Čínská sonda Čchang-e 5 zahájila cestu zpět k Zemi, veze vzorky z Měsíce

Čínská vesmírná sonda Čchang-e 5, která má po více než 40 letech přivézt vzorky z Měsíce, zahájila návrat na Zemi. Sonda dnes ráno čínského času opustila oběžnou dráhu měsíce, oznámil čínský národní vesmírný úřad.

Země a Měsíc
doporučujeme

Kapsle se vzorky by měla přistát v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko zhruba za tři dny. Pokud bude přistání úspěšné, bude to poprvé od roku 1976, kdy budou na Zemi dopraveny vzorky měsíční horniny, uvedla agentura AP.

Sondu vynesla na oběžnou dráhu 23. listopadu raketa Dlouhý pochod 5. Na povrchu Měsíce přistála 1. prosince. Očekávalo se, že mise potrvá celkem asi 23 dní. Podle plánu by sonda měla dopravit zhruba dva kilogramy měsíční horniny.

Vzorky sonda získala jak vrtáním do povrchu, tak sběrem přímo z povrchu. Mohou být o miliardy let mladší než ty, které přivezly zpět dřívější mise zorganizované Spojenými státy a Sovětským svazem, a mohou tak poskytnout další informace o historii Měsíce a dalších těles sluneční soustavy. Čína zřídila laboratoře, které mají analyzovat vzorky z pohledu věku a složení, a očekává se, že budou některé vzorky sdílet i s dalšími zeměmi, stejně jako tomu bylo v minulosti.

Pokud budou let zpět k Zemi i přistání úspěšné, stane se Čína třetí zemí, které se podařilo přepravit vzorky z Měsíce - po Spojených státech a Sovětském svazu. Asijská země však drží jiné prvenství: v lednu 2019 sonda Čchang-e 4 přistála jako první na odvrácené straně Měsíce.

Čínský vesmírný program je velmi ambiciózní. Budoucí plány počítají i s vysláním lidí na Měsíc a možná i s trvalou měsíční základnou. Čína také staví vesmírnou stanici, která by měla být v provozu v roce 2022.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na ISS se opět porouchal ruský generátor kyslíku

20.01.2021 18:54 Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se opět porouchal ruský generátor kyslíku Elektron-VM. Podle…

SpaceX vynesla další sérii 60 družic sítě Starlink

20.01.2021 16:16 Americká soukromá společnost SpaceX dnes úspěšně dopravila na oběžnou dráhu kolem Země už…

Raketa Launcher One poprvé dosáhla oběžné dráhy, byla vypuštěna z křídla…

18.01.2021 07:19 Společnost Richarda Bransona Virgin Orbit v neděli poprvé úspěšně vypustila raketu do vesmíru z…

Samsung představil telefony Galaxy S21. Jsou zaměřené na pracovníky na…

14.01.2021 21:33 Samsung Electronics představil tři verze nového vlajkového chytrého telefonu Galaxy S21. Novou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama