Chystá se revoluce v létání: Letadla budou mít stejná křídla jako ptáci

Výzkumníci z NASA avizovali nový koncept designu leteckých křídel, který by mohl přinést skutečnou revoluci v letecké dopravě. Jejich metoda by mohla usnadnit výrobu letadel a bude mít aplikaci i ve vesmírném cestování.

Přidejte svůj názor

NASA
doporučujeme

Základní myšlenkou nové konstrukce křídel pro letadla je stavět tyto části letadel z velké série malých dílku, jejímž poskládáním by bylo možné zkonstruovat celé křídlo letadla.

Zatím se podařilo poskládat touto metodou přibližně čtyřmetrové křídlo. Podle jednoho z konstruktérů Nicka Cramera se v NASA  inspirovali ptačími křídly, jak uvedl vědec pro CNN.

Vědci z NASA, kteří spolupracují s odborníky z přední americké univerzity MIT (Massachusetts Institute of Technology), mají ambice touto metodou vyrábět i křídla pro velká dopravní letadla.

V současnosti se různé části dopravních letadel Boeing i Airbus vyrábějí na různých místech a přeprava obrovských součástí letadel je skutečně komplikovaná a značně prodražuje jejich výrobu. Některé součásti letadel jsou větší než výrobní haly, v nichž se vyrábí.

Pokud by bylo možné křídlo poskládat z menších částí, tyto problémy by se značně zmírnily. Podobnou výhodu by technologie mohla nabídnout i pro vesmírnou dopravu. Součástí zařízení pro pohyb ve vesmíru by byly velmi jednoduše složitelné, což je pro kosmickou techniku rovněž velký přínos.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K ISS odstartoval Sojuz, veze novou posádku

20.07.2019 19:29 Z kazašského kosmodromu Bajkonur dnes odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) ruská…

Čína přišla o vesmírnou stanici. Nebeský palác řízeně zanikl v atmosféře

19.07.2019 17:12 Čínská vesmírná stanice Tchien-kung 2 (Nebeský palác 2) dnes po tříleté vesmírné misi kontrolovaně…

NASA zveřejnila dosud utajované video. Ukazuje, co astronauti dělali na…

18.07.2019 22:13 Aktualizováno Před padesáti lety posádka Apollo 11 odletěla do vesmíru, aby přistála na Měsíci. Ku příležitosti…

Populární aplikace z vás udělá starce. A taktéž vám prý ukradne data

18.07.2019 15:54 Ruská aplikace FaceApp, která umožňuje prozkoumat to, jak by uživatel vypadal v minulosti či v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama