Oblečení škodí Zemi, musí se změnit. Návrháři ukázali, v čem budeme chodit za 20 let

Za největší ekologické hrozby většina lidí považuje znečištění životního prostředí, plastový odpad v oceánech nebo vypouštění skleníkových plynů. Obdobným problémem je i masová produkce oblečení.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Móda
doporučujeme

Masová produkce oblečení je dnes spojována s moderním otroctvím, kdy se oděvy módních značek vyrábějí v nelidských podmínkách továren třetího světa. Spotřeba plastu pro výrobu nejrůznějších druhů oblečení je rovněž enormní. Výsledkem je pak oblečení, které leží na dně skříně, jelikož řada lidí si kupuje stále novou módu. Výrobci tak čelí kritice ohledně neudržitelnosti současného modelu výroby a distribuce.

Jenže pokud má člověk dostatek prostředků (peněz) přirozeně reaguje jejich utrácením za nové konzumní zboží, shodují se psychologové. Jedním z řešení, jak uspokojit tyto potřeby milovníků módních výstřelků, by v budoucnosti mohl přinést digitální průmysl.

První digitální kolekce již spatřila světlo světa díky norské maloobchodní značce Carlings. Futuristické oblečení si zákazníci koupili pouze v digitální podobě, která umožňovala oděvy obléci na fotografie. Nápad měl reflektovat přístup některých lidí, kteří si koupí oblečení, udělají si v něm selfie a pak už ho nepoužívají. Fotografii si tak mohli udělat bez zátěže životního prostředí, které přináší výroba oblečení.

Pro virtuální generaci nejde o nic neobvyklého. Hráči her jako Fortnite, The Sims nebo Sansar již utratili miliardy dolarů za virtuální předměty pro své hrdiny, tudíž potenciál k nákupu takovéhoto digitálního oblečení existuje.

S tím souhlasí i vědec Matthew Drinkwater z London College. „Trend překrývat fyzický svět digitálním obsahem očividně existuje,“ uvedl pro BBC.com. „V budoucnosti si stáhneme digitální obsah, který bude prezentován ostatním lidem prostřednictvím chytrých brýlí,“ popsal možnou budoucnost oblékání vědec. Módní výstřelky by se tak pouze promítaly na obrazovky brýlí, a pro zálibu v módních výstřelcích by nemuselo být devastováno životní prostředí.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajné americké satelity KH-11 odhaleny. Trump omylem prozradil, co…

14.09.2019 12:43 Prezident Spojených států Donald Trump před nedávnem na twitteru zveřejnil tajné satelitní…

Bůh hromu zneškodní drony. Americká armáda vyvíjí novou zbraň

13.09.2019 14:21 Americké letectvo testuje mikrovlnný systém THOR III, který dokáže zneškodnit desítky dronů…

Start japonské rakety zhatil požár, mise k ISS je odložena

11.09.2019 08:13 Kvůli požáru u odpalovací rampy v japonském vesmírném středisku na ostrově Tanegašima byl dnes…

"Létající muž" Zapata štve sousedy, udali ho úřadům a policii

10.09.2019 07:52 Desítka sousedů francouzského "létajícího muže" Frankyho Zapaty podala stížnost kvůli jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama