Problémy vesmírné stanice ISS: potíže hlásí elektrická síť

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) se potýká s problémy s elektrickou sítí, kvůli nimž soukromá společnost SpaceX na žádost amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) odložila středeční zásobovací let k orbitálnímu komplexu. Raketa Falcon 9 s nákladní lodí Dragon k ISS odletí nejdříve v pátek.

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
doporučujeme

Problémy postihly stanici v pondělí, kdy se objevila závada na elektrické přepojovací jednotce (MBSU), ze které je rozváděna elektřina do dvou z osmi staničních energetických větví. NASA ujistil, že posádka stanice, kterou nyní tvoří šest členů, v nebezpečí není. Zásob je na orbitálním komplexu rovněž dostatek, před dvěma týdny je tam dopravila bezpilotní nákladní loď Cygnus společnosti Northrop Grumman.

"Posádce stanice žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí," uvedla vesmírná agentura. "Týmy pracují na plánu robotické výměny problematické jednotky a plné obnovy staničního elektrického systému," dodala.

Kvůli potížím se nyní musí staniční robotická paže Canadarm2 spoléhat jen na jednu ze dvou elektrických větví. Funkčnost ramene tak ohrožena není, ale podle předpisů musí mít Canadarm2 záložní energetické připojení, pokud astronauti plánují zachytit přilétající zásobovací loď. Tato podmínka tak není splněna, proto NASA požádal o odklad startu Falconu 9.

Loď Dragon není vybavena systémem automatického připojení ke stanici. Přistání vypadá tak, že robotická paže nejprve loď zachytí a poté ji astronauti připojí k ISS.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země

10.06.2021 18:07 Evropská kosmická agentura (ESA) vybrala sondu, kterou na počátku 30. let hodlá vyslat k Venuši.…

Vrtulník Ingenuity na Marsu je podle NASA zřejmě v pořádku

06.06.2021 17:05 Vrtulníček Ingenuity americké vesmírné agentury NASA je po určitých problémech při šestém letu na…

Nadzvukové létání se vrací. United Airlines koupí 15 letadel Overture

03.06.2021 21:37 Americká letecká společnost United Airlines sází na nadzvukové cestování. Od firmy Boom technology…

Ingenuity opět vzlétne příští týden. Poletí dál, déle a rychleji

20.05.2021 10:44 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA poletí na Marsu znovu příští týden. Při…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama