Indie plánuje dobytí Měsíce, start sondy Čandrájan-2 má být bombastický

Pondělním (v neděli SELČ) startem sondy Čandrájan-2 (Měsíční loď 2) Indie učiní první krok k tomu, aby se zařadila do elitního klubu vesmírných mocností, které dokázaly měkce přistát se svými aparáty na Měsíci. Dosud se takový manévr podařil jen Spojeným státům, Rusku a Číně. V dubnu se o to neúspěšně pokusila izraelská nezisková organizace SpaceIL, jejíž robotická sonda Berešit ale při sestupu havarovala. Přistání indického zařízení, na jehož palubě je i vozítko, je plánováno na 6. září.

Země a Měsíc
doporučujeme

Do vesmíru Indie vlastními silami jako sedmý stát vstoupila 18. července 1980, kdy na oběžnou dráhu kolem Země dopravila družici Róhiní 1. Nyní po 39 letech chce členství ve vesmírném klubu rozšířit i o řízené přistání na měsíčním povrchu. Pro zemi s více než 1,3 miliardou obyvatel to bude již druhá lunární mise. Při té první v roce 2008 vyslala k zemskému souputníkovi družici Čandrájan-1 (Měsíční loď 1), která kroužila kolem Měsíce.

Družice Čandrájan-1, kterou vedení mise prohlásilo v srpnu 2009 za ztracenou, měla na palubě dopadovou sondu. Ta byla nárazem na povrch zničena a mračno vyvržené horniny poté zkoumala mateřská družice. Letos v září je ale chystáno řízené přistání, konkrétně na planině mezi krátery Manzinus C a Simpelius N v blízkosti jižního pólu.

Pouť druhé generace Čandrájanu začne v pondělí 15. července v 02:51 místního času (v neděli 14. července 23:21 SELČ). Sondu do vesmíru vynese indická raketa GSLV Mk.3, která má za sebou tři starty, z nichž každý byl úspěšný.

Start umožní indická vesmírná agentura ISRO sledovat živě na videoportálu YouTube. Na kosmodromu také nechala ISRO vybudovat tribunu pro 5000 lidí, která se nachází asi tři kilometry od startovacích ramp. Rezervovat místo si bylo možné přes internet a kapacita byla rychle vyčerpána.

Sondu tvoří tři části: tou první je satelit, který bude obíhat kolem Měsíce ve výšce 100 kilometrů nad povrchem, druhou přistávací modul a třetí je šestikolové lunární robotické vozítko.

Vozítko, které bude na povrch dopraveno na palubě přistávacího modulu, váží asi 27 kilogramů a jeho pohon spoléhá na solární energii. Řízení mise předpokládá, že se bude pohybovat ve vzdálenosti do 500 metrů od přistávacího modulu, a to rychlostí jednoho centimetru za vteřinu. Vozítko je vybaveno stereoskopickým fotoaparátem k vytváření 3D snímků a zařízením pro chemickou analýzu. Získaná data budou odesílána na Zemi přes lunární družici.

Plánovaná pracovní životnost roveru je jeden lunární den, tedy asi 14 pozemských dní. Je ale možné, že zařízení bude pracovat mnohem déle, neboť je vybaveno probouzecím systémem, který dokáže vozítko po lunární noci opět oživit.

Úkolem družice vedle datové podpory aparátů na povrchu bude z oběžné dráhy kolem Měsíce provádět snímkování ve vysokém rozlišení. Přistávací modul pak bude provádět seismografická, teplotní a elektromagnetická měření. Vybaven je i americkým zrcadlovým systémem, který v rámci přesného měření vzdálenosti Země od Měsíce a přesného určení pozice sondy odráží laserový parsek zpět do místa původu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Samsung představil řadu novinek: Telefony Note20, tablety Tab S7, hodinky…

05.08.2020 20:36 Společnost Samsung dnes uspořádala tradiční akci Galaxy Unpacked, ovšem poprvé v historii ve…

Loď Crew Dragon při cestě atmosférou "ožila", řekli astronauti

05.08.2020 07:55 Astronauti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Robert Behnken a Douglas Hurley…

Zemřel Bill English (†91), jeden z tvůrců počítačové myši

04.08.2020 15:55 Ve věku 91 let zemřel Bill English, který v roce 1963 vytvořil podle návrhu svého kolegy Douga…

Loď Crew Dragon s astronauty úspěšně dosedla do vod Mexického zálivu

03.08.2020 07:15 Aktualizováno Na hladinu Mexického zálivu podle plánu v neděli 20:48 SELČ úspěšně dosedla americká kosmická loď…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama