Nejkřehčí místo světa? Statisíce podmořských kabelů mohou být lehce zneužity

Celý svět mezi sebou komunikuje pomocí internetu. Málokdo ale ví o existenci podvodních kabelů, které přenášejí veškerá data od odesílatele zprávy až k cílovému příjemci. Pokud se někdo rozhodne "napíchnout kabel" bude mít přístup k veškerým informacím, které si mezi sebou vyměňují lidé po celém světě?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jak se podmořské kabely kladou na dno?
doporučujeme

První transatlantický podmořský kabel byl položen na dno Atlantického oceánu v roce 1858 a spojoval tak Irsko s kanadským ostrovem Newfoundland. Celá událost představovala pro lidstvo určitou revoluci v oblasti výměny informací mezi kontinenty. Kabel byl dlouhý 4 000 kilometrů a dosahoval šířky pouze 1,5 centimetru.

Nyní už komunikaci zajišťují stovky tisíc kabelů napříč celým světem. Od těch prvních, které dokázaly přenést jen malé procento informací, se ty současné liší mimo jiné i obrovskou kapacitou, díky které je možné v krátkém časovém horizontu předat požadovanou informaci druhé straně ať už se momentálně nachází kdekoliv.

Pro superrychlý internet jak ho známe dnes jsou takové kabely zcela zásadní. Jeden z nejdelších má 6 000 kilometrů a vlastní ho firmy jako je Facebook, Microsoft, nebo Amazon. Podle společnosti Infinera byl letos v březnu zaznamenán rekordní počet výměny dat pomocí tohoto kabelu. Rychlost přenosu se měla podle testu Infiery dostat až na 26,2 terabitů za sekundu.

Přes to, že kabely přenášejí drtivou většinu všech dat, společnost o nich nemá téměř žádné povědomí, tedy pouze dokud nedojde k výpadku. Teprve pak se lidé začnou zajímat, jako tomu bylo na začátku roku 2008, kdy několika tunová kotva porušila jeden z přenašečů informací tím, že se pokoušela zakotvit u egyptského pobřeží. V důsledku této události čelilo mnoho lidí na Středním a Blízkém východě a také v Indii výpadku internetu.

Tento incident vedl k diskusi o lepším zabezpečení vodičů informací, které pokrývají mořské dno. Instalace takových kabelů trvá roky a je velice nákladnou záležitostí. Jejich rozvod po mořském dně je vyčíslen až na několik miliard dolarů. Ideální je pro jejich usazení velká konstantní hloubka, která není v blízkosti útesů, či jiných objektů, které by mohly přenašeč narušit.

Po nehodě s kotvou byla tedy provedena určitá opatření týkající se ochrany před případným poškozením vlivem přírodních katastrof, nebo lidských omylů. Před cíleným narušením ale bohužel vodiče ochránit nelze a tak je možné dostat se k informacím, které si lidé při běžné komunikaci vyměňují. Stačí se “napíchnout” na kabel a nasměrovat informace do našeho přijímače. Nutno dodat, že reálnou hrozbou je v tomto případě úraz elektrickým proudem a k celé akci by bylo potřeba opravdu mnoho výzkumů.

Po náhlém vzplanutí ruské armádní ponorky s názvem Losharik se začaly vést teorie o tom, jaký byl její skutečný záměr. Deník Financial Times Mark Galeotti z Royal United Services Institutu v Londýně se domníval, že ponorka, která disponuje jaderným pohonem je dle jejich názoru využívána především ke špionáži týkající se mapování podvodních kabelů. Podle ruského ministerstva obrany šlo ale pouze o hloubkové měření. Chtěli tedy Rusové ukrást některé z informací?

Podezření z mapování tras, ve snaze následného možného zneužití, padá také na Čínu, nebo Ameriku. Čínská světoznámá firma s názvem Huawei čelí také obvinění ze špionáže a využívání Huawei Marine Networks, která spravuje 100 využitelných kabelů, k rozšíření svého vlivu. Proti růstu vlivu jmenované společnosti se staví zejména západní státy, které většinu kabelů na dno pokládaly. Austrálie například dokonce zakázala firmě Huawei aby své kabely o délce 4 485 kilometrů instalovala mezi Sydney a Šalamounovými ostrovy.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Let japonské lodi k ISS odložen, hrozila by kolize se Sojuzem

22.09.2019 19:13 Start japonské nákladní lodi Kunotori 8 k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) byl podruhé odložen,…

Austrálie pomůže USA s letem na Mars, investuje 101 milionů dolarů

22.09.2019 09:25 Austrálie investuje 101 milionů amerických dolarů na podporu snahy amerického Národního úřadu pro…

Tanky na elektřinu? Ve světě se mluví o revoluci ve zbrojení

21.09.2019 12:35 Bojové tanky by v budoucnosti mohly být poháněny elektřinou. Přechod na takový systém by mohl nejen…

Huawei představila telefony Mate 30. Bez Googlu neuspějí, odhadují experti

19.09.2019 23:58 Čínská technologická společnost Huawei dnes v Mnichově představila novou řadu chytrých telefonů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama