Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

Eurozpravy.cz

Středověkou historii v našich zemích nepředstavují jen hrady, tvrze a zámky, případně jejich zříceniny, ale také lomy, pole, vesnice, komunikace atd. Jejich relikty jsou dnes mnohdy těžko detekovatelné, neboť pokud se dochovaly, najdeme je jen tam, kde nedocházelo k intenzivnímu zemědělskému obdělávání země. Na mysli máme hůře dostupné oblasti a především lesy. 

Obdobný příklad představují starší stopy historie ze starověku či pravěku. U nás se jedná především o skromnější relikty sídlišť či hradišť, ovšem například v jižní či západní části Evropy můžeme najít rozsáhlé a složité architektonické komplexy. Někdy skryté pod travinou, jindy v lesích. To samé platí i o exotičtějších částech světa, kde mnohdy velkolepá díla pokryla nejen zemina, ale také husté pralesy.

Jak ovšem najít zbytky zástavby v tak rozsáhlém prostoru, navíc při problému, jsou-li zbytky zástavby či lidské činnosti při obvyklém terénním průzkumu jen těžko rozlišitelné od okolní přírody? V našich poměrech se s tím můžeme setkat například právě v oblastech s lesním porostem, kde se skrývají terénní relikty například zaniklé tvrze v podobě pahorku, obvodového příkopu a valu. Cvičené oko již takové stopy rozezná, ovšem v daných podmínkách může nastat problém se zaměřením objektu apod. I proto archeologové v posledních letech hojně využívají tzv. LIDAR.

Zkratka LIDAR je odvozená od originálního anglického názvu Light Detection And Ranging, tedy v překladu detekce a zaměření pomocí světla. Jedná se o nedestruktivní metodu, to znamená, že při její aplikaci nedojde k žádnému narušení terénu či archeologického objektu. Lze ji popsat jako metodu dálkového měření vzdálenosti na základě výpočtu doby šíření pulsu laserového paprsku odraženého od snímaného objektu. Obvykle se využívá spektra 1064–1540 nm, pro batymetrická měření cca 530 nm. K samotnému procesu dochází při kombinaci využití letadla, které vysílá směrem k zemskému povrchu paprsek, a satelitů, které umožňují přesné zaměření.

LIDAR lze použít pro měření vzdálenosti, mapování terénu, měření vlastností atmosférických jevů aj. Výsledkem mapování je mračno bodů, které se po zpracování může interpolovat do podoby digitálního modelu povrchu či 3D modelů budov a jiných objektů. Po aplikaci filtrů je možné z mračna bodů získat digitální model terénu.

Právě tyto 3D terénní mapy slouží archeologům jako zdroj pro objevování, ale také zaměření a analýzu nespočtu zaniklých či doposud skrytých objektů a pozůstatků lidské činnosti. Zaniklé vertikální stavby budou mít na modelu podobu pahorku, který svým tvarem a umístěním oproti okolní přírodní konfiguraci napoví, že je uměle vytvořen. Obdobně například stopa po vodní nádrži či dolování bude mít charakter terénní deprese, tedy prohlubně, která se v terénu objevuje bez návaznosti na okolní přírodní podmínky.  

Rozsáhlé, de facto celosvětové skenování a zaměřování zemského povrchu umožnilo dosud nevídaný boom a možnosti při identifikaci zaniklých objektů, které by při zemském průzkumu lidskému oku unikly. Nejedná se přitom jen o jednotlivé stavby, ale i celé areály, případně města.

Dobrým příkladem můžou být v naší zemi objevy jinak těžko identifikovatelných zbytků středověkých polí, tzv. lánů v intravilánu dnešních obcí. Platí to i o objevech zázemí hradů či tvrzí, případně dalších subkomplexů obléhatelských ležení a táborů. Data navíc umožňují dokonalé zaměření, což vede k opravě starších výsledků či jejich doplnění.

Velký přínos LIDARu je spojen především s výzkumem zaniklých staveb a měst Mayů ve střední Americe. Zde se totiž vyskytují všechny výše popsané problémy. Problematická terénní prospekce, špatná dostupnost, hustý porost v podobě pralesa apod. Navíc mayské stavby někdy představovaly obrovské konstrukce tzv. plazy, tedy v překladu oproti okolnímu terénu lehce vyvýšená náměstí, na nichž mohly stát další stavby v podobě paláců či chrámů. Zatímco ruiny mayských pyramid jsou i lidským okem lépe rozeznatelné, poznat v terénu zmíněné plazy, které dosahují i několika stovek metrů čtverečních, je de facto nemožné. Díky LIDARu byla objevena a zdokumentována mnohá doposud neznámá města dávné mayské civilizace, včetně po dlouhou dobu jen předpokládaných předměstí známého města Tikal. To umožnilo opět lépe poznat mayskou kulturu a opravit některé naše starší hypotézy o době jejich rozkvětu a náhlém zániku.

Témata: EZ

Za pátek přibylo více než 500 nově nakažených

25.09.2021 09:42 V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19, což je o 64 více než před týdnem. Počet…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Volby v Německu mohou trhnout nový rekord v počtu poslanců

25.09.2021 11:15 Německý Spolkový sněm by mohl mít po nedělních parlamentních volbách více než 900 poslanců. Vyplývá…

EU chce jednotnou nabíječku USB-C pro všechny telefony a tablety

23.09.2021 14:33 Aktualizováno Na dobití jakéhokoli mobilního telefonu či tabletu prodávaného v Evropské unii by měla v budoucnu…

Čeká Česko televizní revoluce? IP TV na vzestupu, pozemní vysílání se může…

22.09.2021 14:38 Aktualizováno Televizní signál prostřednictvím internetové televize IP TV v současnosti přijímá pětkrát více…

VIPER bude pátrat na Měsíci po vodě u kráteru Nobile na jižním pólu

21.09.2021 15:23 Americká vesmírná agentura NASA vybrala na Měsíci lokalitu, kde má za dva roky začít pátrat po vodě…

Na zemi se z vesmíru vrátila čtyřčlenná civilní posádka lodi Crew Dragon

19.09.2021 08:10 V Atlantském oceánu u pobřeží amerického státu Florida přistála po letu na oběžné dráze kolem Země…

Ingenuity čeká na Marsu rizikový pokusný let

17.09.2021 21:05 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA se na Marsu chystá ke 14. letu, který…

Na Zemi se vrátili tři čínští kosmonauti. Strávili 90 dní na vesmírné…

17.09.2021 08:14 Tři čínští kosmonauti se dnes bezpečně vrátili na Zemi poté, co strávili 90 dnů na čínské vesmírné…

Milník v dobývání vesmíru. Do kosmu poprvé odletěla civilní posádka bez…

16.09.2021 12:00 Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX dnes z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě vynesla na…

Apple představil iPhone 13 a nové Apple Watch

14.09.2021 21:55 Aktualizováno Americká technologická společnost Apple dnes představila novou generaci svých chytrých telefonů…

Asi třetina dospělých nemá zabezpečený přístup do mobilu, ukázal výzkum

14.09.2021 13:06 Více než 30 procent dospělých nemá nijak zabezpečený přístup do svého mobilního telefonu. S věkem…

iPhony měly závažnou chybu, umožnila nepozorovaný přístup hackerům

14.09.2021 08:23 Izraelská kybernetická společnost NSO Group vyvinula softwarový nástroj, s jehož pomocí bylo možné…

Související:

Právě se děje

reklama