Musk jako zachránce Země? Od NASA získal speciální úkol jak z amerického katastrofického filmu

Společnost Space X se pokusí uskutečnit vesmírnou operaci, která se zdá být jak z amerického katastrofického filmu. NASA si jí vybrala, aby společně otestovali misi „DART" (Double Asteroid Redirection Test), tj. možné odstranění přilétajícího asteroidu.

Přidejte svůj názor

Asteroid mířící k Zemi
doporučujeme

Operace DART spočívá v cíleném poslání rakety proti padajícímu asteroidu. Test by se měl uskutečnit v říjnu 2022, cílem by měl být blízký binární asteroid Didymos, která má zhruba 800 metrů napříč.

Jeho druhá část má 150 metrů a podle NASA by se měla objevit u Země v relativně dohledné době. NASA chce sestřelit Didymos když bude asi 11 miliónů kilometrů od naší planety. Pro srovnání, měsíc je od Země vzdálen 384 400 kilometrů a slunce 149 600 000 kilometrů.

Klíčovým prvkem této operace je tzv. „kinetický impaktor“. NASA jej chce dosáhnout vysláním relativně malé, 2,4 metru dlouhé rakety se solárním pohonem, která využívá elektrické propulze. Po srážce se objektem by měla tato raketa vytvořit dostatečně silný impulz, který pozmění pohyb asteroidu.

Plavidlo DART by mělo do Didymosu narazit rychlostí 6 kilometrů za sekundu. Stane se tak poté, co díky raketě Falcon 9 odstartuje z kalifornské základny „Vandenberg Air Force“ v roce 2021.

Celá operace by měla stát 1,4 miliardy korun, včetně vypuštění rakety na orbitu. O to se postará Launch Services Program NASA od Kennedy Space Center na Floridě.

Jedná se o další z úspěch Space X. Společnost Elona Muska si tento měsíc získala velkou mediální pozornost čtvrtečním vypuštěním rakety Falcon Heavy. SpaceX se povedlo vypustit raketu již podruhé, tentokráte to byl ale její první komerční let.

Spolupráce s NASA je svědectvím o prohlubujícím se vlivu SpaceX na vesmírné operace. Momentálně má společnost uzavřenou s NASA multimiliardovou dohodu o dodávání zboží a potencionálně i astronautů do Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Návrat nadzvukových letounů? Už za pár let budou křižovat oblohu nástupci…

21.04.2019 17:47 Aktualizováno Byly doby, kdy se zdálo, že jsou možnosti letecké dopravy neomezené. Boeing 747 "Jumbo Jet" ovládl…

Kosmická loď Crew Dragon má potíže. Při zážehu motorů nastala anomálie,…

21.04.2019 16:32 Aktualizováno Při sobotním statickém testu motorů nové vesmírné lodi Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX…

Špatné používání mobilních telefonů může dočasně poškodit zrak

20.04.2019 17:33 Aktualizováno Pokud například večer v posteli dlouho používáte telefon, může to mít neblahé účinky na váš zrak.…

Vesmírný kamion Cygnus dorazil k ISS, zachytilo ho robotické rameno

19.04.2019 14:12 Aktualizováno K Mezinárodní vesmírné stanici dnes úspěšně dorazila bezpilotní nákladní loď Cygnus společnosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama