Drony: kde všude technologickou novinku Češi používají?

Výstřelek konzumní techniky je velmi populární i v Česku. Levné varianty si lidé kupují pro svou každodenní zábavu. K čemu všemu se v tuzemsku používají?

Mall.cz úspěšně otestoval doručení zásilky pomocí dronu

Zapomeňte na kýčovité reklamy, kdy Vám drobný létající „robot“ dodá až ke dveřím čerstvou, ještě horkou pizzu.  Tak daleko zatím nejsme ani v Česku, ani jinde ve světě.

Přesto jsou drony houfně využívány a mnohé z jejich rolí nejednoho čtenáře jistě překvapí. Tak třeba pražský magistrát díky nim mapuje strmé skalní útvary kvůli sanačním pracím. Ještě zajímavější počinem z naší kotliny je pak testování dronů s termovizí, ty mají pomoci lokalizovat divokou zvěř v přírodě.

Světovým trendem se stalo, po vzoru Jóžina z bažin, práškování. Nikoliv však letadlem, ale právě drobným létajícím strojem, jehož dráhu na nebi určují složité počítačové algoritmy.

Dobře známou a zcela logickou symbiózu tvoří drony a filmařina. Stačí si na pustit seriál architekta Adama Gebriana o pozoruhodných českých a slovenských stavbách a člověka ohromní unikátní záběry zkoumaných objektů. Stejný princip – ukázání architektonických skvostů v jiném světle - zvolila i tradiční česká hračkářská firma Dino Toys.

 To když pro letošek představila puzzle s originálními  fotografiemi Českého Krumlova, Ještědu či chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře. „Záběry z dronů jsou naprosto unikátní. Výběr a rozhodování proto v tomto případě představovaly extrémně náročný proces.  Oslovili jsme šikovné fotografy, kteří nám nafotili stovky snímků českých památek,“ řekla pro EuroZprávy.cz Ivana Maršálová, marketingová ředitelka Dina.

Na první pohled je spojení puzzle a dronů poněkud netradiční, nicméně jen ukazuje, jak tyto nevelké létající objekty pronikají stále hlouběji do komerční scény.

Zcela běžné je využívání dronů k detailnímu, efektivnímu a velmi cenově příznivému mapování. Pro bližší představu: v Česku se drony využívají k mapování malých areálů v rozlišení až jeden centimetr na pixel výsledné fotografie. To je výsledek, kvůli němuž by se v minulosti musely vynaložit enormní finanční prostředky.

Drony tak výrazně přispívají k tvorbě digitálních map, stačí připomenout ty brněnských hřbitovů, které vznikaly už v roce 2013.

Příkladů využití této technologické vychytávky by se dalo zmínit ještě nespočet a s každým dalším uběhlým měsícem by se seznam jen utěšeně rozrůstal. Obliba dronů je v Česku na vzestupu, což u národa modelářů, techniků a hračičků jistě nepřekvapí.

Evropský zelený hackathon vyhrála aplikace pro delší životnost nábytku

13.06.2021 15:31 V sobotu 12. června se v Praze uskutečnilo finále hackathonu Greenhack, největší zelené inovační…

ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země

10.06.2021 18:07 Evropská kosmická agentura (ESA) vybrala sondu, kterou na počátku 30. let hodlá vyslat k Venuši.…

Vrtulník Ingenuity na Marsu je podle NASA zřejmě v pořádku

06.06.2021 17:05 Vrtulníček Ingenuity americké vesmírné agentury NASA je po určitých problémech při šestém letu na…

Nadzvukové létání se vrací. United Airlines koupí 15 letadel Overture

03.06.2021 21:37 Americká letecká společnost United Airlines sází na nadzvukové cestování. Od firmy Boom technology…

Ingenuity opět vzlétne příští týden. Poletí dál, déle a rychleji

20.05.2021 10:44 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA poletí na Marsu znovu příští týden. Při…

Kolem Země je 7000 tun vesmírného odpadu, tvrdí ruský vědec

18.05.2021 12:50 V současné době krouží kolem Země na 7000 tun vesmírného smetí a 3000 tun funkčních kosmických…

Související:

Právě se děje