Mise na Mars navzdory epidemii. S vozítkem NASA odletí téměř 11 milionů lidí

Pokud nynější pandemie způsobená koronavirem SARS-CoV-2 nezaviní odklad, zamíří letos v létě na Mars o něco víc lidí, než má Česko obyvatel. Samozřejmě jen obrazně, jde ve skutečnosti o jména lidí, kteří projevili zájem poslat na Mars své jméno vypálené na čipu společně s novým robotickým roverem americké vesmírné agentury NASA Perseverance.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Mars alias "Rudá planeta"
doporučujeme

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na svém webu informoval, že na robotickém vozítku, v zásadě nachystaném k letu, už byly umístěny tři čipy se jmény 10.932.295 zájemců. Pro srovnání: Česká republika má přibližně 10,65 milionu obyvatel.

Čipy jsou na speciální vrstvou chráněné desce, která je připevněná ke středu zadního příčného nosníku roveru. Na tomto místě budou čipy viditelné pro kamery na Perseverance. Jednoduchá ilustrace vypálená na desce podle NASA znázorňuje rover, který spojuje dva světy, ale také vzdává hold elegantní linii kreseb na plaketách sond Pioneer a Voyager 1 a 2.

Perseverance má do vesmíru vynést raketa Atlas V z floridského Mysu Canaveral v časovém rozmezí od 17. července do 5. srpna. Přistání na rudé planetě v oblasti kráteru Jezero v současné době NASA plánuje na 18. února příštího roku.

Perseverance je šestikolový automatický vědecký rover o hmotnosti 1043 kilogramů. Jeho mise zahrnuje především hledání známek možného minulého, nikoli současného, života na Marsu. Robotické vozítko bude také shromažďovat údaje o klimatu a geologii planety a sbírat vzorky hornin a prachu, které by někdy v budoucnu měly být přepraveny na Zemi.

Cílem projektu Mars 2020 s využitím Perseverance je rovněž připravit cestu pro výpravu lidských průzkumníků na Mars, uvádí NASA.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ŽIVĚ: Američtí astronauti se v lodi Crew Dragon vydávají k ISS

27.05.2020 22:04 Po devítileté přestávce se američtí astronauti vydají k Mezinárodní vesmírné stanici ISS opět v…

Přípravy na let amerických astronautů finišují, posádka je na palubě

27.05.2020 21:11 Přípravy startu nosné rakety Falcon 9 a lodi Crew Dragon z Kennedyho vesmírného střediska na…

Rusko staví prototyp nového strategického bombardéru

26.05.2020 21:43 Rusko zahájilo výrobu prvního prototypu nového strategického bombardéru s označení PAK DA, který…

Američané se po letech vrací do vesmíru na palubách amerických lodí

26.05.2020 09:33 Spojené státy se po takřka deseti letech od zrušení programu raketoplánů vrací k dopravě astronautů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy