NASA počítá s návratem lodi Crew Dragon nejdřív počátkem srpna

První astronauty pilotovaná loď společnosti SpaceX Crew Dragon, pojmenovaná Endeavour, doposud zvládla všechny testy a s jejím návratem od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na Zemi se zatím počítá nejdříve začátkem srpna. Podle serveru Space.com o tom informovali představitelé amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Crew Dragon
doporučujeme

SpaceX úspěšně vypustila Endeavour se dvěma astronauty NASA - Robertem Behnkenem a Douglasem Hurleym - 30. května. Jde o druhý testovací let společnosti s touto lodí pro NASA, jenž má prokázat, že Crew Dragon je schopná pravidelně létat s lidmi na ISS. První testovací let, tehdy ještě bez posádky, loď úspěšně zvládla už loni v březnu.

Pokud podle zástupce ředitele programu ISS v NASA Kennetha Todda bude vše dál pokračovat podle plánu, počítají NASA a SpaceX s návratem Crew Dragonu na Zemi nejdříve 2. srpna.

"Je těžké uvěřit, že Endeavour je připojená (k ISS) už tři a půl týdne," řekl novinářům ředitel komerčního programu letů s posádkami Steve Stich. Dodal přitom, že loď si vede "mimořádně dobře". Lepší než očekávané je podle něj fungování solárních panelů, které lodi umožňuje setrvat na oběžné dráze až 119 dnů.

Endeavour ale před návratem na Zemi čeká ještě několik důležitých zkoušek. Posádka ISS provede 4. července test obyvatelnosti. Při něm do lodi přejdou čtyři astronauti a budou provádět každodenní aktivity, včetně spánku, hygieny nebo nouzových postupů.

Při nynějším testovacím letu tvoří posádku Crew Dragonu jen dva astronauti. Pro pravidelné lety se ale počítá s minimálně čtyřmi lidmi na palubě.

Posledními velkými testy budou pro Endeavour odpojení od ISS, sestup z oběžné dráhy, vstup do atmosféry, přistání do moře a nakonec vyzvednutí Hurleye a Behnkena z lodi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vodafone vypne internet na starých telefonech. Zruší svou 3G síť

08.07.2020 13:10 Mobilní operátor Vodafone plánuje vypnout 3G sítě v Česku k 31. březnu 2021. Kmitočty, na kterých…

Každému pátému Čechovi hrozí napadení virem, každý dvacátý bude čelit…

05.07.2020 09:02 Pravděpodobnost, že se domácí uživatel setká s nějakou počítačovou hrozbou se letos meziročně…

Legendární Jumbo Jet způsobil leteckou revoluci. Boeing s jeho výrobou…

03.07.2020 10:17 Americká strojírenská společnost Boeing se chystá ukončit výrobu svých velkokapacitních letadel 747…

Astronauti vně ISS pokračovali s výměnou baterií

01.07.2020 21:23 Američtí astronauti Christopher Cassidy a Robert Behnken dnes při šestihodinové pracovní směně vně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy