VIDEO: První webové satelity už krouží kolem Země, vynesla je raketa Sojuz

Prvních šest satelitů společnosti OneWeb, která plánuje vytvořit celosvětovou internetovou síť, bylo úspěšně umístěno na plánované oběžné dráhy. Do vesmíru je vynesla ve středu pozdě večer SEČ ruská raketa Sojuz-ST-B z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně a poté rozmístil speciální pohonný blok Fregat-M. Informovala o tom na webu francouzská společnost Arianespace.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Sojuz FG
doporučujeme

Po startu z Kourou ve 22:37 SEČ vynesl třístupňový Sojuz, jehož třetím stupněm byl blok Fregat, svůj náklad na stanovenou dráhu ve výšce kolem 1000 kilometrů. Celý let trval hodinu a 22 minut, uvedla Arianaspace. Ta se na realizaci projektu podílí.

zdroj: YouTube

Nyní se ještě čeká na potvrzení provozovatele, zda jsou satelity vyrobené společným podnikem firem OneWeb a Airbus plně funkční.

Společnost OneWeb, sídlící v americkém státě Virginie, plánuje vytvořit síť z přibližně 900 družicemi. Jejím cílem je zajistit přístup k vysokorychlostnímu internetu z kteréhokoliv místa na světě, ať už na zemi, na moři nebo ve vzduchu.

Zahajovací konstelaci sítě by mělo tvořit asi 650 satelitů. OneWeb podepsal v roce 2015 s Arianespace kontrakt na 21 komerčních letů s vynesením celkem 672 družic raketami Sojuz z ruského kosmodromu Vostočnyj, z Bajkonuru v Kazachstánu a z Kourou. Podle Arianespace by systém měl být uveden do provozu během příštího roku.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K ISS odstartoval Sojuz, veze novou posádku

20.07.2019 19:29 Z kazašského kosmodromu Bajkonur dnes odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) ruská…

Čína přišla o vesmírnou stanici. Nebeský palác řízeně zanikl v atmosféře

19.07.2019 17:12 Čínská vesmírná stanice Tchien-kung 2 (Nebeský palác 2) dnes po tříleté vesmírné misi kontrolovaně…

NASA zveřejnila dosud utajované video. Ukazuje, co astronauti dělali na…

18.07.2019 22:13 Aktualizováno Před padesáti lety posádka Apollo 11 odletěla do vesmíru, aby přistála na Měsíci. Ku příležitosti…

Populární aplikace z vás udělá starce. A taktéž vám prý ukradne data

18.07.2019 15:54 Ruská aplikace FaceApp, která umožňuje prozkoumat to, jak by uživatel vypadal v minulosti či v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama