Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

Středověkou historii v našich zemích nepředstavují jen hrady, tvrze a zámky, případně jejich zříceniny, ale také lomy, pole, vesnice, komunikace atd. Jejich relikty jsou dnes mnohdy těžko detekovatelné, neboť pokud se dochovaly, najdeme je jen tam, kde nedocházelo k intenzivnímu zemědělskému obdělávání země. Na mysli máme hůře dostupné oblasti a především lesy. 

Obdobný příklad představují starší stopy historie ze starověku či pravěku. U nás se jedná především o skromnější relikty sídlišť či hradišť, ovšem například v jižní či západní části Evropy můžeme najít rozsáhlé a složité architektonické komplexy. Někdy skryté pod travinou, jindy v lesích. To samé platí i o exotičtějších částech světa, kde mnohdy velkolepá díla pokryla nejen zemina, ale také husté pralesy.

Jak ovšem najít zbytky zástavby v tak rozsáhlém prostoru, navíc při problému, jsou-li zbytky zástavby či lidské činnosti při obvyklém terénním průzkumu jen těžko rozlišitelné od okolní přírody? V našich poměrech se s tím můžeme setkat například právě v oblastech s lesním porostem, kde se skrývají terénní relikty například zaniklé tvrze v podobě pahorku, obvodového příkopu a valu. Cvičené oko již takové stopy rozezná, ovšem v daných podmínkách může nastat problém se zaměřením objektu apod. I proto archeologové v posledních letech hojně využívají tzv. LIDAR.

Zkratka LIDAR je odvozená od originálního anglického názvu Light Detection And Ranging, tedy v překladu detekce a zaměření pomocí světla. Jedná se o nedestruktivní metodu, to znamená, že při její aplikaci nedojde k žádnému narušení terénu či archeologického objektu. Lze ji popsat jako metodu dálkového měření vzdálenosti na základě výpočtu doby šíření pulsu laserového paprsku odraženého od snímaného objektu. Obvykle se využívá spektra 1064–1540 nm, pro batymetrická měření cca 530 nm. K samotnému procesu dochází při kombinaci využití letadla, které vysílá směrem k zemskému povrchu paprsek, a satelitů, které umožňují přesné zaměření.

LIDAR lze použít pro měření vzdálenosti, mapování terénu, měření vlastností atmosférických jevů aj. Výsledkem mapování je mračno bodů, které se po zpracování může interpolovat do podoby digitálního modelu povrchu či 3D modelů budov a jiných objektů. Po aplikaci filtrů je možné z mračna bodů získat digitální model terénu.

Právě tyto 3D terénní mapy slouží archeologům jako zdroj pro objevování, ale také zaměření a analýzu nespočtu zaniklých či doposud skrytých objektů a pozůstatků lidské činnosti. Zaniklé vertikální stavby budou mít na modelu podobu pahorku, který svým tvarem a umístěním oproti okolní přírodní konfiguraci napoví, že je uměle vytvořen. Obdobně například stopa po vodní nádrži či dolování bude mít charakter terénní deprese, tedy prohlubně, která se v terénu objevuje bez návaznosti na okolní přírodní podmínky.  

Rozsáhlé, de facto celosvětové skenování a zaměřování zemského povrchu umožnilo dosud nevídaný boom a možnosti při identifikaci zaniklých objektů, které by při zemském průzkumu lidskému oku unikly. Nejedná se přitom jen o jednotlivé stavby, ale i celé areály, případně města.

Dobrým příkladem můžou být v naší zemi objevy jinak těžko identifikovatelných zbytků středověkých polí, tzv. lánů v intravilánu dnešních obcí. Platí to i o objevech zázemí hradů či tvrzí, případně dalších subkomplexů obléhatelských ležení a táborů. Data navíc umožňují dokonalé zaměření, což vede k opravě starších výsledků či jejich doplnění.

Velký přínos LIDARu je spojen především s výzkumem zaniklých staveb a měst Mayů ve střední Americe. Zde se totiž vyskytují všechny výše popsané problémy. Problematická terénní prospekce, špatná dostupnost, hustý porost v podobě pralesa apod. Navíc mayské stavby někdy představovaly obrovské konstrukce tzv. plazy, tedy v překladu oproti okolnímu terénu lehce vyvýšená náměstí, na nichž mohly stát další stavby v podobě paláců či chrámů. Zatímco ruiny mayských pyramid jsou i lidským okem lépe rozeznatelné, poznat v terénu zmíněné plazy, které dosahují i několika stovek metrů čtverečních, je de facto nemožné. Díky LIDARu byla objevena a zdokumentována mnohá doposud neznámá města dávné mayské civilizace, včetně po dlouhou dobu jen předpokládaných předměstí známého města Tikal. To umožnilo opět lépe poznat mayskou kulturu a opravit některé naše starší hypotézy o době jejich rozkvětu a náhlém zániku.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Izrael odpoví na víkendový raketový útok Íránu, zatím ale zvažuje jak

Izrael odpoví na víkendový raketový útok Íránu, prohlásil v pondělí velitel izraelské armády Herci Halevi. Uvedla to agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy