Průlom v boji s otroctvím? Prostřednictvím satelitů lze nalézt až třetinu otroků

Otrokářství bývá globálně odsuzováno. Přesto k němu stále dochází. Ačkoliv se otrokáři snaží držet stranou autorit, otrocká práce stále za sebou zanechává stopy. Prostřednictvím satelitů lze odhalit, kde se nachází a zakročit proti ním, poukazuje server BigThink.

Přidejte svůj názor

Otroci, ilustrační foto
doporučujeme

Podle odhadů Mezinárodní organizace práce OSN se na zemi nachází asi 40,3 miliónů otroků, což je více než kdy v lidské historii. Jeden ze čtyř otroků je dítě, více než 71% jsou ženy. Protože je však otrokáři před státy ukrývají, bývá těžké je objevit a osvobodit.

Práce otroků však zanechává stopy. A podle Doreen Boydové, ředitelky datové laboratoře Rights Lab z University of Nottingham, je až třetina těchto stop viditelná z vesmíru, ať se jedná o obrysy nelegálních dolů či přechodných táborů na zpracování ryb.

Pomocí satelitních obrázků výzkumníci ze společnosti DigitalGlobe pomocí zapojené veřejnosti objevily více než 80,000 lodí, budov a rybářských klecí na přehradní nádrži Volta (Ghana). V této oblasti často pracují dětští otroci, odhaduje se, že až 35 000.

V jiném případě, DigitalGlobe pomohla pomocí satelitních snímků sledovat uprchlé lodě otrokářů poblíž Papui-Nové Guineje. Satelitní snímky též odhalily dětské otroky v mangrovovém lese Sundarbans v Bangladéši prostřednictvím sledování toho, jak rychle tamní stromy ubývají. Z toho se dalo usoudit, zda se jedná o přirozený úbytek či zda na tom pracují otroci pomocí mačet.

Boydová se zaměřuje na satelitní výzkum tzv. „Cihlového pásu“, který se rozkládá napříč Pákistánem, Indií, Nepálem a Bangladéšem. Jméno má odvozeno od velkého množství cihlových pecí, které většinou obsluhují otroci. Jen v indické části pásma má 70% cihlových pecí používat otrocké práce.

Již ve své předchozí práci prostřednictvím satelitních dat odhadla, že se zde nachází asi 55 387 pecí. Boydová se nyní soustředí na přesné lokalizování těchto pecí, aby otroci mohli být osvobozeni. V jednom případě autority osvobodily 24 otroků na základě echa, kterého se jim dostalo ze satelitních snímků.   

Pece mají specifický tvar, díky kterému se dají poměrně snadno identifikovat. Nicméně, jejich hledání na satelitních snímcích by zabralo vzhledem k značné velikosti oblasti obrovský čas i vyžadovalo by obrovské množství lidí. Boydová se proto snaží vymyslel algoritmus umělé inteligence, který by dokázal pece identifikovat sám na základě satelitních snímků.

Algoritmus, která použila na jistou část regionu, identifikoval 95,08% lokací, kde se mají nacházet pece. Ačkoliv mnohé z nich zřejmě nebudou přesně pecemi, ale jen něčím, co pece umělé inteligenci připomínalo, je jisté, že se umělé inteligenci podařilo nalézt většinu skutečných pecí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NASA truchlí. Zemřel letový ředitel Christopher Kraft, pomohl dostat lidi…

23.07.2019 07:25 Ve věku 95 let zemřel v pondělí v Houstonu bývalý letový ředitel americké Národní agentury pro…

Microsoft zaplatí 25 milionů dolarů za urovnání obvinění souvisejícího s…

22.07.2019 20:13 Americká softwarová společnost Microsoft se dohodla, že zaplatí přes 25 milionů dolarů (zhruba 570…

Indie vyslala do kosmu Měsíční loď, na souputníka Země má dosednout v září

22.07.2019 12:24 Indie dnes úspěšně vyslala do kosmu sondu Čandrájan-2 (Měsíční loď 2), která se v září pokusí měkce…

K ISS odstartoval Sojuz, veze novou posádku

20.07.2019 19:29 Z kazašského kosmodromu Bajkonur dnes odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) ruská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama