K ISS odstartovala loď Cygnus, veze i supermoderní záchod za 23 milionů dolarů

K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes odstartovala nákladní loď Cygnus, která astronautům na oběžnou dráhu doručí mimo jiné i nový supermoderní model toalety. Záchod, který má díky svému designu usnadnit vykonávání potřeby ve stavu beztíže zejména ženám, se má po testovací fázi stát součástí vybavení kosmické lodi Orion.

Nosná raketa Antares úspěšně odstartovala z amerického kosmodromu ve státě Virginii s nákladní lodí Cygnus. Jde o první komerční let této soukromé zásobovací lodi společnosti Orbital Sciences k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).
doporučujeme

S tou chce americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dopravovat posádky na Měsíc, napsala agentura AP.

Nákladní loď společnosti Northrop Grumman vynesla do vesmíru raketa Antares z kosmodromu Wallops v americké Virginii. Start vyšel až na druhý pokus, původní čtvrteční termín byl zrušen na poslední chvíli kvůli technickým problémům. K ISS by měla loď dorazit v pondělí.

Nejcennější částí nákladu je toaleta vyrobená z titanu, jejíž cena je 23 milionů dolarů (více než půl miliardy korun). Model nazvaný Universal Waste Management System (Univerzální systém nakládání s výměšky, UWMS) je přístroj, který váží 45 kilogramů a na výšku měří 71 centimetrů. Celkově je tedy o 65 procent menší a o 40 procent lehčí než toalety, které se na ISS používají nyní.

Jedním z úkolů designérů bylo zohlednit pohodlí ženské části vesmírných posádek a přizpůsobit toaletu tak, aby bylo její používání pro astronautky praktičtější a jednodušší. "NASA věnovala hodně času práci s členy posádky a hodnocení nápadů, jak vylepšit záchodové sedátko a nástavce na močení tak, aby lépe vyhovovaly ženám," citovala stanice CBS vedoucí projektu vývoje nové toalety Melissu McKinleyovou.

Podle McKinleyové se věnovalo hodně úsilí tomu, aby se při sezení na toaletě v případě vykonávání velké potřeby předešlo nehodám v podobě nechtěného úniku stolice do prostoru. "Uklízet takový svinčík je pak velký problém. Žádné úniky nebo minely nechceme," popsala potíže s používáním toalety ve stavu beztíže. NASA zároveň upravila design nástavců, které mají ženy na močení, a umožnila, aby je používaly i vsedě.

Kromě toalety loď Cygnus na ISS doručí ve 3600 kilogramů vážící zásilce i zásobníky s kyslíkem, semínka ředkviček určená pro pěstování či kameru pro 360stupňové snímání. Na oběžnou dráhu přiletí i nové protivráskové sérum od značky Estée Lauder, která zaplatila 128.000 dolarů (tři miliony korun) za to, že se její nový produkt vyfotí ve vesmíru.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Samsung představuje Galaxy XCover 5, nejnovější odolný chytrý telefon do…

06.03.2021 06:58 Nový model Galaxy XCover 5 se hodí do továrny i do terénu, je skvěle chráněný proti vodě i prachu.

ISS by podle Moskvy měla být v provozu do roku 2028

04.03.2021 18:14 Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) bude v provozu do roku 2028. Televizní stanici Rossija-24 to…

Raketa Starship na třetí pokus úspěšně přistála, pak explodovala

04.03.2021 08:48 Zkušební let prototypu rakety Starship společnosti SpaceX podnikatele Elona Muska skončil na třetí…

Datový provoz v mobilních sítích loni vzrostl až o 71 procent

28.02.2021 20:28 Objem přenesených dat v tuzemských mobilních sítích se loni zvýšil o 66 až 71 procent. Provoz v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama