K ISS odstartoval ruský vesmírný kamion Progress, veze i vánoční dobroty

Z kosmodromu Bajkonur dnes raketa Sojuz-2.1a úspěšně vynesla na oběžnou dráhu nákladní loď Progress MS-13. Ruský vesmírný kamion míří na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), kam dopraví zásoby a další náklad, včetně náhradního dílu pro běžecký pás.

Přidejte svůj názor 1 komentář

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)
doporučujeme

Přistání lodi u spojovacího uzlu modulu Pirs ruské sekce ISS je podle ruské vesmírné agentury Roskosmos plánováno před polednem v pondělí 9. prosince. Stane se tak den poté, co na orbitální komplex dorazí nákladní loď Dragon americké společnosti SpaceX, kterou vynesla do vesmíru raketa Falcon 9 z Mysu Canaveral ve čtvrtek.

Progress MS-13 na stanici dopraví celkem 2,5 tuny nákladu. Podle serveru Spaceflight now jde o 1350 kilogramů suchého nákladu uloženého v izolovaném oddělení lodi (včetně potravin i vánočních dobrot), 650 kilogramů paliva pro pohonný systém ruské části stanice, 420 kilogramů vody a 50 kilogramů kyslíku.

Mezi přepravovaným nákladem je také například náhrada za poškozený pás zařízení, na němž se kosmonauti běháním udržují v kondici. Podle agentury DPA na palubě Progressu je také počítač potřebný pro německo-ruský projekt Icarus, zaměřený na sledování migrace a životních podmínek různých druhů zvířat z oběžné dráhy kolem Země.

K orbitálnímu komplexu by Progress MS-13 měl zůstat připojený do července příštího roku. Loď, kterou posádka postupně naloží odpadem, pak při sestupu shoří v horních vrstvách atmosféry.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obnovení letadel Boeing 737 MAX v nedohlednu. Na jaře to nebude

21.01.2020 21:57 Americká strojírenská společnost Boeing neočekává, že by regulátoři schválili obnovení provozu…

SpaceX úspěšně otestovala nouzový záchranný systém

19.01.2020 18:07 Aktualizováno Kosmická loď Crew Dragon americké společnosti SpaceX dnes na floridském mysu Canaveral úspěšně…

SpaceX odložil test únikového systému kosmické lodi

18.01.2020 14:16 Soukromá americká vesmírná společnost SpaceX kvůli nepříznivému počasí odložila zkoušku nouzového…

SpaceX dnes cíleně zničí raketu Falcon 9. Z dobrého důvodu

18.01.2020 08:01 Soukromá americká vesmírná společnost SpaceX dnes chystá ostrou zkoušku nouzového přerušení letu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama