Oblečení škodí Zemi, musí se změnit. Návrháři ukázali, v čem budeme chodit za 20 let

Za největší ekologické hrozby většina lidí považuje znečištění životního prostředí, plastový odpad v oceánech nebo vypouštění skleníkových plynů. Obdobným problémem je i masová produkce oblečení.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Móda
doporučujeme

Masová produkce oblečení je dnes spojována s moderním otroctvím, kdy se oděvy módních značek vyrábějí v nelidských podmínkách továren třetího světa. Spotřeba plastu pro výrobu nejrůznějších druhů oblečení je rovněž enormní. Výsledkem je pak oblečení, které leží na dně skříně, jelikož řada lidí si kupuje stále novou módu. Výrobci tak čelí kritice ohledně neudržitelnosti současného modelu výroby a distribuce.

Jenže pokud má člověk dostatek prostředků (peněz) přirozeně reaguje jejich utrácením za nové konzumní zboží, shodují se psychologové. Jedním z řešení, jak uspokojit tyto potřeby milovníků módních výstřelků, by v budoucnosti mohl přinést digitální průmysl.

První digitální kolekce již spatřila světlo světa díky norské maloobchodní značce Carlings. Futuristické oblečení si zákazníci koupili pouze v digitální podobě, která umožňovala oděvy obléci na fotografie. Nápad měl reflektovat přístup některých lidí, kteří si koupí oblečení, udělají si v něm selfie a pak už ho nepoužívají. Fotografii si tak mohli udělat bez zátěže životního prostředí, které přináší výroba oblečení.

Pro virtuální generaci nejde o nic neobvyklého. Hráči her jako Fortnite, The Sims nebo Sansar již utratili miliardy dolarů za virtuální předměty pro své hrdiny, tudíž potenciál k nákupu takovéhoto digitálního oblečení existuje.

S tím souhlasí i vědec Matthew Drinkwater z London College. „Trend překrývat fyzický svět digitálním obsahem očividně existuje,“ uvedl pro BBC.com. „V budoucnosti si stáhneme digitální obsah, který bude prezentován ostatním lidem prostřednictvím chytrých brýlí,“ popsal možnou budoucnost oblékání vědec. Módní výstřelky by se tak pouze promítaly na obrazovky brýlí, a pro zálibu v módních výstřelcích by nemuselo být devastováno životní prostředí.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stávající televizní formát končí. Česko vypne DVB-T vysílání

24.04.2019 20:06 Vypínání sítí pro digitální televizní vysílání DVB-T začne na konci letošního listopadu. Jako první…

loading...

Návrat nadzvukových letounů? Už za pár let budou křižovat oblohu nástupci…

21.04.2019 17:47 Aktualizováno Byly doby, kdy se zdálo, že jsou možnosti letecké dopravy neomezené. Boeing 747 "Jumbo Jet" ovládl…

Kosmická loď Crew Dragon má potíže. Při zážehu motorů nastala anomálie,…

21.04.2019 16:32 Aktualizováno Při sobotním statickém testu motorů nové vesmírné lodi Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX…

Špatné používání mobilních telefonů může dočasně poškodit zrak

20.04.2019 17:33 Aktualizováno Pokud například večer v posteli dlouho používáte telefon, může to mít neblahé účinky na váš zrak.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama