Přípravy na let amerických astronautů finišují, posádka je na palubě

Přípravy startu nosné rakety Falcon 9 a lodi Crew Dragon z Kennedyho vesmírného střediska na floridském Mysu Canaveral vrcholí. Astronauti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Robert Behnken a Douglas Hurley jsou už na palubě.

Ilustrační foto
doporučujeme

Jde o první let amerických astronautů americkou lodí z území Spojených států od roku 2011, kdy NASA ukončila program raketoplánů. Úřad proto také tuto událost označil jako Launch America (Start Amerika). Historickým prvkem mise je však zejména to, že do vesmíru dostane lidskou posádku poprvé soukromý dopravce. Falcon 9 a Crew Dragon patří společnosti SpaceX podnikatele Elona Muska.

Před stylovým odjezdem k raketě v autech Muskovy společnosti Tesla se Behnken a Hurley rozloučili s blízkými a hovořili s Muskem a ředitelem NASA Jimem Bridenstinem. Ve vesmírném středisku je už také americký viceprezident Mike Pence a očekává se, že start bude z floridského pobřeží sledovat i šéf Bílého domu Donald Trump.

Předstartovní přípravy zahrnovaly mimo jiné prověrky skafandrů posádky, včetně kontroly jejich těsnosti. Oba astronauti už sedí na svých místech v kabině lodi a čekají na finální odpočet, který začne pět minut před časem startu, stanoveným na 22:33 SELČ.

Odlet může ale stále ještě zmařit nejistá povětrnostní situace. Podle serveru Spaceflight now šest hodin před plánovaným vypuštěním byly šance na příznivé počasí padesátiprocentní. Nad Kennedyho vesmírným střediskem se vznášela šedivá mračna, z nichž místy pršelo. Kromě toho se u břehů Jižní Karolíny zformovala bouře Bertha, která by mohla zasáhnout do zón případné trajektorie Crew Dragonu při nouzovém přerušení letu.

Pokud ale vše půjde podle plánu a start bude úspěšný, loď po 19 hodin trvajícím letu přistane na ISS. Mělo by to být ve čtvrtek v 17:39 SELČ. Behnkena a Hurleye na palubě orbitálního komplexu pak přivítá stávající tříčlenná posádka, kterou tvoří velitel astronaut NASA Christopher Cassidy a ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner.

Jak dlouho Behnken a Hurley na oběžné dráze kolem Země stráví, ještě není jasné. Mělo by to být v rozmezí od jednoho do čtyř měsíců. Rozhodnutí podle serveru Space.com závisí na tom, jak dobře si loď Crew Dragon povede a na stavu další pilotované lodě Crew Dragon připravované společností SpaceX pro první už provozní misi těchto vesmírných transportérů, označenou jako Crew-1. Let Behnkena a Hurleye je totiž stále ještě testovací.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vodafone vypne internet na starých telefonech. Zruší svou 3G síť

08.07.2020 13:10 Mobilní operátor Vodafone plánuje vypnout 3G sítě v Česku k 31. březnu 2021. Kmitočty, na kterých…

Každému pátému Čechovi hrozí napadení virem, každý dvacátý bude čelit…

05.07.2020 09:02 Pravděpodobnost, že se domácí uživatel setká s nějakou počítačovou hrozbou se letos meziročně…

Legendární Jumbo Jet způsobil leteckou revoluci. Boeing s jeho výrobou…

03.07.2020 10:17 Americká strojírenská společnost Boeing se chystá ukončit výrobu svých velkokapacitních letadel 747…

Astronauti vně ISS pokračovali s výměnou baterií

01.07.2020 21:23 Američtí astronauti Christopher Cassidy a Robert Behnken dnes při šestihodinové pracovní směně vně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy