Národní technické muzeum získalo o víkendu cenné přírůstky do sbírek

Praha - Zajímavé přírůstky do sbírky domácích spotřebičů a elektrotechniky získalo Národní technické muzeum v Praze. Umožnila to společná akce s neziskovou společností ELEKTROWIN uspořádaná o víkendu 21. a 22. září.

Národní technické muzeum v Praze

Zhruba stovku domácích elektrických spotřebičů vyrobených v různých obdobích přinesli návštěvníci muzea, aby je předali ELEKTROWINu k ekologické recyklaci a získali za ně slevu na vstupné k prohlídce muzejních expozic. Ty nejzajímavější si ale přímo na místě vybrali kurátoři muzea, aby jimi do budoucna mohli obohatit sbírky.

Původní obaly dotvářejí příběh

„Ocenili jsme zejména to, že návštěvníci správně pochopili naši výzvu a přinesli mnoho spotřebičů i s původními obaly a dalšími doklady, které dotvářejí jejich příběh," říká kurátorka expozice Technika v domácnosti Lucie Střechová.

Podle ní nešlo ani tak o hledání unikátů, jako spíš o doplnění jednotlivých řad, které dosud nebyly kompletní. „Právě to nám umožnila akce s Elektrowinem," zdůrazňuje Střechová.

Osm milionů spotřebičů za osm let

Podobné akce jsou podle ředitelky zákaznického oddělení ELEKTROWINu Táni Pokorné dalším rozšířením možností, které tento kolektivní systém vytváří už osm let pro obyvatele České republiky.

„Vytvořili jsme za tu dobu na 12 000 míst, kde mohou lidé zdarma odevzdat vysloužilé spotřebiče. Vysbírali jsme jich už více než osm milionů," vypočítává Pokorná.

Základ sbírky shromáždil Náprstek

Expozice Technika v domácnosti byla otevřena v roce 2012. Je z 90 procent tvořena předměty, které jsou dlouhodobě ve sbírkách NTM. Základ sbírky domácích spotřebičů tvoří předměty, které shromáždil ještě Vojta Náprstek, samotná sbírka je rozvíjena od založení muzea v roce 1908. Exponáty tak čekaly na vystavení více než sto let.

Ty, které se sešly uplynulý víkend, tak dlouho čekat nebudou. Národní technické muzeum z nich chce připravit samostatnou výstavku, později poslouží k plánované obměně expozic.

Podle Lucie Střechové ve sbírkách dosud nejvíc scházely spotřebiče z 80. a 90. let 20. století, ne tedy ty úplně nejstarší. Přesto se o víkendu s ELEKTROWINem objevily i opravdu památeční kousky. Například dvě kompresorové lednice z 30. let a ještě o desetiletí starší rozhlasový přijímač.

Češi jdou v recyklaci příkladem

Recyklace spotřebičů byla dlouho neznámým pojmem. Ještě v první polovině 20. století bylo nemyslitelné je vyhodit, i když už se nedaly žádným způsobem opravit. Představovaly totiž příliš velkou investici.

Třeba vysavač stál ve 30. letech kolem 1200 korun, tedy jeden měsíční plat středoškolského pedagoga.

S recyklací v dnešním slova smyslu začal ELEKTROWIN a další kolektivní systémy teprve před osmi lety, v roce 2005. Tehdy se do českého zákona o odpadech promítla evropská směrnice, která mimo jiné určuje, kolik vysloužilých spotřebičů na obyvatele se musí ročně vysbírat v každém z členských států EU.

„Stanovenou kvótu čtyř kilogramů na osobu a rok splnila Česká republika jako první ze zemí nově přistoupivších do Evropské Unie a Češi jsou mezi nimi v recyklaci stále na špici," připomíná generální ředitel společnosti ELEKTROWIN a.s. Roman Tvrzník.

EU chce jednotnou nabíječku USB-C pro všechny telefony a tablety

23.09.2021 14:33 Aktualizováno Na dobití jakéhokoli mobilního telefonu či tabletu prodávaného v Evropské unii by měla v budoucnu…

Čeká Česko televizní revoluce? IP TV na vzestupu, pozemní vysílání se může…

22.09.2021 14:38 Aktualizováno Televizní signál prostřednictvím internetové televize IP TV v současnosti přijímá pětkrát více…

VIPER bude pátrat na Měsíci po vodě u kráteru Nobile na jižním pólu

21.09.2021 15:23 Americká vesmírná agentura NASA vybrala na Měsíci lokalitu, kde má za dva roky začít pátrat po vodě…

Na zemi se z vesmíru vrátila čtyřčlenná civilní posádka lodi Crew Dragon

19.09.2021 08:10 V Atlantském oceánu u pobřeží amerického státu Florida přistála po letu na oběžné dráze kolem Země…

Ingenuity čeká na Marsu rizikový pokusný let

17.09.2021 21:05 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA se na Marsu chystá ke 14. letu, který…

Na Zemi se vrátili tři čínští kosmonauti. Strávili 90 dní na vesmírné…

17.09.2021 08:14 Tři čínští kosmonauti se dnes bezpečně vrátili na Zemi poté, co strávili 90 dnů na čínské vesmírné…

Milník v dobývání vesmíru. Do kosmu poprvé odletěla civilní posádka bez…

16.09.2021 12:00 Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX dnes z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě vynesla na…

Apple představil iPhone 13 a nové Apple Watch

14.09.2021 21:55 Aktualizováno Americká technologická společnost Apple dnes představila novou generaci svých chytrých telefonů…

Asi třetina dospělých nemá zabezpečený přístup do mobilu, ukázal výzkum

14.09.2021 13:06 Více než 30 procent dospělých nemá nijak zabezpečený přístup do svého mobilního telefonu. S věkem…

iPhony měly závažnou chybu, umožnila nepozorovaný přístup hackerům

14.09.2021 08:23 Izraelská kybernetická společnost NSO Group vyvinula softwarový nástroj, s jehož pomocí bylo možné…

Související:

Právě se děje

reklama