Facebook prý zastavil ruskou dezinformační operaci v Africe

Facebook dnes oznámil, že zastavil dezinformační operaci vedenou z Ruska v několika afrických zemích. Společnost podle listu The New York Times (NYT) uvedla, že ze svých internetových stránek odstranila tři Ruskem podporované sítě, které byly k těmto aktivitám využívané.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Facebook
doporučujeme

Dotčené účty, stránky a skupiny přítomné na facebooku, ale také na instagramu, byly propojené s "entitami spojenými" s osobou blízkou ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Jedná se o oligarchu Jevgenije Prigožina, který už byl obviněn ze zasahování do amerických prezidentských voleb v roce 2016, konkrétně z podněcování kampaně namířené proti Hillary Clintonové a z podpory Donalda Trumpa.

Rusko tímto způsobem testuje nové dezinformační taktiky v rámci enormní kampaně vedené na facebooku v částech Afriky, napsal NYT. Podle deníku je to součást rozvoje manipulačních technik před americkými prezidentskými volbami v příštím roce.

Mezi země, kde se odhalená dezinformační operace prováděla, patří Kamerun, Kongo, Libye, Madagaskar, Mosambik, Pobřeží slonoviny, Středoafrická republika a Súdán.

Na rozdíl od předešlých ovlivňovacích operací vedených z Ruska se nově odhalené sítě zaměřily na několik zemí prostřednictvím příspěvků v arabštině, sdělila Stanfordova internetová observatoř, která s facebookem na odhalení těchto aktivit spolupracovala.

Některé příspěvky podle observatoře propagovaly ruskou politiku, zatímco jiné kritizovaly francouzskou a americkou politiku v Africe. Rusové také využili obyvatele afrických zemích k zakládání facebookových účtů.

Kampaň ukazuje, jak Rusko pokračuje v intenzivním zkoušení různých dezinformačních technik, ačkoli jeho metody zasahování prostřednictvím internetu jsou pozorně monitorovány, poznamenává NYT. Podle expertů uplatněním těchto taktik v oblastech, které jsou méně sledovány než ve Spojených státech a v Evropě, se Rusko zřejmě snaží posílit sféru svého vlivu v Africe, kde začalo šířit propagandu a budovat politickou infrastrukturu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Crew Dragon společnosti SpaceX se chystá na první let s posádkou

14.11.2019 23:11 Americká společnost SpaceX se o další důležitý krok přiblížila k prvnímu letu své lodi Crew Dragon…

Motorola se vrátí k véčku Razr, tentokrát s ohebným displejem

14.11.2019 16:54 Americká společnost Motorola, kterou vlastní čínský gigant Lenovo, chystá návrat ke svému…

Tunel mezi Ruskem a USA? Už car Mikuláš II. chtěl spojit Aljašku se Sibiří

14.11.2019 10:34 Aktualizováno Transsibiřská magistrála táhnoucí se téměř 10 tisíc kilometrů z Moskvy až do Vladivostoku platí za…

Sonda Hajabusa 2 odlétá od asteroidu Ryugu, návrat na Zemi lze sledovat…

13.11.2019 10:13 Japonská sonda Hajabusa 2 po roce a půl odlétá od asteroidu Ryugu a vrací se zpět na Zemi, kam do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama