Apple a Google stáhly hru Fortnite z databáze mobilních aplikací

Technologičtí giganti Apple a Google ve čtvrtek odstranili úspěšnou hru Fortnite ze svých nabídek mobilních aplikací kvůli aktualizaci, která údajně porušuje jejich pravidla o platbách uvnitř aplikací. Herní studio Epic Games reagovalo vznesením žalob proti oběma společnostem, které obviňuje z monopolistického chování. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google
doporučujeme

Příčinou konfliktu je snaha Epic Games obejít Apple a Google při platbách provedených uvnitř mobilní verze jeho hry, z nichž určitá část běžně putuje za provozovateli obchodů s aplikacemi. Vývojáři ale ve čtvrtek podle webu The Verge bez konzultace se dvěma uvedenými společnostmi svoji hru aktualizovali a nabídli hráčům nový způsob platby, bez odvodu pro Apple a Google. Ceny byly u nového způsobu o 20 procent nižší než při dosavadních převodech.

Jako první zareagoval Apple. Fortnite vyloučil z virtuálního obchodu App Store s tím, že Epic Games po dekádu trvajícím partnerství spustilo novou funkci s "výslovným záměrem porušit pravidla App Store". Podle Reuters se analytici domnívají, že hry stojí za největším dílem transakcí v rámci App Store, které jsou zase pro Apple hlavním pilířem příjmů ze služeb. U většiny plateb uvnitř her či u předplatného aplikací si Apple ponechává 15 až 30 procent.

Google proti Fortnite zakročil ve čtvrtek večer. Mluvčí společnosti sdělil, že Epic Games porušilo pravidlo jeho obchodu Play Store, podle kterého vývojáři zahrnutých aplikací musí u produktů uvnitř videoher používat platební systém od Googlu. "Vítáme však možnost pokračovat v diskusích s Epic a přivést Fortnite zpět do Google Play," dodává prohlášení.

Epic Games obě společnosti ihned zažalovalo, přičemž nežádá žádné odškodné, nýbrž soudní příkazy, které by zastavily mnohé z praktik Applu a Googlu týkajících se platforem pro aplikace. "Apple se stal tím, proti čemu se kdysi bouřil: molochem, který se snaží kontrolovat trh, blokovat konkurenci a potlačovat inovace. Apple je větší, mocnější, více opevněný a škodlivější, než byli monopolisté minulosti," uvádí žaloba předložená soudu v Kalifornii.

Obviněním z chování, které poškozuje konkurenci i spotřebitele, čelily Apple a Google i při nedávném slyšení v americkém Kongresu se šéfy celkem čtyř velkých technologických firem. Výkonný ředitel Applu Tim Cook tehdy řekl, že jeho společnost nepokřivuje tržní mechanismy, protože nedisponuje většinovým podílem na žádném z trhů, na nichž operuje. Stížnost Epic Games ale má za to, že distribuce aplikací pro zařízení od Applu a platby v těchto aplikacích pro právní účely představují samostatný trh, protože uživatelé zřídkakdy tento ekosystém opouští.

Hra Fortnite uvedená v roce 2017 dosáhla masivní popularity zejména mezi mladými hráči, nainstalovat si ji lidé mohou bezplatně. Mnozí ji hrají převážně na počítači nebo herních konzolích a mobilní verzi používají jako zálohu, píše Reuters. Stažení z App Store znamená, že si ji nemohou stáhnout noví zájemci a že stávající hráči nebudou dostávat aktualizace. Hra by ale na zařízeních, kde už je instalovaná, měla nadále fungovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká nanodružice VZLUSAT-2 je hotová, brzy poletí do vesmíru

25.09.2020 15:00 Česká nanodružice VZLUSAT-2, která bude součástí rakety vyslané do vesmíru, je hotová. Výzkumný a…

ISS musela preventivně manévrovat, hrozila srážka s kosmickým odpadem

23.09.2020 10:15 Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) provedla v noci na dnešek preventivní manévr s cílem snížit…

Airbus chce do roku 2035 sestrojit letadlo na vodíkový pohon

21.09.2020 19:05 Výrobce letecké techniky Airbus chce do roku 2035 jako první na světě sestrojit osobní letadlo na…

Vodafone nabídne studentům neomezená data za 599 Kč

18.09.2020 14:34 Mobilní operátoři se předhánějí v nabídkách neomezených dat pro studenty. Po O2 přišel s novou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama