Astronauti vně ISS pokračovali s výměnou baterií

Američtí astronauti Christopher Cassidy a Robert Behnken dnes při šestihodinové pracovní směně vně Mezinárodní vesmírné stanice pokračovali s výměnou lithium-iontových baterií. Oznámil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)
doporučujeme

Dvojice nejen úspěšně připojila další baterii na své místo, ale rovněž přemístila starou nikl-vodíkovou baterii na jednu z vnějších plošin, kde bude připravena k pozdější likvidaci. Také uvolnili šrouby u dalších nikl-vodíkových baterií, které jsou určeny k výměně.

Modernizace bateriového systému, která stanici poskytne lepší a efektivnější kapacitu, začala v lednu 2017. Práci by měli Cassidy s Behnkenem dokončit ještě tento měsíc při dalších dvou výstupech. Až budou všechny baterie nainstalovány, měla by být mezinárodní orbitální laboratoř podle americké vesmírné agentury NASA energeticky zajištěná až do konce své životnosti.

Pro oba astronauty byl dnešní pobyt ve volném prostoru v pořadí osmý. Cassidy ve vakuu dosud strávil 43 hodin a 22 minut a Behnken 49 hodin a 41 minut. Dnešní výstup se obešel bez komplikací, při tom minulém na konci června Cassidymu ulétlo zrcátko, které měl upevněné na zápěstí rukávu skafandru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Samsung představil řadu novinek: Telefony Note20, tablety Tab S7, hodinky…

05.08.2020 20:36 Společnost Samsung dnes uspořádala tradiční akci Galaxy Unpacked, ovšem poprvé v historii ve…

Loď Crew Dragon při cestě atmosférou "ožila", řekli astronauti

05.08.2020 07:55 Astronauti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Robert Behnken a Douglas Hurley…

Zemřel Bill English (†91), jeden z tvůrců počítačové myši

04.08.2020 15:55 Ve věku 91 let zemřel Bill English, který v roce 1963 vytvořil podle návrhu svého kolegy Douga…

Loď Crew Dragon s astronauty úspěšně dosedla do vod Mexického zálivu

03.08.2020 07:15 Aktualizováno Na hladinu Mexického zálivu podle plánu v neděli 20:48 SELČ úspěšně dosedla americká kosmická loď…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama