Drony: kde všude technologickou novinku Češi používají?

Výstřelek konzumní techniky je velmi populární i v Česku. Levné varianty si lidé kupují pro svou každodenní zábavu. K čemu všemu se v tuzemsku používají?

Přidejte svůj názor

Mall.cz úspěšně otestoval doručení zásilky pomocí dronu
doporučujeme

Zapomeňte na kýčovité reklamy, kdy Vám drobný létající „robot“ dodá až ke dveřím čerstvou, ještě horkou pizzu.  Tak daleko zatím nejsme ani v Česku, ani jinde ve světě.

Přesto jsou drony houfně využívány a mnohé z jejich rolí nejednoho čtenáře jistě překvapí. Tak třeba pražský magistrát díky nim mapuje strmé skalní útvary kvůli sanačním pracím. Ještě zajímavější počinem z naší kotliny je pak testování dronů s termovizí, ty mají pomoci lokalizovat divokou zvěř v přírodě.

Světovým trendem se stalo, po vzoru Jóžina z bažin, práškování. Nikoliv však letadlem, ale právě drobným létajícím strojem, jehož dráhu na nebi určují složité počítačové algoritmy.

Dobře známou a zcela logickou symbiózu tvoří drony a filmařina. Stačí si na pustit seriál architekta Adama Gebriana o pozoruhodných českých a slovenských stavbách a člověka ohromní unikátní záběry zkoumaných objektů. Stejný princip – ukázání architektonických skvostů v jiném světle - zvolila i tradiční česká hračkářská firma Dino Toys.

 To když pro letošek představila puzzle s originálními  fotografiemi Českého Krumlova, Ještědu či chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře. „Záběry z dronů jsou naprosto unikátní. Výběr a rozhodování proto v tomto případě představovaly extrémně náročný proces.  Oslovili jsme šikovné fotografy, kteří nám nafotili stovky snímků českých památek,“ řekla pro EuroZprávy.cz Ivana Maršálová, marketingová ředitelka Dina.

Na první pohled je spojení puzzle a dronů poněkud netradiční, nicméně jen ukazuje, jak tyto nevelké létající objekty pronikají stále hlouběji do komerční scény.

Zcela běžné je využívání dronů k detailnímu, efektivnímu a velmi cenově příznivému mapování. Pro bližší představu: v Česku se drony využívají k mapování malých areálů v rozlišení až jeden centimetr na pixel výsledné fotografie. To je výsledek, kvůli němuž by se v minulosti musely vynaložit enormní finanční prostředky.

Drony tak výrazně přispívají k tvorbě digitálních map, stačí připomenout ty brněnských hřbitovů, které vznikaly už v roce 2013.

Příkladů využití této technologické vychytávky by se dalo zmínit ještě nespočet a s každým dalším uběhlým měsícem by se seznam jen utěšeně rozrůstal. Obliba dronů je v Česku na vzestupu, což u národa modelářů, techniků a hračičků jistě nepřekvapí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na ISS pokračuje výměna baterií, kosmonauti museli opět do volného vesmíru

11.10.2019 15:31 Američtí astronauti Andrew Morgan a Christina Kochová zahájili dnes odpoledne další pracovní směnu…

Aplikace rozeznávající obličej: Francie spustila kontroverzní projekt

11.10.2019 09:22 Francie jako první evropská země nabídne svým občanům možnost použít pro ověřování digitální…

Letoun vypustil raketu Pegasus XL, vynesla do kosmu satelit ICON

11.10.2019 08:10 Raketa Pegasus XL společnosti Northrop Grumman v noci na dnešek úspěšně vynesla na oběžnou dráhu…

Kdy poletí Crew Dragon do kosmu? Blíží se klíčový test, ohlásil Musk

10.10.2019 13:52 Test záchranného systému nové pilotované lodě Crew Dragon společnosti SpaceX by se mohl uskutečnit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama