Indie vyšle sondu na Měsíc až v září? Startovací okno se dnes uzavře

Indie vyšle svou sondu Čandrájan-2 (Měsíční loď 2) na Měsíc možná až v září. Příhodné startovací okno pro let k zemskému souputníkovi se totiž dnes uzavírá a nové, podobně výhodné, se otevře až v září, napsal portál The Next Web. List The Times of India dnes ale s odvoláním na své zdroje v indické vesmírné agentuře ISRO uvedl, že ve hře je i 22. červenec, kdy se okno vhodné pro let k Měsíci otevře na jednu minutu. Raketa GSLV Mk.3 se sondou měla původně z Indie odstartovat v pondělí 15. července místního času (v neděli SELČ), let byl ale hodinu před zážehem motorů zastaven kvůli technickému problému.

Přidejte svůj názor

měsíc
doporučujeme

Nejvýhodnějším termínem léta byl právě 15. červenec, kdy startovací okno trvalo deset minut. Do konce měsíce budou podmínky pro let výrazně horší, neboť možnost startu bude vymezena jen na dobu jedné minuty. Další možnosti pro let budou znovu až v září.

"Pokud všechno půjde dobře, tak se možná dočkáme startu již příští pondělí," citoval The Times of India svůj zdroj, který zmínil jako variantu 22. červenec. Tento zdroj také řekl, že vyloučen není ani start mimo okno pro optimální let k Měsíci, což by ale bylo nutné vyvážit větší zásobou paliva a zkrácením operační životnosti sondy. Deník ovšem zároveň poznamenal, že někteří vědci spíše naznačují odklad až na příští rok. Média očekávají, že ISRO sdělí náhradní plán ve středu.

ISRO přesný důvod přerušení startu neuvedla, zmínila se jen o neupřesněném technickém problému. Indická média s odvoláním na nejmenované představitele mise nicméně informovala, že jednou z příčin byla tlaková netěsnost na posledním stupni nosné rakety, kvůli které unikal kapalný vodík. O této možnosti se spekulovalo, protože ISRO o hodinu dříve před zastavením odpočtu čerpání vodíku do tohoto stupně dokončila.

Sondu tvoří družice, která bude obíhat kolem Měsíce, přistávací modul s vědeckými přístroji a šestikolové robotické vozítko. Přistání na lunárním povrchu bylo původně plánováno na 6. září, pokud ale bude start odložen až na září, lze dosednutí na měsíční povrch očekávat na přelomu října a listopadu. Pokud se Indii mise podaří, stane se po USA, Rusku a Číně čtvrtou zemí, která dokázala na Měsíci měkce přistát.

Pro Indii je to již druhá mise k Měsíci, kam v roce 2008 vyslala družici Čandrájan-1 (Měsíční loď 1), která kroužila kolem Měsíce a která byla o rok později prohlášena za ztracenou. Součástí první generace Čandrájanu byla i dopadová sonda, která se nárazem o měsíční povrch zničila.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další dobytí Měsíce na spadnutí. Indická sonda zvládla jeden z klíčových…

14.08.2019 08:28 Indická sonda Čandrájan-2 (Měsíční loď 2) dnes brzy ráno indického času opustila oběžnou dráhu…

Armáda USA dokončuje komunikační síť ve vesmíru, raketa Atlas vynesla…

08.08.2019 16:14 Americká raketa Atlas vynesla do vesmíru jednu z posledních družic pro novou komunikační síť…

Britové startují na cestu kolem světa v legendární stíhačce Spitfire

05.08.2019 18:43 Dva britští piloti dnes z jihu Anglie vyrazili na cestu kolem světa se zrenovovanou stíhačkou…

Čeští vědci ukázali roj autonomních dronů. Jaké je jeho využití?

02.08.2019 16:43 Vědci ze skupiny multirobotických systémů, která působí na Fakultě elektrotechnické ČVUT, dnes v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama