Kosmonauti objevili na ruském modulu ISS trhliny

Ruští kosmonauti objevili při kontrole ruské části Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) nové trhliny. Jsou sice jen na povrchu, ale zřejmě se časem mohou šířit. Agentuře RIA Novosti to řekl generální konstruktér ruské kosmické korporace RKK Eněrgija Vladimir Solovjov. Prodlužovat využívání ruského segmentu stanice po roce 2025 pokládá za riskantní.

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Trhliny byly zjištěny na modulu Zarja, který je nejstarším modulem stanice. Solovjov neupřesnil, kdy je kosmonauti našli, agentura ale připomněla, že další vysoký činitel RKK Eněrgija Jurij Gidzenko začátkem března informoval o trhlině na jiném modulu Zvezda, kterou zakryl kosmonaut Sergej Ryžikov.

Solovjov neřekl, zda v souvislosti s "novými" trhlinami mohlo dojít k úniku vzduchu ze stanice. Podle všeho se tak ale nestalo, protože podle jeho vyjádření se jedná jen o povrchové praskliny. Připustil nicméně, že se na Zarje můžou rozšířit.

Solovjov upoutal pozornost už loni, když na zasedání Rady pro vesmír Ruské akademie věd poukázal na to, že různé prvky stanice stárnou a vypovídají službu. Řekl, že na ISS je už teď řada prvků, které jsou vážně poškozené a přestávají fungovat. Podle jeho názoru přitom mnohé z nich nelze nahradit. K tomu poznamenal, že po roce 2025 předpokládá lavinové selhání mnoha prvků na stanici.

Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin následně veřejnost uklidňoval, přičemž odmítl jako předčasné úvahy o konci využívání Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2025.

Solovjov je ale dál ostražitý. "Prostředky byly přidělené na zajištění provozu stanice do roku 2025, ale po roce 2025 nás čeká plno problémů. To se týká především těsnosti trupu a složitých výpočetních zařízení, která si už své odpracovala," řekl agentuře RIA Novosti.

Prodlužovat využívání ruského segmentu ISS je podle něj riskantní. "Zasazovat se o to není možné. Je to 'ruská ruleta'. Zejména proto musíme nyní přemýšlet o nové ruské stanici, abychom předešli přestávce v pilotovaných letech," je přesvědčený Solovjov. Narážel přitom na známou hazardní hru s přiložením bubínkového revolveru s jedním nábojem k hlavě.

EU chce jednotnou nabíječku USB-C pro všechny telefony a tablety

23.09.2021 14:33 Aktualizováno Na dobití jakéhokoli mobilního telefonu či tabletu prodávaného v Evropské unii by měla v budoucnu…

Čeká Česko televizní revoluce? IP TV na vzestupu, pozemní vysílání se může…

22.09.2021 14:38 Aktualizováno Televizní signál prostřednictvím internetové televize IP TV v současnosti přijímá pětkrát více…

VIPER bude pátrat na Měsíci po vodě u kráteru Nobile na jižním pólu

21.09.2021 15:23 Americká vesmírná agentura NASA vybrala na Měsíci lokalitu, kde má za dva roky začít pátrat po vodě…

Na zemi se z vesmíru vrátila čtyřčlenná civilní posádka lodi Crew Dragon

19.09.2021 08:10 V Atlantském oceánu u pobřeží amerického státu Florida přistála po letu na oběžné dráze kolem Země…

Ingenuity čeká na Marsu rizikový pokusný let

17.09.2021 21:05 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA se na Marsu chystá ke 14. letu, který…

Na Zemi se vrátili tři čínští kosmonauti. Strávili 90 dní na vesmírné…

17.09.2021 08:14 Tři čínští kosmonauti se dnes bezpečně vrátili na Zemi poté, co strávili 90 dnů na čínské vesmírné…

Milník v dobývání vesmíru. Do kosmu poprvé odletěla civilní posádka bez…

16.09.2021 12:00 Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX dnes z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě vynesla na…

Apple představil iPhone 13 a nové Apple Watch

14.09.2021 21:55 Aktualizováno Americká technologická společnost Apple dnes představila novou generaci svých chytrých telefonů…

Asi třetina dospělých nemá zabezpečený přístup do mobilu, ukázal výzkum

14.09.2021 13:06 Více než 30 procent dospělých nemá nijak zabezpečený přístup do svého mobilního telefonu. S věkem…

iPhony měly závažnou chybu, umožnila nepozorovaný přístup hackerům

14.09.2021 08:23 Izraelská kybernetická společnost NSO Group vyvinula softwarový nástroj, s jehož pomocí bylo možné…

Související:

Právě se děje

reklama