované na pondělí 02:51 místního času (dnes 23…

Poslední stopy na Měsíci? Zanechal je astronaut, který měl předky z Česka

14.07.2019 15:34 V dobývání vesmíru, v němž před více než půlstoletím soupeřily USA a Sovětský svaz, měla zprvu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama