Návrat nadzvukových letounů? Už za pár let budou křižovat oblohu nástupci Concordu

Byly doby, kdy se zdálo, že jsou možnosti letecké dopravy neomezené. Boeing 747 "Jumbo Jet" ovládl komerční letectví, pak nahradil nadzvukový Concorde. Od té doby ovšem uplynulo přesně půl století.

Spike S-512 supersonic

Concordy byly z provozu vyřazeny v roce 2003, od té doby jsou k vidění jen v muzeích. Důvodem vyly neudržitelné provozním nákladům, nedostatku poptávky i konkurenci, která dokázal přijít s lepšími technickými vymoženostmi.

Nadzvukové cestování by se ovšem už brzy mohlo opět stát realitou, nové typy letadel, která by mohla přepravovat cestující, jsou ve vývoji. Americká společnost Aerion Corporation nedávno uvedla že její nadzvukový proudový dopravní letoun Aerion AS2 vzlétne za pět let, tedy v roce 2023.

Letoun by měl měřit 52 m na délku, na palubu by se mělo vejít až 12 cestujících a 2 členové posádky. Maximální vzletová hmotnost je 60,3 tun, dolet 7 800 km v závislosti na rychlosti. AS2 je konstruován pro lety nad mořem na rychlost 1,4 Mach, nad zemí by měl létat rychlostí 0,95 Mach. Cestu na trase Londýn-New Yorku, Dubaj-Peking by se měly zkrátit o několik hodin. Letadlo by mělo fungovat na biopaliva.

Na nadzvukovém letounu pracuje i bostonská firma Spike Aerospace. Spike S-512 by měl pojmout až 18 cestujících. Podle CNN už má společnost 76 předobjenávek a společnost Japan Airlines do firmy investovala 10 milionů dolarů.

Někteří experti říkají, že kolem roku 2025 by na obloze mohly létat tisíce nadzvukových letounů, ale aby se tato nová flotila rychlých letadel stala realitou, musí překonat problémy, kterým čelili jejich předchůdci.

Největším problémem je hlasitý aerodynamický třesk. To je jev, který se objeví při překonání rychlosti zvuku. Letadlo před sebou tlačí vzduch a zvukové vlny, a protože se pohybuje rychleji než ony, „protrhne je“. Zvuk, který takto vznikne, se dá přirovnat k hlasitému výstřelu nebo malé explozi.

Dan Rutherford, autor zprávy Mezinárodní rady pro čistou dopravu (ICCT), předpovídá, že nový nadzvukový věk by mohl znamenat, že ti, kteří žijí pod letovými cestami mezi Evropou a Spojenými státy, budou muset snášet tyto exploze „asi 50krát denně“. Podle předpovědi by ovšem zvukové výboje nových letounů měly být přibližně třicetkrát tišší než Concorde, a navíc by měly být úspornější. V praxi to znamená, že vy ceny letenek byly o 75% nižší.

Výhody nadzvukových letadel

Když v 60. letech začaly létat nadzvukové letouny, znamenalo to, že se zkrátila doba cestování na velké vzdálenosti. Pro firmy to tedy znamená větší efektivitu, protože cestující zaměstnanci stráví více času v kanceláři a méně na cestách. Výhodu to samozřejmě má i pro turisty, pro které budou vzdálenější destinace dostupné rychleji.

„Pokud nová nadzvuková letadla dokáží překonat peněžní a environmentální překážky, může opět být cestovní čas mezi Londýnem a New Yorkem třeba tři hodiny,“ píše CNN.

Užitek by letadla ale mohla mít i pro ty, kteří nelétají. Zrychlit by se totiž mohlo také doručování nákladu či pošty na větší vzdálenosti.

Vývoj Windows zahájil Microsoft před 40 lety, nejrozšířenější jsou …

23.06.2021 06:58 Operační systém Windows přinesl americké počítačové firmě Microsoft, kterou v roce 1975…

Evropský zelený hackathon vyhrála aplikace pro delší životnost nábytku

13.06.2021 15:31 V sobotu 12. června se v Praze uskutečnilo finále hackathonu Greenhack, největší zelené inovační…

ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země

10.06.2021 18:07 Evropská kosmická agentura (ESA) vybrala sondu, kterou na počátku 30. let hodlá vyslat k Venuši.…

Vrtulník Ingenuity na Marsu je podle NASA zřejmě v pořádku

06.06.2021 17:05 Vrtulníček Ingenuity americké vesmírné agentury NASA je po určitých problémech při šestém letu na…

Nadzvukové létání se vrací. United Airlines koupí 15 letadel Overture

03.06.2021 21:37 Americká letecká společnost United Airlines sází na nadzvukové cestování. Od firmy Boom technology…

Ingenuity opět vzlétne příští týden. Poletí dál, déle a rychleji

20.05.2021 10:44 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA poletí na Marsu znovu příští týden. Při…

Kolem Země je 7000 tun vesmírného odpadu, tvrdí ruský vědec

18.05.2021 12:50 V současné době krouží kolem Země na 7000 tun vesmírného smetí a 3000 tun funkčních kosmických…

Související:

Právě se děje