Made in USA. Vesmírem koluje tajemný objekt, co je zač?

Loď s názvem X-37B je již na své páté misi. Nutno říci, že se jedná o stroj poháněný solární energií a je zcela bez posádky. Na své poslední misi vydržel obíhat téměř 718 dní (konkrétně 717 dní, 20 hodin a 42 minut). Tento rekord byl ale překonán současnou misí, která byla zahájena 7. září 2017 za pomoci rakety SpaceX Falcon 9. Loď je tedy na cestě dnes přesně dva roky a není prozatím známo, kdy se vrátí z mise zpět na Zemi.

Přidejte svůj názor 48 komentářů

Stroj X-37B na orbitu- simulace
doporučujeme

Cíl právě probíhajícího experimentu je veřejnosti utajen. Proč? Jedná se snad o nějakou špionáž, nebo testování bombardéru? Stroj má podle některých názorů podobnou konstrukci, jakou disponují raketoplány NASA.

Teorie o bombardéru byla rychle odborníky zavržena. Změna orbitální roviny kosmického tělesa by vyžadovala obrovský tah (výkon motoru), kterým tato loď nedisponuje. Nebylo by tedy možné zasáhnout jakékoliv cíle mimo jeho letovou dráhu. Jako bombardér by tedy letoun zrovna dvakrát dobře neposloužil.

Časopis Spaceflight přišel s teorií o tom, že se jedná o špionážní letadlo monitorující vznik vesmírné stanice konkurenční Číny. S touto myšlenkou přišel už v roce 2012 editor časopisu Dr. David Baker. Na základě orbitální dráhy lodi je však i jeho teorie považována za velice nepravděpodobnou.

Oficiální verze letectva toho ale zrovna moc neříkají. Podle ní je X-37B zkušební projekt. Jedná se o experimentální program, jehož cílem je vytvořit spolehlivý, technologicky vyspělý a opakovaně použitelný bezpilotní stroj. Vyjádření už ale neobsahuje informaci o tom, k čemu přesně by se měl stroj v budoucnu využívat.

Letectvo udává jen nekonkrétní vyhlídky na jeho využití, jako je například prozkoumávání vesmíru a všelijaké operační experimenty, prováděné pod americkou vlajkou. Důležité je, aby se loď mohla bezpečně vrátit na Zemi, kde by výsledky nasbírané při plnění mise mohly být analyzovány.

Technologie právě probíhajícího programu mají být velice pokročilé v oblasti navigace a řízení, dále by měly být odolné vůči tepelným změnám a mít perfektní těsnění. Jejich pohonné systémy by měly být jedny z nejpokročilejších. Informoval o tom server iflscience.com.

Loading...
Vstupte do diskuze (48)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajné americké satelity KH-11 odhaleny. Trump omylem prozradil, co…

14.09.2019 12:43 Prezident Spojených států Donald Trump před nedávnem na twitteru zveřejnil tajné satelitní…

Bůh hromu zneškodní drony. Americká armáda vyvíjí novou zbraň

13.09.2019 14:21 Americké letectvo testuje mikrovlnný systém THOR III, který dokáže zneškodnit desítky dronů…

Start japonské rakety zhatil požár, mise k ISS je odložena

11.09.2019 08:13 Kvůli požáru u odpalovací rampy v japonském vesmírném středisku na ostrově Tanegašima byl dnes…

"Létající muž" Zapata štve sousedy, udali ho úřadům a policii

10.09.2019 07:52 Desítka sousedů francouzského "létajícího muže" Frankyho Zapaty podala stížnost kvůli jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama