Z Admirála Kuzněcova je šrot? Rusové se chtějí zbavit nejhorší letadlové lodě na světě

Jediná ruská letadlová loď, pojmenovaná Admirál Kuzněcov, bude pravděpodobně vyřazena z provozu. Ve špatném technickém stavu je dlouhodobě a ruské armádě přináší spíše ostudu a posměch, než praktické využití.

letadlová loď Admiral Kuzněcov
doporučujeme

Ruská letadlová loď postavená ještě v dobách Sovětského svazu byla poškozena během katastrofy největšího ruského plovoucího suchého doku PD-50 kotvícího u Rosljakova. Na konci loňského roku tam zrovna Admirál Kuzněcov kotvil a byl během události značně poškozen.

Následovala jeho důkladná kontrola, jenže ta potvrdila obavy, že ruská loď není v dobrém technickém stavu. Jenže PD-50 byl jediným vhodným dokem umožňujícím opravu letadlové lodi, a tak je v současnosti problém, jedinou ruskou letadlovou loď uvést do vyhovujícího stavu.

Pozorovatelé zpochybňují smysl dalšího provozu lodi, která se v akci nikdy příliš nevyznamenala. Mnohem více se proslavila doprovodnými remorkéry. Ty loď neustále doprovázejí, protože s technickými problémy Admirála Kuzněcova se počítá dopředu a tak jsou doprovodné lodě připraveny situaci řešit.

Mezi lety 1991 až 2015 vyplula loď do akce pouze 6krát a vysloužila si pověst nejhorší letadlové lodě světa. Během nasazení v Sýrii v roce 2016 během tří týdnu přišla hned o dvě letadla.

Rusové v současnosti přemýšlí o dvou možných budoucích osudech lodi. První z nich je plán problematické plavidlo zcela vyřadit z provozu a ušetřit značné náklady na jeho provoz. Druhou možnosti by bylo udělat z letadlové lodi pouze cvičné plavidlo sloužící k výcviku. Za jakým účelem by výcvik na plavidle probíhal, když další letadlovou lodí ruské ozbrojené síly nedisponují, je otázkou.

Rusové budou pravděpodobně investovat do menších plavidel v rámci své flotily, jako jsou fregaty a jaderné ponorky, než věnovat značné finanční prostředky do plavidla, které působilo armádě problémy již od roku 1990, kdy byl Admirál Kuzněcov uveden do provozu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země

10.06.2021 18:07 Evropská kosmická agentura (ESA) vybrala sondu, kterou na počátku 30. let hodlá vyslat k Venuši.…

Vrtulník Ingenuity na Marsu je podle NASA zřejmě v pořádku

06.06.2021 17:05 Vrtulníček Ingenuity americké vesmírné agentury NASA je po určitých problémech při šestém letu na…

Nadzvukové létání se vrací. United Airlines koupí 15 letadel Overture

03.06.2021 21:37 Americká letecká společnost United Airlines sází na nadzvukové cestování. Od firmy Boom technology…

Ingenuity opět vzlétne příští týden. Poletí dál, déle a rychleji

20.05.2021 10:44 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA poletí na Marsu znovu příští týden. Při…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama