NASA před astronauty pošle na Měsíc rover VIPER

Ještě před dalšími svými astronauty pošle americká vesmírná agentura NASA na Měsíc robotické vozítko VIPER. Na jižním pólu souputníku Země, kam nové lidské výpravy zamíří, bude rover zkoumat výskyt a koncentraci vodního ledu, jenž je důležitý pro zajištění budoucích vesmírných misí. Na závěr 70. mezinárodního astronautického kongresu ve Washingtonu o tom dnes hovořil šéf NASA Jim Bridenstine.

Přidejte svůj názor 1 komentář

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo
doporučujeme

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) má v úmyslu v rámci programu Artemis po 52 letech poslat v roce 2024 na měsíční povrch opět astronauty, mezi nimi poprvé ženu. Přistání se plánuje na jižním pólu. Ještě předtím, v prosinci 2022, by měl v této oblasti začít bádat robotický výzkumník VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover).

Rover má podle NASA prozkoumat několikakilometrovou oblast pomocí čtyř vědeckých zařízení, včetně metr dlouhého vrtáku, a odebrat vzorky z různých míst. Sto dní bude stroj shromažďovat údaje, které budou využity pro první globální mapování zdrojů vody na Měsíci.

"Pro život na Měsíci je klíčová voda, stejně jako tady na Zemi," prohlásil projektový ředitel mise VIPER Daniel Andrews. "Od potvrzení lunárního vodního ledu před deseti lety je nyní otázkou, zda na Měsíci může být takové množství vody, jaké potřebujeme k životu mimo Zemi. Tento rover nám pomůže zodpovědět mnoho otázek o tom, kde ta voda je a kolik jí tam je pro naše využití," dodal.

Ředitel NASA dnes auditorium astronautického kongresu zaujal mimo jiné i svým silným přesvědčením, že naše sluneční soustava má stále devět planet, protože nejmenší z nich Pluto není "trpasličí planeta", nýbrž planeta plnohodnotná.

"Jsem tady jako šéf NASA, abych vám řekl, že věřím, že Pluto je planeta. A budu to říkat i nadále," prohlásil Bridenstine.

Plutu status planety odepřela v roce 2006 Mezinárodní astronomická unie na svém valném shromáždění v Praze poté, co bylo ve sluneční soustavě objeveno více podobně velkých těles, jako jsou třeba Ceres nebo Eris. S tím se však Bridenstine nechce smířit.

Stávající definici planet považuje za "nejasnou", podle něj musí být založená na "specifických vlastnostech". Je přesvědčený, že klasifikaci Pluta je nutné znovu zvážit v souvislosti s poznatky získanými při misi NASA New Horizons, v jejímž rámci v roce 2015 poprvé proletěla sonda v blízkosti tohoto vesmírného tělesa.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Crew Dragon společnosti SpaceX se chystá na první let s posádkou

14.11.2019 23:11 Americká společnost SpaceX se o další důležitý krok přiblížila k prvnímu letu své lodi Crew Dragon…

Motorola se vrátí k véčku Razr, tentokrát s ohebným displejem

14.11.2019 16:54 Americká společnost Motorola, kterou vlastní čínský gigant Lenovo, chystá návrat ke svému…

Tunel mezi Ruskem a USA? Už car Mikuláš II. chtěl spojit Aljašku se Sibiří

14.11.2019 10:34 Aktualizováno Transsibiřská magistrála táhnoucí se téměř 10 tisíc kilometrů z Moskvy až do Vladivostoku platí za…

Sonda Hajabusa 2 odlétá od asteroidu Ryugu, návrat na Zemi lze sledovat…

13.11.2019 10:13 Japonská sonda Hajabusa 2 po roce a půl odlétá od asteroidu Ryugu a vrací se zpět na Zemi, kam do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama