Asi třetina dospělých nemá zabezpečený přístup do mobilu, ukázal výzkum

Více než 30 procent dospělých nemá nijak zabezpečený přístup do svého mobilního telefonu. S věkem klesá povědomí o informační bezpečnosti. Vyplývá to z dat, která shromáždili výzkumníci z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Soustředili se na povědomí o biometrii, tedy systémech založené na unikátních charakteristikách, jako je otisk prstu nebo duhovka. Systémy nacházejí uplatnění při zabezpečení cestovních dokladů nebo mobilních telefonů. Výsledky ČTK poskytla Gabriela Peringerová z univerzitního odboru komunikace.

Průzkum zahrnul 2341 dospělých respondentů a 363 žáků základních a středních škol . Informační technologie využívají nejčastěji mladí lidé. Po padesátce míra využívání výrazně klesá. Mezi sedmdesátníky a staršími klesá podíl aktivních uživatelů internetu k 39 procentům. "Platí přitom, že senioři používají internet buď každodenně, nebo v podstatě vůbec," uvedla vedoucí projektového týmu Marcela Petrová Kafková.

Data ukázala, že senioři jsou různorodou populací a jejich znalosti se velmi liší. Seniorky jsou mírně aktivnějšími uživatelkami než senioři, jejich znalosti jsou však nižší. Zlomový věk je padesátka. "U žen bez maturity je riziková již skupina starší 50 let, u mužů bez maturity výrazně klesají znalosti po dosažení 55. roku života,“ shrnul člen výzkumného týmu Tomáš Doseděl. U lidí s vyšším vzděláním se snížení znalostí projevuje až po šedesátce.

Více než 30 procent dospělých nemá zabezpečený přístup ke svému mobilu. Mezi nezletilými jde zhruba o dvě procenta uživatelů, v nejstarší skupině je jich 72 procent. Z těch, kteří mobil nějak zamykají, má 35 procent nastavený PIN nebo heslo, 17 procent využívá spojování bodů, 28 procent má nastaveno rozpoznávání otisku prstu, pět procent rozpoznání obličeje a jedno procento rozpoznání duhovky oka. Biometrické metody přinášejí podle odborníků vyšší míru zabezpečení.

Zhruba dvě třetiny respondentů se domnívají, že na základě ukradených dat lze vytvořit funkční kopii otisku prstů, více než polovina věří, že stačí oddělit příslušnou část těla a použít ji k odemknutí. "V ideálním případě by neměl fungovat ani jeden z uvedených postupů. V biometrických systémech nebývá uložen celý otisk prstu, ale jen jeho vybrané charakteristiky. Systém by také měl provést tzv. test živosti, aby odhalil podobné pokusy o podvrh," uvedl Doseděl.

Související

Více souvisejících

mobily

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy