Boeing má za sebou úspěšný test systému lodi Starliner

Společnost Boeing dnes zřejmě zdárně vyzkoušela záchranný systém své kosmické lodi CST-100 Starliner, kterou připravuje pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Test vysílala NASA TV v přímém přenosu na internetu. Zda byl úspěšný, ukážou až data zaznamenávaná během celého letu od startu až po dopad.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

vesmírná loď CST-100 Starliner
doporučujeme

Modul zahájil prověrku s určitým zpožděním v 15:15 SEČ startem z rampy. Další fáze letu a návratu na zem proběhly podle všeho tak, jak měly. Server Spaceflight Now si nicméně všiml, že při závěrečném klesání se rozevřely jen dva místo předpokládaných tří velkých padáků.

"Loď Starliner dnes dopoledne (odpoledne SEČ) prolétla kritickým bezpečnostním milníkem při hlavní zkoušce svého (záchranného) systému přerušení letu. Před námi je analýza spousty dat, ale jsme o krok blíže letům s posádkou," uvedla NASA v prvním komentáři na twitteru.

Podle NASA by se astronauti, pokud by dnes nějací v modulu byli, dostali bezpečně zpět na zem i při otevření jen dvou ze tří hlavních padáků.

Záchranný systém přerušení letu má v případě nečekané události během startu nosné rakety nebo krátce po něm zajistit přenesení modulu s posádkou do bezpečné vzdálenosti od startovací rampy a nosné rakety.

Boeing získal od NASA kontrakt na přepravu astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a zpět na Zemi s využitím nosné rakety a pilotované lodě podobně jako soukromá společnost SpaceX. Ta je v přípravě své lodi Crew Dragon o něco napřed.

Zkušební let bez posádky s přistáním u ISS a návratem na Zemi Crew Dragon úspěšně absolvoval už v první polovině března. Druhý let na orbitální komplex, tentokrát s posádkou, ale musel být odložen kvůli poškození lodě při nezdařeném dubnovém testu motorů na zemi.

Společnost Boeing dnes SpaceX předběhla v prověření záchranného systému. Zakladatel a šéf SpaceX Elon Musk nedávno řekl, že test tohoto systému Crew Dragonu by se mohl uskutečnit koncem listopadu či začátkem prosince.

Termín startu prvního letového testu bez posádky lodi CST-100 Starliner k ISS byl stanoven na 17. prosince.

NASA netrpělivě čeká na to, až bude moci díky Crew Dragonu a Starlineru přestat s kupováním míst v ruských kosmických lodích Sojuz. Ty jsou nyní jediným přepravním prostředkem schopným dostávat lidi na oběžnou dráhu kolem Země od ukončení programu amerických raketoplánů z července 2011. Podle portálu ars technika v minulosti Američané platili za jedno letové místo v Sojuzu včetně výcviku zhruba 81 milionů dolarů (1,8 miliardy korun).

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Astronauti z ISS opravují spektrometr, náročnou operaci zahájili úspěšně

15.11.2019 20:55 Aktualizováno Astronauti Evropské kosmické agentury (ESA) Luca Parmitano a amerického Národního úřadu pro…

Crew Dragon společnosti SpaceX se chystá na první let s posádkou

14.11.2019 23:11 Americká společnost SpaceX se o další důležitý krok přiblížila k prvnímu letu své lodi Crew Dragon…

Motorola se vrátí k véčku Razr, tentokrát s ohebným displejem

14.11.2019 16:54 Americká společnost Motorola, kterou vlastní čínský gigant Lenovo, chystá návrat ke svému…

Tunel mezi Ruskem a USA? Už car Mikuláš II. chtěl spojit Aljašku se Sibiří

14.11.2019 10:34 Aktualizováno Transsibiřská magistrála táhnoucí se téměř 10 tisíc kilometrů z Moskvy až do Vladivostoku platí za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama