Vědci zjistili, jestli mobilní telefony opravdu způsobují rakovinu

Od vynálezu mobilních telefonů uplynuly desítky let, po kterých se odborníci nedokázali shodnout, jestli tyto přístroje mohou způsobovat rakovinu mozku. Nejnovější výzkum v tom konečně udělal jasno.

Ilustrační foto
doporučujeme

Dlouhé roky vědci tvrdili, že neexistují důkazy, které by potvrzovaly, že mohou mobily způsobovat rakovinu. Zároveň ale někteří dodávali, že jsou s námi tyto přístroje příliš krátce na to, aby bylo možné tuto hypotézu stoprocentně vyvrátit.

Výzkumný tým britských vědců na to ale šel jinak a v nejnovější studii se namísto spekulací a teorií rozhodl zjistit, jestli je výkon telefonů natolik silný, aby vlny dokázaly jakýmkoliv způsobem ovlivnit mozek. A zjistil překvapivý závěr.

Elektromagnetické záření z telefonů má podle vědců natolik nízký výkon, že nedokáže poškodit mozkové buňky. Podle televize BBC je tak prokázáno, že mobilní telefony nemohou rakovinu v mozku způsobit.

Experti dodávají, že dosavadní výzkumy byly provedeny na myších, navíc s velmi vysokou mírou záření. S takovou, které není lidský mozek z mobilů nikdy vystaven. Výsledky těchto testů pochopitelně mohly vyvolat obavy o lidské zdraví, podle vědců ale byly pokusy příliš přehnané.

Obavy o zdraví vyvolával především fakt, že podle amerického Národního institutu pro rakovinu mobilní telefony vysílají radiofrekvenční vlny ve formě elektromagnetického záření. Antény dříve trčely z mobilů, dnes jsou umístěny uvnitř telefonu, a tedy blíže k hlavě.

Podle vědců ale neionizující záření z domácích spotřebičů, včetně mobilů, vyzařuje velmi nízkou energii s nízkou frekvencí. Proto nedochází k poškození buněk, tvrdí biofyzička Yolanda Oheneová z University College v Londýně.

Podle odborníků je tak například škodlivější záření, které do našich domovů proniká přes okna, než to, které vysílají mobily. Ostatně i opalování bez opalovacího krému je podle vědců mnohem horší než používání mobilů. Otázkou zůstává, jak je tomu u dětí. Jejich nervový systém se totiž teprve vyvíjí, a ani zde si vědci nejsou jisti, jaký na ně mohou mít mobilní telefony vliv.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Bill English (†91), jeden z tvůrců počítačové myši

04.08.2020 15:55 Ve věku 91 let zemřel Bill English, který v roce 1963 vytvořil podle návrhu svého kolegy Douga…

Loď Crew Dragon s astronauty úspěšně dosedla do vod Mexického zálivu

03.08.2020 07:15 Aktualizováno Na hladinu Mexického zálivu podle plánu v neděli 20:48 SELČ úspěšně dosedla americká kosmická loď…

Američtí astronauti chystají první přistání na moři po 45 letech

01.08.2020 13:13 Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley se připravují na nedělní návrat z Mezinárodní…

Vozítko Perseverance odstartovalo k Marsu, bude hledat minulý život na…

30.07.2020 14:08 Na palubě rakety Atlas V dnes z floridského Mysu Canaveral odstartovalo robotické vozítko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama