Vědci zjistili, jestli mobilní telefony opravdu způsobují rakovinu

Od vynálezu mobilních telefonů uplynuly desítky let, po kterých se odborníci nedokázali shodnout, jestli tyto přístroje mohou způsobovat rakovinu mozku. Nejnovější výzkum v tom konečně udělal jasno.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Dlouhé roky vědci tvrdili, že neexistují důkazy, které by potvrzovaly, že mohou mobily způsobovat rakovinu. Zároveň ale někteří dodávali, že jsou s námi tyto přístroje příliš krátce na to, aby bylo možné tuto hypotézu stoprocentně vyvrátit.

Výzkumný tým britských vědců na to ale šel jinak a v nejnovější studii se namísto spekulací a teorií rozhodl zjistit, jestli je výkon telefonů natolik silný, aby vlny dokázaly jakýmkoliv způsobem ovlivnit mozek. A zjistil překvapivý závěr.

Elektromagnetické záření z telefonů má podle vědců natolik nízký výkon, že nedokáže poškodit mozkové buňky. Podle televize BBC je tak prokázáno, že mobilní telefony nemohou rakovinu v mozku způsobit.

Experti dodávají, že dosavadní výzkumy byly provedeny na myších, navíc s velmi vysokou mírou záření. S takovou, které není lidský mozek z mobilů nikdy vystaven. Výsledky těchto testů pochopitelně mohly vyvolat obavy o lidské zdraví, podle vědců ale byly pokusy příliš přehnané.

Obavy o zdraví vyvolával především fakt, že podle amerického Národního institutu pro rakovinu mobilní telefony vysílají radiofrekvenční vlny ve formě elektromagnetického záření. Antény dříve trčely z mobilů, dnes jsou umístěny uvnitř telefonu, a tedy blíže k hlavě.

Podle vědců ale neionizující záření z domácích spotřebičů, včetně mobilů, vyzařuje velmi nízkou energii s nízkou frekvencí. Proto nedochází k poškození buněk, tvrdí biofyzička Yolanda Oheneová z University College v Londýně.

Podle odborníků je tak například škodlivější záření, které do našich domovů proniká přes okna, než to, které vysílají mobily. Ostatně i opalování bez opalovacího krému je podle vědců mnohem horší než používání mobilů. Otázkou zůstává, jak je tomu u dětí. Jejich nervový systém se totiž teprve vyvíjí, a ani zde si vědci nejsou jisti, jaký na ně mohou mít mobilní telefony vliv.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie vyšle sondu na Měsíc až v září? Startovací okno se dnes uzavře

16.07.2019 16:19 Aktualizováno Indie vyšle svou sondu Čandrájan-2 (Měsíční loď 2) na Měsíc možná až v září. Příhodné startovací…

Navigační systém Galileo postihl výpadek. Příčina nejasná, zasedá tým pro…

15.07.2019 16:19 Aktualizováno Satelitní navigační systém Galileo se stále potýká s technickými problémy, které jej postihly o…

Technický zádrhel. Pompézní start indické sondy k Měsíci se odkládá

15.07.2019 07:19 Indie odložila vyslání své druhé sondy k Měsíci, plánované na pondělí 02:51 místního času (dnes 23…

Poslední stopy na Měsíci? Zanechal je astronaut, který měl předky z Česka

14.07.2019 15:34 V dobývání vesmíru, v němž před více než půlstoletím soupeřily USA a Sovětský svaz, měla zprvu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama