Trápili jste se s "rubikovkou"? Hlavolam zažívá druhý boom +VIDEO

Budapešť/Praha - Maďarský architekt a designér Ernö Rubik se proslavil na počátku 80. let, jeho šestibarevná kostka tehdy našla fanoušky po celém světě. Vynálezce, který 13. července oslaví sedmdesátiny, se sice i později snažil přijít s podobným hitem, žádný z jeho hlavolamů už ale slávu Rubikovy kostky nepřekonal. Jejího autora to ale nemusí mrzet - už proto, že i po 30 letech patří šestibarevná kostka k nejpopulárnějším hlavolamům.

Ilustrační foto

Po nástupu počítačových her a konzolí na přelomu 80. a 90. let se sice zdálo, že mechanickým hračkám jako je Rubikova kostka zvoní hrana, začátkem 21. století ale i díky internetu chytil tenhle na první pohled jednoduchý hlavolam druhý dech. Na videoserveru Youtube se začaly objevovat záznamy s různými strategiemi pro skládání Rubikova rébusu. O znovuobjevení kostky se zasloužil také film Štěstí na dosah z roku 2006, ve kterém měl hlavolam v rukou Willa Smithe významnou roli.

Složit Rubikovu kostku přitom není nic těžkého, při troše trpělivosti to může zvládnout třeba i pětileté dítě. "Abyste byli schopní složit kostku, musíte být do jisté míry obdařeni vědeckým způsobem myšlení," řekl ale její autor, který dnes věnuje svůj čas propagaci svého nejslavnějšího vynálezu - a také hlídání patentních práv. Kostka se totiž už od svého uvedení na světový trh roku 1980 stala nejen terčem žalob pro porušení patentů, ale i vzorem pro výrobu neautorizovaných kopií.

Skládání 54 barevných čtverečků tak, aby vzniklo šest stejně barevných stran, se pro některé lidi stalo životní výzvou. Matematici například spočítali, že jakkoli rozloženou kostku lze složit maximálně na 20 tahů.

Zdroj: YouTube

"Vážím si všech lidí, kteří ke kostce přistupují s láskou a rádi ji pak skládají... Díky těm, kteří chtějí soutěžit, je ale kostka populárnější," svěřil se Rubik, který ale nezatracuje ani další své vynálezy, byť většinu z nich znají hlavně zapálení fanoušci hlavolamů. "To samozřejmě neznamená, že ty ostatní nejsou dobré. Pokud se dobře podíváte, zjistíte, že i ony jsou stále na trhu. Ale kostka je všechny zastiňuje," dodal muž, který vynalezl například i kdysi populárního hada.

Vystudoval architekturu a interiérový design a začátkem 70. let se zkoušel uplatnit jako architekt. Nakonec ale poznal, že lépe mu jde učení a začal na Vysoké škole uměleckoprůmyslové přednášet o konstrukcích a prostoru.

Narazil ale na "prostorovou slepotu" studentů. Aby jim pomohl trojrozměrný svět lépe pochopit, sestrojil kostku. Akademickou půdu ale Rubikova učební pomůcka brzy opustila a v roce 1978 - po třech letech příprav - se objevila na maďarském trhu, kde způsobila senzaci. Opravdový boom ale zaznamenala, až když se výroby a distribuce ujala americká firma Ideal Toy. Jen v letech 1980 až 1982 se ve světě prodalo na sto milionů kusů hlavolamu, který z Rubika učinil slavného a bohatého muže.

Chcete skládat Rubikovu kostku na rychlost?

"Osobně bych začal volbou kostky. Některé jsou na rychlostní skládání zcela nevhodné, jiné výborné. Jakou kostku vybrat pro rychlostní skládání se dozvíte z dříve odkazovaného článku. Po zakoupení kostky a následném "vylepšení" - promazání, dotáhnutí nebo uvolnění, výměna nálepek atd. bych se poohlédnul po nějaké metodě vhodné na rychlostní skládání. Výčet těch hlavních lze nalézt na http://www.hlavolam.maweb.eu/nejpouzivanejsi-metody-rychlokostkaru. Asi špatný postup není vyzkoušet si všechny a pak si třeba jednu vybrat, která by mně sedla nejvíc," řekl pro EuroZprávy.cz Tadeáš Miler ze serveru hlavolam.maweb.eu.

"Více o metodách se dají najít na internetu - dobrý zdroj je např. http://www.speedsolving.com/wiki/index.php/Main_Page. Postupem času můžete přidávat různé "prstové triky" pro rychlejší provedení daného algoritmu nebo se naučit více algoritmů, takže např. dva kroky metody složíte v jednom algoritmu," dodává Miler.

Co je důležité při skládání poslepu?

"Opět volba kostky (aneb udělat jeden tah za 3 vteřiny není to pravé ořechové). Začít to chce asi na verzi s otevřenými očima, ale není podmínkou. Začít se skládáním poslepu rozhodně doporučuju na sice pomalejších, ale méně algoritmů náročných metodách. Jedna z nich je pospána např. na http://www.hlavolam.maweb.eu/rubikova-kostka-poslepu. Podmínkou je taky umět si zapamatovat cca. 20 "objektů". Jako triky bych uvedl naučení se více sofistikovaných metod (tj. více specifických algoritmů skládající třeba i několik dílků najednou)," vysvětluje Miler.

Témata: zajímavosti | Vědci | hračky

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Milník v dobývání vesmíru. Do kosmu poprvé odletěla civilní posádka bez…

16.09.2021 12:00 Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX dnes z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě vynesla na…

Apple představil iPhone 13 a nové Apple Watch

14.09.2021 21:55 Aktualizováno Americká technologická společnost Apple dnes představila novou generaci svých chytrých telefonů…

Asi třetina dospělých nemá zabezpečený přístup do mobilu, ukázal výzkum

14.09.2021 13:06 Více než 30 procent dospělých nemá nijak zabezpečený přístup do svého mobilního telefonu. S věkem…

iPhony měly závažnou chybu, umožnila nepozorovaný přístup hackerům

14.09.2021 08:23 Izraelská kybernetická společnost NSO Group vyvinula softwarový nástroj, s jehož pomocí bylo možné…

Astronauti připravují vně ISS instalaci nových solárních panelů

12.09.2021 15:59 Astronauti Evropské kosmické agentury (ESA) Thomas Pesquet a japonské agentury JAXA Akihiko Hošide…

Na ISS byl požární poplach kvůli kouři a zápachu v ruském modulu

09.09.2021 13:43 Aktualizováno Požární poplach zazněl dnes časně ráno v ruské části Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), uvedly…

NASA potvrdila, že rover Perseverance úspěšně odebral vzorek materiálu z…

07.09.2021 11:44 Americká vesmírná agentura NASA potvrdila, že jejímu robotickému vozítku Perseverance se minulý…

Windows 11 vyjde 5. října. Pro majitele "desítek" bude zdarma

31.08.2021 21:30 Aktualizováno Americká softwarová společnost Microsoft zpřístupní uživatelům novou verzi svého operačního systému…

Kosmonauti objevili na ruském modulu ISS trhliny

30.08.2021 16:12 Ruští kosmonauti objevili při kontrole ruské části Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) nové trhliny.…

Vesmírná loď Dragon veze na ISS avokádo a mravence

29.08.2021 13:15 Z mysu Canaveral na Floridě dnes odstartovala nákladní vesmírná loď Dragon společnosti SpaceX,…

Související:

Právě se děje

reklama