Životnost ISS byla prodloužena o další čtyři roky, do roku 2024

Washington - Provoz Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) bude prodloužen o další čtyři roky, to znamená až do roku 2024. Oznámili to na dnešní tiskové konferenci představitelé amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Přidejte svůj názor

371

Podle Williama Gerstenmaiera, který má v americké vesmírné agentuře na starosti mimo jiné právě ISS, by podrobnosti tohoto rozhodnutí měli ještě dnes sdělit Bílý dům a ředitel NASA Charles Bolden.

Gerstenmaier upřesnil, že prodloužení životnosti stanice umožnila vláda Spojených států tím, že přislíbila financování na další čtyři roky. USA nesou hlavní část nákladů nutných k fungování ISS. Dosud byly prostředky nutné pro provoz orbitálního komplexu zajištěny do roku 2020 a ročně dosahují tří miliard dolarů.

První část Mezinárodní vesmírné stanice, ruský modul Zarja, se na oběžné dráze objevil v roce 1998. ISS je trvale "obydlena" od příchodu první posádky v listopadu 2000. Od té doby se její obyvatelé pravidelně střídají.

Orbitální komplex, jehož stavba stála více než 100 miliard dolarů (přes dva biliony korun), měl podle původních plánů sloužit do roku 2016, ale v roce 2010 bylo poprvé rozhodnuto o prodloužení jeho životnosti o čtyři roky.

Do projektu stanice je zapojeno pět vesmírných agentur - americká NASA, ruský Roskosmos, japonská JAXA, kanadská CSA a evropská ESA. Samostatné smlouvy pro konkrétní aktivity mají také agentury Brazílie a Itálie.
Prodloužení provozu ISS je dobrou zprávou pro vědecký výzkum, ale přináší také jistotu americkým soukromým společnostem, které nyní začínají zajišťovat dopravu nákladu na stanici a netají se ambicí podílet se i na přepravě lidí. Zásobovací loď Cygnus společnosti Orbital Sciences už absolvovala testovací let a nyní čeká na rampě kosmodromu NASA Wallops ve Virginii na povolení k prvnímu komerčnímu letu. Vesmírný "kamion" Dragon společnosti SpaceX už má za sebou test i první let "na ostro".

Dopravu kosmonautů na stanici a zpět na Zemi zatím obstarávají ruské Sojuzy. Zásobování zajišťují ruské nákladní lodě Progress, evropské ATV a japonské HTV. Do svého zrušení v roce 2011 se na dopravě nákladu i posádek podílely americké raketoplány.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firma Apple uvedla na trh nový iPad Air, můžete začít objednávat

18.03.2019 16:12 Americká společnost Apple dnes uvedla na trh nový iPad Air s úhlopříčkou 10,5 palce (26,67…

Toyota na Měsíci? Automobilka vyvíjí lunární vozidlo s dojezdem 10 tisíc…

18.03.2019 10:45 Japonská kosmická agentura JAXA a automobilka Toyota společně vyvíjí průzkumné vozidlo na povrch…

Boeing ví, kde je chyba. Letadla 737 MAX opraví za týden

17.03.2019 22:07 Aktualizováno Společnost Boeing plánuje dodat novou verzi softwaru pro svá letadla 737 MAX během jednoho týdne až…

Rusko-americká posádka Sojuzu přistála u ISS, její mise potrvá 204 dní

15.03.2019 10:00 Po přibližně šestihodinovém letu dnes u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) úspěšně přistála ruská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama